واکنش طرف های اروپایی برجام به اقدام آمریکا

به گزارش صنایع 90، هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی عضو برجام روز شنبه با صدور بیانیه ای مشترک، از لغو معافیت های هسته ای ایران از سوی آمریکا عمیقا ابراز تاسف کردند.

واکنش طرف های اروپایی برجام به اقدام آمریکا

با ما سفر کنید و با تور اروپا ارزان از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا منتشر شده آمده است: ما از تصمیم آمریکا برای سرانجام دادن به سه معافیت شامل پروژه های هسته ای کلیدی در برجام از جمله طرح مدرن سازی رآکتور اراک عمیقا متاسفیم.

این بیانیه تاکید می نماید: این پروژه ها که در قطعنامه 2231 سازمان ملل متحد به تائید رسیده در خدمت منافع عدم اشاعه توسعه سلاح های هسته ای است و به جامعه جهانی درباره ماهیت صلح آمیز و ایمن بودن فعالیت های هسته ای ایران اطمینان می دهد.

امضا کنندگان این بیانیه تاکید کردند که ما برای ارزیابی پیامد های تصمیم آمریکا با شرکایمان در حال رایزنی هستیم.

طرف های اروپایی برجام این توافق را دستاورد کلیدی در معماری عدم توسعه سلاح های هسته ای و در حال حاضر بهترین و تنها راه کسب اطمینان از صلح آمیز بودن ماهیت برنامه هسته ای ایران خوانده و تصریح کردند: به همین دلیل ما به طور مدام برای اجرای کامل و موثر تعهدات برجام، به ویژه بازگشت کامل ایران به تعهداتش در این توافق بدون فوت وقت، کوشش نموده ایم.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا به تازگی گفت که معافیت های تحریمی مرتبط با برجام را لغو و دو ایرانی را در ارتباط با برنامه هسته ای تحریم می نماید.

پمپئو بامداد پنجشنبه در پیامی توئیتری نوشت: امروز به معافیت های تحریمی پروژه های مرتبط با برجام در ایران سرانجام می دهم که در مدت 60 روز اجرایی خواهد شد. ادامه تشدید فعالیت های هسته ای ایران ایجاب می نماید که این همکاری سرانجام یابد.

خبرگزاری رویترز چهارشنبه شب گزارش داد که آمریکا معافیت همکاری هسته ای با نیروگاه برق هسته ای بوشهر از تحریم را به مدت 90 روز تمدید می نماید، اما چند معافیت دیگر در خصوص همکاری صلح آمیز هسته ای شرکت های روس، چینی و اروپایی با ایران را تمدید نخواهد کرد.

منبع: فرارو
انتشار: 9 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1039

به "واکنش طرف های اروپایی برجام به اقدام آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش طرف های اروپایی برجام به اقدام آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید