کشف نقاب دوهزارسالۀ یک سرباز رومی در رومانی

به گزارش صنایع 90، یک نقاب تشریفاتی نظامی مربوط به دورۀ روم باستان به وسیله یک باستان شناس غیرحرفه ای در منطقه مسکونی اَلبنِی واقع در شهرستان گورژ رومانی کشف شده است.

کشف نقاب دوهزارسالۀ یک سرباز رومی در رومانی

خبرنگاران | این نقاب باستانی به وسیله بِتِج ویورِل که یک باستان شناس آماتور است کشف شد. ویورل در حال ارزیابی منطقه با یاری فلزیاب بود که به طور اتفاقی به نقابی از دوره رومی برخورد کرد و موضوع را به مقامات محلی گزارش داد. در رومانی، مالکیت فلزیاب مستلزم اجازه نامه کتبی از سوی پلیس است. استفاده از فلزیاب در سایت های شناخته شده باستان شناسی نیز بدون اجازه از وزرات فرهنگ اکیداً ممنوع است.

به گزارش خبرنگاران ، هرگونه یافته ای که بیش از 100 سال قدمت داشته باشد باید ظرف 72 ساعت به مقامات مربوطه تحویل داده گردد و در ازای آن، 30 درصدِ ارزش آن یافته به عنوان پاداش به او داده خواهد شد. چنان چه یافته گنجینه تلقی گردد، پاداش مذکور 45 درصد خواهد بود.

به نقل از گئورگه کالوتیو از موزه شهرستان گورژ، احتمالاً نقاب یافته شده متعلق به سربازی بوده که یا مقیم قلعه رومیِ بومش-ژیو بوده یا یک پاسگاه دورافتاده نظامی در جایی در همان نزدیکی. این نقاب تقریباً سالم مانده، اما به واسطه محتوای بالای آهن و مجاورت با اکسیژن و آب در خاک، زنگ زده است. صنعتگری که این ماسک را ساخته سوراخ هایی را برای تنفس در اطراف سوراخ بینی و شکاف هایی را در چشم و دهان تعبیه نموده است.

(بقایای یک بنای رومی در رومانی)

کارشناسان قدمت این نقاب را قرن دوم یا سوم پس از میلاد تخمین زده اند، دوره ای که بخش هایی از رومانی در استان داسیا معروف به داسیا ترایانا قرار داشت. این منطقه به وسیله امپراتور تراژان بین 117-98 پس از دو لشگرکشی که پادشاهیِ داسیانیِ دِسِبالوس را نابود کرد، تسخیر شد.

دومیترو هورتوپان، رئیس موزه شهرستان گورژ درباره این یافته گفته است: این یافته در آزمایشگاه مجاور آموزشگاه رومانی ترمیم خواهد شد و پس از آن، در نمایشگاه دائمیِ موزه شهرستان گورژ طبقه بندی و به نمایش گذاشته خواهد شد.

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2232

به "کشف نقاب دوهزارسالۀ یک سرباز رومی در رومانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف نقاب دوهزارسالۀ یک سرباز رومی در رومانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید