کشاورزان هشدار های هواشناسی را جدی بگیرند

به گزارش صنایع 90، تهران (پانا) - مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی گفت که با توجه به احتمال وزش باد و رگبار و رعد و برق به دامداران توصیه می شود که از رفتن به ارتفاعات اجتناب کنند.

کشاورزان هشدار های هواشناسی را جدی بگیرند

به گزارش خبرنگاران، مسعود حقیقت مدیر کل شبکه پایش هواشناسی کشاورزی با اشاره به اینکه در اغلب مناطق کشور پدیده خاصی نداریم، اظهار کرد: آخرین نقشه ها نشان می دهد که به جز سیستان و بلوچستان و هرمزگان که بارش های پراکنده ای دارد، در مابقی مناطق پدیده خاصی نداریم.

وی افزود: امروز در شمال غرب، ارتفاعات البرز و زاگرس بارش ها به شکل برف و فردا در شمال کشور همچون استان های خراسان رضوی و خراسان شمالی بارش پراکنده انتظار می رود که بتدریج این سامانه فردا از کشور خارج می شود.

حقیقت ادامه داد: از روز دوشنبه تا اواخر هفته در اغلب مناطق کشور جوی آرام همراه با افزایش نسبی دما انتظار می رود.

مدیر کل پایش هواشناسی کشاورزی از ورود سامانه جدید بارشی به کشور خبر داد و گفت: اواسط روز پنج شنبه با ورود سامانه بارشی از غرب، طی 2 روز آینده در مناطقی از البرز، جنوب سیستان و بلوچستان. شرق یزد و جنوب کرمان وزش باد شدید پیش بینی می شود.

وی در توصیه ای به کشاورزان گفت: با توجه به احتمال وزش باد، رگبار و رعد و برق در مناطق زاگرس به عشایر و دامداران توصیه می شود که از رفتن به ارتفاعات اجتناب کنند.

این مقام مسئول ادامه داد: باغدارانی که در جنوب کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان مرکبات می کارند، توصیه می شود که با شپشک مرکبات مبارزه کنند.

به گفته وی، با توجه به وزش باد در شمال غرب، شمال شرق و شرق کشور توصیه می شود که گلخانه داران استحکام سازه های گلخانه ای را بررسی کنند تا مسئله ای بوجود نیاید.

حقیقت در توصیه ای دیگر به کشاورزان افزود: کشاورزان نیمه شمالی کشور حتما در مزارع کلزا کود پتاسه مصرف کنند تا مشکل سرمازدگی مرتفع شود.

کاهش 30 درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت

این مقام مسئول درباره آخرین شرایط بارش کشور گفت: بنابر آخرین آمار مجموع بارش کشور از ابتدای سال تا به امروز 74.8 میلی متر و دوره بلندمدت 104.6 میلی متر بوده است که این امر کاهش 30 درصدی بارش نسبت به دوره بلندمدت و 43 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل را نشان می دهد.

حقیقت در پایان شرح داد: مدل ها نشان می دهد که در بیشتر استان ها جزء البرز، تهران، اردبیل و یزد بارش ها کمتر از نرمال است.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 اسفند 1399 بروزرسانی: 9 اسفند 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1483

به "کشاورزان هشدار های هواشناسی را جدی بگیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشاورزان هشدار های هواشناسی را جدی بگیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید