ساخت زیست حسگر برای مشخص میزان ویتامین در بدن

به گزارش صنایع 90 به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کالیفرنیا، حسگر قابل پوشیدن ساختند که می تواند به صورت غیرتهاجمی میزان ویتامین C را در بدن رهگیری کند. این حسگر قادر است به صورت شخصی سازی شده میزان مصرف روزانه را برای هر کاربر تعیین کند.

ساخت زیست حسگر برای مشخص میزان ویتامین در بدن

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان ACS Sensor به چاپ رسیده است.

جولیان سمپیوناتو، از محققان این پروژه می گوید: حسگرهای قابل پوشیدن رایج معمولا برای رصد فعالیت های بدنی یا بیماری هایی نظیر دیابت استفاده می شوند. این اولین حسگری است که با استفاده از روش مبتنی بر آنزیم برای ردیابی تغییرات در سطح ویتامین به کار گرفته می گردد که راستا تازه ای در حوزه تجهیزات قابل پوشیدن ایجاد نموده است. حسگرهای قابل پوشیدن به ندرت برای رصد دقیق مواد غذایی به کار می فرایند.

از آنجایی که ویتامین C برای بهبود بعضی بیماری ها موثر است، چنین حسگر پوشیدنی ممکن است به پزشکان یاری کند تا با ردیابی ویتامین C به کاهش طول درمان یاری کند.

این دستگاه پوشیدنی در واقع یک برچسب بوده که روی سطح پوست بدن قرار می گیرد. در این حسگر، یک بخش تحریک کننده وجود دارد که موجب عرق کردن شده و الکترودی نیز برای تشخیص سریع میزان ویتامین C در عرق وجود دارد.

در این ابزار، الکترودها انعطاف پذیر بوده و حاوی آنزیم اکسوربات اکسیداز است. زمانی که ویتامین C وجود داشته باشد، آنزیم آن را به دهیدرواسکوربیک تبدیل می نماید و در نتیجه، اکسیژن مصرف و جریان فراوری می گردد.

آزمایش های اجرا شده روی چهار نفر نشان می دهد که ویتامین C مصرف شده به وسیله مکمل یا آب میوه موجب تغییراتی قابل رهگیری در بدن شده و این دستگاه تا دو ساعت می تواند این تغییرات را رصد کند.

هر چند حسگرهای قابل پوشیدن زیست حسگری توسعه یافته اند اما استفاده از آنها برای ارزیابی شرایط تغذیه افراد چندان رواج نیافته است. با توجه به شیوع ویروس کرونا و نقش ویتامین C در افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن، این نوع حسگرها می توانند اثربخشی بالایی در فرآیند درمان بیماری کرونا داشته باشند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1070

به "ساخت زیست حسگر برای مشخص میزان ویتامین در بدن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت زیست حسگر برای مشخص میزان ویتامین در بدن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید