آزمایشگاه سنجش تجهیزات رادیویی برد کوتاه راه اندازی شد

به گزارش صنایع 90، به گزارش خبرنگاران به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، رجب فلاحی گفت: آزمایشگاه تائید نمونه سنجش EIRP وسایل برد کوتاه با جدیدترین تجهیزات مطابق با استاندارد جهانی به تازگی شروع به کار نموده و اکنون پذیرای سازمانها، صنعت، واردکنندگان، تولیدکنندگان، شرکت های دانش بنیان و دانشگاه ها است.

آزمایشگاه سنجش تجهیزات رادیویی برد کوتاه راه اندازی شد

وی با بیان اینکه پس از راه اندازی آزمایشی و انجام تست های اولیه، هم اکنون آزمایشگاه آماده خدمت رسانی به مشتریان و انجام پروژه های سفارشی است، ادامه داد: این آزمایشگاه قابلیت اندازه گیری حداکثر توان تشعشعی، میزان تداخل فرکانسی و سایر آزمون های مشخصات رادیویی وسایل برد کوتاه با فناوری های بیسیم نظیر WiFi، Bluetooth، Zigbee، UWB، RFID و FMstereo را در شرایط محیطی دما/رطوبت دارد.

فلاحی گفت: با توجه به فاصله نزدیک کاربران با وسایل برد کوتاه و استفاده طولانی مدت از آنها، انطباق حداکثر توان تشعشعی با معیارهای استاندارد، در راستای حمایت از حقوق مصرف نمایندگان و ارتقای سلامت جامعه لازم بوده و در برطرف نگرانی کاربران و تضمین شرایط بهداشت تشعشع، موثر است. البته استفاده از این وسایل احتیاجی به دریافت مجوز فرکانسی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ندارد، لذا تضمین عدم تداخل فرکانسی چنین وسایلی قبل از واردات/فراوری برای مدیریت فضای فرکانسی کشور لازم است.

به گفته وی، آزمایشگاه تائید نمونه سنجش EIRP وسایل برد کوتاه دارای اتاق بدون انعکاسی به ابعاد 8m×5m×3.5m ‪(L×W×H)‬ و با ایزولاسیون بالای 100dB در گستره فرکانسی وسیع 10MHz تا 40GHz است که در فضای 250 متر مربع نصب شده است و پذیرای شرکت های دانش بنیان و دانشگاه هایی است که فاقد چنین امکانی هستند. این آزمایشگاه می تواند به آنها از مرحله تحقیق و توسعه تا مرحله تجاری سازی محصولات خدمات ارائه کند.

عضو هیات علمی گروه ارتباطات رادیویی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اضافه نمود: حتی واردنماینده هایی که احتیاج به دریافت مجوز از سازمان ملی استاندارد یا سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی دارند نیز می توانند با استفاده از این آزمایشگاه که نقش همکار برای این سازمان ها را دارد، بخش قابل توجهی از مراحل دریافت مجوز را پیش ببرند.

فلاحی گفت: برای تحقق ایران هوشمند در تمامی حوزه های مشتمل بر خودروهای خودران، بیمارستان های هوشمند، صنعت، کشاورزی و شهرهای هوشمند، به استفاده گسترده ای از وسایل برد کوتاه احتیاج است که با ورود شبکه 5G و گسترش IoT این مسأله شتاب بیشتری پیدا خواهد نمود و در نتیجه تعداد مراجعه نمایندگان به آزمایشگاه افزایش خواهد یافت.

وی گفت: آزمایشگاه هایی در سطح کشور برای ارزیابی مشخصات رادیویی وسایل برد کوتاه فعالیت می نمایند اما هیچ یک مطابقتی با اصول و استانداردهای بین المللی درنظر گرفته شده در پیاده سازی این آزمایشگاه را ندارند. این آزمایشگاه نخستین آزمایشگاهی در کشور است که با برخورداری از جدیدترین و به روزترین دستگاه ها، امکان پوشش فناوری های جدید را دارد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 آبان 1399 بروزرسانی: 29 آبان 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1287

به "آزمایشگاه سنجش تجهیزات رادیویی برد کوتاه راه اندازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایشگاه سنجش تجهیزات رادیویی برد کوتاه راه اندازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید