مقام نظامی روسیه: اقدامات نظامی ناتو تحریک آمیز است، حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می دانیم

به گزارش صنایع 90، معاون وزیر دفاع روسیه با اشاره به خطرناک بودن افزایش فعالیت ناتو نزدیک مرزهای این کشور، امکان تغییر مواضع آمریکا درباره تمدید پیمان استارت به دلایل سیاسی را بعید ندانسته و گفت: در هر صورت ما حق پاسخگویی به تهدیدات را برای خود محفوظ می دانیم.

مقام نظامی روسیه: اقدامات نظامی ناتو تحریک آمیز است، حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می دانیم

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرهنگ ژنرال الکساندر فومین معاون وزیر دفاع فدراسیون روسیه در مصاحبه با روزنامه راسیسکایا گازیتا، بیان کرد که من به کسی توصیه نمی کنم که از موضع قدرت با روسیه گفت وگو کنید، آنطور که وزیر دفاع آلمان هنگام سخنرانی در مجلس خواهان آن شده است.

جدیدترین خبرها و تحلیل های ایران و دنیا را در کانال تلگرامی خبرنگاران بخوانید. (کلیک کنید)

فومین تأکید کرد: علاوه بر این واقعیت که تهدید به زور نقض مستقیم منشور سازمان ملل است، چنین اقداماتی بدون پاسخ مناسب از طرف ما باقی نخواهد ماند. ما همواره تصور می کردیم که دشوارترین مسائل باید بر سر میز مذاکره حل و فصل گردد. ما برای یک گفتگوی سازنده حرفه ای با رعایت اصول احترام متقابل و توجه به منافع یکدیگر آماده هستیم.

این مقام نظامی همچنین با اشاره به اینکه افزایش فعالیت ناوگان هوایی و نیروی دریایی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه می تواند منجر به حوادث جدی گردد، گفت: در سال 2020، فعالیت هوایی و دریایی پیمان آتلانتیک در نزدیکی مرزهای غربی ما، از جمله در دریای سیاه، به طور قابل توجهی افزایش یافته است، اقدامات نظامی ناتو آشکارا تحریک آمیز است و تنها به دلیل سطح بالای آموزش حرفه ای خلبانان و ملوانان روسی است که از بروز حوادث جلوگیری شده است.

معاون وزیر دفاع روسیه همچنین بیان کرد که مواضع ایالات متحده در مورد تمدید پیمان اقدامات برای ادامه کاهش و محدود کردن سلاح های راهبردی تهاجمی (پیمان استارت-3) که قرارداد فعلی آن در تاریخ 5 فوریه 2021 (بهمن ماه سال جاری) به سرانجام می رسد، ممکن است به دلایل سیاسی تغییر کند.

وی شرح داد: فدراسیون روسیه به ایالات متحده پیشنهاد نموده است که پیمان را تمدید کند و بطور همزمان کار مشترکی برای تهیه توافقنامه جدید شروع گردد که تمام عوامل موثر بر ثبات راهبردی را در نظر بگیرد. ولی ظاهراً طرف آمریکایی اولویت های دیگری داشته و هیچ تمایلی به تمدید پیمان استارت ندارد. البته با توجه به اوضاع سیاسی فعلی در ایالات متحده، ما احتمال تغییر موضع گیری آمریکایی ها در این رابطه را منتفی نمی دانیم.

سرهنگ فومین یادآور شد: ایالات متحده برای مدتی طولانی دوره ای را با هدف افزایش قدرت نظامی خود دنبال نموده و به بهانه های دور از ذهن، از اجرای تعهدات خود در زمینه کنترل تسلیحات که مانع دستیابی به سلطه دنیای می گردد، دست برداشته است. این کشور پس از خروج از پیمان دفاع ضد مشکی در سال 2002 ، در گام بعدی باعث از بین رفتن پیمان نابودی موشک های دارای برد متوسط و کوتاه تر شد.

به گفته وی، طرف روسی برای به حداقل رساندن پیامدهای منفی فروپاشی این توافقنامه مهم، به کشورهای ناتو پیشنهاد داد تا به مهلت قانونی روسیه برای عدم استقرار موشک های میان برد بپیوندند، ولی این ابتکارعمل مورد استقبال غربی ها قرار نگرفت.

وی تأکید کرد: اگر درخواست تجدید نظر ما همچنان حمایتی پیدا نکند و استقرار موشک های آمریکایی در اروپا شروع گردد، ما حق پاسخ گویی کافی را برای خود محفوظ می داریم.

معاون وزیر دفاع فدراسیون روسیه همچنین تأکید کرد که روسیه نگران خروج ایالات متحده از پیمان آسمان باز است. وی گفت: ما معتقدیم که با این وجود، این پیمان پتانسیل مثبت خود را حفظ نموده است. ما سیاست آینده خود در قبال آن را با در نظر دریافت آمادگی سایر کشورهای شرکت کننده برای تضمین این مسئله که اطلاعات به دست آمده در هنگام پروازهای نظارتی بر فراز خاک روسیه به طرف آمریکایی انتقال نیابد، مشخص خواهیم کرد و با توجه به شرایط بوجود آمده و براساس منافع امنیت ملی تصمیم گیری خواهیم کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1432

به "مقام نظامی روسیه: اقدامات نظامی ناتو تحریک آمیز است، حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می دانیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام نظامی روسیه: اقدامات نظامی ناتو تحریک آمیز است، حق پاسخگویی را برای خود محفوظ می دانیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید