محفظه ضدسانحه جعبه سیاه ایران ساخت شد

به گزارش صنایع 90، یک شرکت ایرانی پیروز به طراحی، توسعه و فراوری محفظه ضدسانحه جعبه سیاه شده است. بدین ترتیب ایران نخستین کشور در خاورمیانه به شمار می رود که به این تکنولوژی دست یافته است.

محفظه ضدسانحه جعبه سیاه ایران ساخت شد

به گزارش خبرنگار حوزه علم، فناوری و دانش بنیان گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران ، یک شرکت فعال در حوزه طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات خاص پیروز به فراوری جعبه سیاه مخصوص هواپیما و تجهیزات مورد احتیاج برای ذخیره اطلاعات آن شده است. این شرکت در سال 80 با هدف رفع احتیاجهای استراتژیک و تحریمی کشور تاسیس شد و با تحقیقات، ایده پردازی، طراحی و ساخت محصولات در صنایع خاص توانست بسیاری از احتیاجهای کشور را رفع کند.

سید مهدی ایزدپناه، مدیرعامل این شرکت در مصاحبه با خبرنگار خبرنگاران در مورد فعالیت های این شرکت بیان نمود: محصولات شرکت شامل قطعات و تجهیزات خاص در زمینه مکاترونیک است که در صنایع هوایی، نفت و گاز، نیروگاهی و خودرو کاربرد دارد. همچنین در حوزه تجهیزات تست و آزمایشگاهی نیز فعالیت می کنیم که شامل تست هیدرواستاتیک و نشتی هوشمند و فوق العاده دقیق، انواع تست های دوام و عملکرد و طول عمر تمام اتوماتیک و روبات های هوشمند تست و شبیه سازی عملیات می گردد.

وی اضافه کرد: از دیگر ماموریت های این شرکت تأمین قطعات و تجهیزات با تکنولوژی بالا بود که به دلیل نبود دانش فنی در کشور امکان فراوری داخلی آن وجود نداشت. تجهیزات محفظه ضدسانحه جعبه سیاه یکی از این محصولات بود که تحقیقات برای ساخت آن از سال 88 بدون دسترسی به اطلاعات نمونه خارجی آغاز شد. این محصول در سال 90 ساخته شد و تمامی مراحل استاندارد جهانی را با پیروزیت سپری کرد.

ایزدپناه با اشاره به این که این محصول تا پیش از این در انحصار تنها پنج کشور جهان از جمله آمریکا فرانسه و روسیه بوده است، عنوان کرد: ایران در خاورمیانه نخستین کشور فراوری کننده جعبه سیاه به شمار می رود. بخش الکترونیک و ذخیره اطلاعات آن نیز به صورت بومی اجرا شده که گام عظیمی در جهت رفع احتیاج هواپیماها، هلیکوپترها و کشتی های داخلی و عدم وابستگی به کشورهای خارجی محسوب می گردد.

مدیر عامل این شرکت گفت: از صفر تا 100 طراحی، توسعه و فراوری محفظه ضدسانحه جعبه سیاه توسط محققان ایرانی انجام شد و با توجه به نتایج تست های عملیاتی، به جرئت می توان گفت که توانایی رقابت با نمونه های خارجی را دارد. در کنار این محصول و بنا به احتیاج کشور برای انجام تست های عملکردی، قابلیت اطمینان در ذخیره سازی و حفظ اطلاعات پروازی، تجهیزات تست انحصاری این محصول مورد احتیاج بود که علی رغم تکنولوژی بالا و حساسیت بالا در صنعت عملکرد تماما توسط شرکت طراحی و ساخته شد.

وی اضافه کرد: این امر منجر شد انجام تمامی تست های جعبه سیاه در کشور امکان پذیر گردد، از جمله این تجهیزات دستگاه شوک (شبیه ساز برخورد هواپیما به کوه)، شبیه ساز سقوط در اعماق 6 هزار متری اقیانوس، تست قرارگیری در حرارت شعله های دمای بالای حاصل از انفجار و تست قرارگیری طولانی مدت در حرارت های ناشی از گدازه های سوختی اجزای پرنده بود که تمامی آنها با پیروزیت اجرا و تست شد.

ایزدپناه عنوان کرد: از زمان اجرای این پروژه تا به امروز طی پنج قرارداد فراوری این محصول با صنایع مربوطه اجرا شده که علاوه بر سودآوری بالا برای کشور، یکی از احتیاجهای اصلی صنعت هوایی را نیز رفع نموده است. قیمت نهایی فروش این محصول حدود یک سوم نمونه شرقی و یک پانزدهم نمونه غربی آن است. بازنگری طراحی محفظه ضدسانحه جعبه سیاه طی دو سال گذشته اجرا شده و با اعمال راهکارهای جدید در طراحی و ساخت این محصول، پیروز به افزایش قابلیت اطمینان آن به میزان 20 درصد همراه با کاهش هزینه های فراوری شده است.

مدیرعامل این شرکت در مورد پروژه های در دست اقدام گفت: در حال حاضر روی پروژه عظیم تست برخورد اتومبیل با مانع کار می کنیم که محصول کلیدی و استراتژیک در صنایع خودرویی به شمار می رود. طراحی تست ملخ هلیکوپتر، ارابه فرود هلیکوپتر، روغن مورد استفاده در هواپیماها و وسایل پرنده و تست لوله های راکتورهای هسته ای و غیره از جمله پروژه های فعلی این شرکت است.

وی در مورد مسائل و چالش های شرکت های فعال در حوزه فناوری های های تک در کشور بیان نمود: 18 سال فعالیت ما در پروژه های خاص در حالی انجام شد که علیرغم احتیاجهای شدید صنایع، سازمان ها و صنایع مختلف به دلایل متفاوت از جمله حذف بسیاری از ماموریت ها، حذف سودهای جانبی، عدم باور به محصولات ایرانی باکیفیت و رفع مسئولیت در خرید و استفاده از تجهیزات ساخت ایران، نسبت به خرید محصولات داخلی مقاومت می کردند.

ایزدپناه ادامه داد: همیشه با چالش های بسیاری در ایجاد باور به محصولات داخلی روبرو بوده و به همین دلیل با انجام اقداماتی چون حذف حذف سود سعی نموده ایم تا سازمان ها و نهادها را متقاعد به استفاده و خرید محصولات بومی و رفع وابستگی به کشورهای دیگر کنیم. از آنجا که بیشتر سازمان های طرف قرارداد شرکت ما، دولتی یا سازمان های عظیم هستند دولت می تواند با اعمال سیاست گذاری های خاص از جمله الزام صنایع وابسته به تجهیزات و افزایش کیفیت، راه های خرید خارجی و استفاده از سازندگان خارجی را مسدود کند. بدین ترتیب نه تنها صنایع داخلی حمایت می شوند بلکه یاری عظیمی به تقویت فراوری داخلی می گردد.

انتهای پیغام/4021/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 20 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 892

به "محفظه ضدسانحه جعبه سیاه ایران ساخت شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محفظه ضدسانحه جعبه سیاه ایران ساخت شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید