دره مرادبیگ با آب و هوای خنک؛ زیباترین جاذبه همدان

به گزارش صنایع 90، همدان با داشتن مناظر طبیعی دلفریب در کنار آثار تاریخی این روزها یکی از پررونق ترین مقاصد گردشگری است. دره مرادبیگ با آب و هوای خنک یکی از زیباترین دیدنی های همدان است، که حتما باید در برنامه بازدیدتان قرار بگیرد.

دره مرادبیگ با آب و هوای خنک؛ زیباترین جاذبه همدان

دره مرادبیگ بزرگ ترین دره کوهستان الوند است و در جنوب شهر همدان واقع شده است.این دره در گذشته که شهر چندان گسترده نشده بود، 4 کیلومتر با شهر فاصله داشت، تا اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی در سال 67 شمسی، این دره به محدوده خدمات شهری ملحق و جزو شهر همدان محسوب شد.

آثار یک روستای قدیمی در غرب دره مرادبیگ، در یکی دو کیلومتری روستای دره مرادبیگ به چشم می خورد

دره مرادبیک برخلاف سایر دره های الوند مانند دره ماوشان رود و دره گنج نامه که در راستا راه های باستانی قرار داشتند، در منطقه بسته ای واقع شده است و تردد در آن بسیار اندک بوده است. تنها راه ارتباطی، راه مالروی انتهای دره است که از طریق دره چشمه فرشه در فصول خشک سال با روستای پشت کوه (یال غربی الوند) امکان دسترسی دارد.

آثار یک روستای قدیمی در غرب این دره، در یکی دو کیلومتری روستای دره مرادبیگ به چشم می خورد.

از آب شدن برف ها و آب چشمه های فراوان در این دره رود الوسجرد تشکیل شده است. این واژه از نام های دوران پارتی است و به احتمال قریب به یقین از نام روستایی که در دوران های گذشته در آنجا بوده، گرفته شده است.

از مکان های معروف دره مرادبیگ می توان به دره گرگ، دره غول، دره حاج احمد(حاجمد)، لژه، شرشرآب، گوشتخل دره، روستا سیلوار، قزوله دره، سر دوش، حمام خرابه، محمود دره، قرق، ندو خانه، منبع، پررحمان و دره بهشت اشاره کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1502

به "دره مرادبیگ با آب و هوای خنک؛ زیباترین جاذبه همدان" امتیاز دهید

1 کاربر به "دره مرادبیگ با آب و هوای خنک؛ زیباترین جاذبه همدان" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره مرادبیگ با آب و هوای خنک؛ زیباترین جاذبه همدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید