کشف فسیل یک دایناسور عجیب با 400 دندان قلاب دار

به گزارش صنایع 90، فسیل نسبتاً کاملِ Balaenognathus maeuseri بخشی از خانواده پتروسور به صورت تصادفی در یک معدن سنگ باواریایی در آلمان کشف شد در حالی که دانشمندان در حال حفاری بلوک بزرگی از سنگ آهکِ حاوی استخوان های کروکودیل بودند.

کشف فسیل یک دایناسور عجیب با 400 دندان قلاب دار

خبرنگاران | از زمانی که نخستین پتروسور در قرن هجدهم در یک سنگ آهک باواریایی کشف شد، تا به امروز صد ها مورد از بقایای خزندگان پروازی کشف شده اند که معادن سنگ فرانکونین جورا (Franconian Jura) را به یکی از غنی ترین مکان های اکتشاف پتروسور در جهان تبدیل نموده اند. این تحقیق به سرپرستی پروفسور دیوید مارتیل از دانشگاه پورتس ماوث، هَمپشایر و دیرین شناسانی از انگلستان، آلمان و مکزیک انجام شد.

به گزارش خبرنگاران ، پروفسور مارتیل در مورد این اکتشاف گفته است: این اسکلتِ نسبتاً کامل در یک سنگ آهنک با لایه های بسیار ظریف که فسیل ها را به زیبایی درون خود حفظ نموده بود، کشف شد. فک این پتروسور واقعاً کشیده است و ردیفی از دندان های کوچک، ریز و قلاب طور با فضا های کوچکِ بینابینی دارد. این فک کشیده که به سمت بالا انحنا دارد شبیه آوسِت که نوعی مرغ درازپا است و انتهایش، شبیه کفچه نوک ها پهن می گردد.

در انتهای دهان این جانور هیچ دندانی نیست، اما در تمام طول هر دو فک دندان دارد که تعداد آن ها به 400 عدد می رسد. نکته جالب تر اینجاست که بعضی از دندان ها، یک قلاب در انتهایشان دارند. قبلاً هرگز چنین چیزی را در یک پتروسور ندیده بودیم. این قلاب های کوچک احتمالاً برای گرفتن میگو های کوچک که خوراک پتروسور بودند کاربرد داشته اند و به لطف آنها، میگو های ریز بین دندان ها گیر ننموده و از گلویش پایین می رفتند.

این حیوان احتمالاً در آب شلپ شلپ می نموده چون مسیر عبور و مرور آن از میان تالاب های کم عمق بوده، میگو ها و پاروپا های کوچک را می خورده و سپس آن ها را از فیلتر دندان هایش عبور می داده، درست شبیه اردک ها و فلامینگوها.

نام Balaenognathus به واسطه سبک فیلتر کردن غذایی که دارد تقریباً به دهان نهنگ ترجمه می گردد، در حالی که به افتخار نویسنده مشترکی که حین نگارش مقاله جان باخت نام خاص maeuseri را روی آن گذاشته اند. پروفسور مارتیل درباره همکارش می گوید: ماتیاس یک همکار مهربان و خوش قلب بود که نظیرش را به ندرت می توان یافت. ما maeuseri را برای حفظ نام و یاد او به عنوان نام خاص این حیوان برگزیدیم.

این مقاله با عنوان یک پتروسور بال انگشتی سان با یک دستگاه منحصربفرد فیلترغذا از دوره ژوراسیکِ پسین در آلمان در مجله PalZ منتشر شده است. این نمونه در حال حاضر در موزه تاریخ ملی بامبِرگ در آلمان به نمایش گذاشته شده است.

منبع: telegraph

مترجم: زهرا ذوالقدر

منبع: فرادید
انتشار: 11 بهمن 1401 بروزرسانی: 11 بهمن 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2227

به "کشف فسیل یک دایناسور عجیب با 400 دندان قلاب دار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف فسیل یک دایناسور عجیب با 400 دندان قلاب دار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید