فرمان بازار خودرو دست چه کسی است؟ ، خودرو همچنان گران می گردد

به گزارش صنایع 90، خودرو ترمز برید. قیمت خودرو طی روزهای اخیر دوباره به سمت افزایش محسوس میل پیدا نموده است. کارشناسان عنوان می نمایند که علت اصلی گرانی خودرو، افزایش تقاضا در بازار است.

فرمان بازار خودرو دست چه کسی است؟ ، خودرو همچنان گران می گردد

جهت دریافت مشاوره خدمات چاپ تراکت فوری از بهترین و باتجربه ترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ تراکت های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایران، تا یکماه پیش با آنکه فراوری خودرو رشد پیدا ننموده بود و با توجه به آمار 8 ماهه وزارت صنعت، معدن و تجارت، کاهش 33.2 درصدی داشته است، بازار خودرو به آرامش نسبی رسید. اما این آرامش مقطعی بود چرا که در مدت عنوان شده بازار خودرو در رکود بود و حجم خرید و فروش خودرو سیر نزولی داشت.

با گذشت زمان و نزدیک شدن به روزهای پایانی سال، تقاضا برای بازار خودرو افزایش پیدا نموده است. از چند هفته پیش کارشناسان و فعالان بازار پیش بینی کردند که از نیمه دوم دی ماه تقاضا برای خرید خودرو افزایش پیدا می نماید و به همین جهت فراورینمایندگان خودرو باید دو اقدام را انجام دهند.

اولین اقدام که از سوی کارشناسان به خودروسازان توصیه شده است، تحویل خودروهای معوق است. بعضی از خودروسازان در حال تحویل خودروهایی هستند که اردیبهشت ماه امسال ثبت نام فوری شده اند و باید به آنها در مدت 45 روز تحویل داده می شد. اما بد عهدی خودروسازان باعث شد که خیلی از ثبت نام نمایندگان و کسانیکه سال گذشته هم ثبت نام کردند به خودروهایشان نرسند. این افراد برای آنکه بتوانند صاحب خودرو شوند و امیدی به تحویل خودرو از سوی خودروسازان در امسال ندارند، وارد بازار خودرو شدند و همین امر یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو طی روزهای اخیر است.

دومین موضوعی که از سوی کارشناسان پیشنهاد شده، افزایش فراوری خودرو است. بعضی ها اینگونه تصور می نمایند که خودروسازان برای آنکه قیمت بالای خودرو را حفظ نمایند، فراوریات خود را به میزان تقاضا و حتی فراوری سال گذشته افزایش ندادند و همین امر یاری می نماید که خودرو در حاشیه بازار با قیمت های بالاتری فروخته گردد و این امر در نهایت به نفع خودروساز باشد.

آنگونه که کارشناسان و بعضی از اهالی صنعت خودرو عنوان کردند، خودروسازان در شرایطی هستند که می توانند فراوری خود را افزایش دهند. چرا که در این مدت قطعه سازان و مجموعه های فراورینماینده سطح همکاری شان با خودروسازان افزایش پیدا نموده است و دیگر مانند ماه های ابتدایی سال کمبود قطعه وجود ندارد. هر چند که خودروسازان این سناریو را نمی پذیرند و می گویند از آنجا که بحران اقتصادی دارند، نتوانستند در تأمین قطعه به مثابه سال گذشته عمل نمایند.

به هر ترتیب قیمت خودروهای داخلی در بازار نشان می دهد که طی هفته گذشته، روزانه قیمت خودروها افزایش پیدا نموده است.

خودروهای خانواده پراید در هفته ای که گذشت رشد 1 تا 2 میلیون تومانی داشته است و خانواده پژو هم افزایش 1.5 تا 3 میلیون تومانی داشته است. در هفته ای که گذشت قیمت بعضی از خودروها هم به خاطر آنکه خط فراوری آن متوقف شد، افزایش یکباره یافت. خودروی اچ سی کراس نمونه آن است. این خودرو طی یک هفته اخیر حدود 4 میلیون تومان گران شده است.

در آخرین روزهای بازار خودرو (پنجشنبه) هر دستگاه پراید 111 حدود 58 میلیون تومان فروخته شد. قیمت تیبا نیز به 67 میلیون و 500 هزار تومان رسید. از سویی قیمت رانا 94 میلیون تومان شد و سمند ای اف 7 هم به 100 میلیون تومان رسید که برای اولین بار چنین عددی را تجربه نموده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 اسفند 1398 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 745

به "فرمان بازار خودرو دست چه کسی است؟ ، خودرو همچنان گران می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرمان بازار خودرو دست چه کسی است؟ ، خودرو همچنان گران می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید