صادرات قطعات خودرو به چه عددی می رسد؟ چه تعداد خودرو می توان وارد کرد؟

به گزارش صنایع 90، صادرات قطعات خودرو چقدر است؟ تاثیر تصویب طرح مجلس مبنی بر واردات خودرو به شرط صادرات قطعات نیرو محرکه بر بازار خودرو چیست؟

صادرات قطعات خودرو به چه عددی می رسد؟ چه تعداد خودرو می توان وارد کرد؟

خبرنگاران - مجتبی اسماعیلی: همانطور که احتمالا می دانید طرحی در مجلس ایران تصویب شده است که بر اساس آن صادر کنندگان قطعات خودرو (نیرو محرکه) می توانند به جای دریافت پول از مشتری خارجی، خودرو وارد کنند.

این طرح برای عملی شدن در انتظار تایید شورای نگهبان است.

اما در این شرایط تحریم و انزوا مگر ما چقدر قطعه صادر می کنیم که بتوانیم به جای آن خودرو وارد کنیم؟

از طرفی اگر هم کشور خارجی از ما قطعه بخرد، در شرایط فعلی به صورت کاملا چراغ خاموش این کار را انجام می دهد، تا گرفتار تحریم و پرداخت غرامت به ابرقدرت های تحریم کننده نشود.

پس می توان استدلال کرد ممکن است میزان صادرات قطعات خودرو و مبالغ دریافتی آن در هیچ کجا ثبت نشود!

بالاخره میزان صادرات قطعات خودرو چقدر است؟

مهدی دادفر دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو مجموع قطعات صادر شده از ابتدای سال جاری تا کنون را هفت میلیون دلار می داند و به گفته او با این مبلغ تنها می توان 270 دستگاه خودرو وارد کرد.

اما محمدرضا نجفی منش رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان کشور با اظهارنظری کاملا متفاوت در گفت و گو با خبرنگاران گفت: ما حدود پنجاه تا شصت میلیون دلار صادرات قطعه داریم. این قطعات، هم شامل لوازم یدکی خودروهای صادراتی و هم قطعاتی است که خارجی ها بنا بر هر دلیلی به آن نیاز دارند.

او درباره صحت این ادعا هم اعلام کرد: می توانید از سازمان گمرک میزان صادرات قطعات را استعلام کنید.

https://bitrun.ir/wp-content/uploads/2021/11/naj.mp3

تاثیر تصویب طرح مجلس بر بازار خودرو چیست؟

محمد رضا نجفی می گوید: با تصویب طرح مجلس می توان امیدوار بود که صادرات قطعات خودرو به بیش از یک میلیارد دلار برسد. ما در حال حاضر به کشورهایی مانند روسیه، آذربایجان و برخی کشورهای آفریقایی هم خودرو و قطعات آن را صادر می کنیم، اما این صادرات ضعیف است و در صورت تصویب این طرح اوضاع می تواند تغییر کند.

او درباره همکاری با برندهای معروف افزود: هدف ما در گام اول خدمات پس از فروش است و در گام بعدی می توانیم مثلا به شرکت رنو بگوییم به ازای فروش خودروهایش در ایران از ما قطعه بخرد.

اگر صحبت های نجفی منش عملی شود و ما با وجود همه موانع در جابجایی ارز و تحریم ها، به صادرات یک میلیارد دلاری برسیم و قیمت میانه هر خودروی وارداتی را هم سی هزار دلار در نظر بگیریم، می توانیم بیش از 33 هزار دستگاه خودرو وارداتی را در کشور داشته باشیم.

البته شکستن انحصار ایران خودرو و سایپا از نیازهای اصلی بازار خودرو است که بعید است بتوان با این قانون واردات/صادرات به آن رسید.

منبع: بیت ران
انتشار: 24 دی 1400 بروزرسانی: 24 دی 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1946

به "صادرات قطعات خودرو به چه عددی می رسد؟ چه تعداد خودرو می توان وارد کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات قطعات خودرو به چه عددی می رسد؟ چه تعداد خودرو می توان وارد کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید