حس گرسنگی از کجا می آید؟

به گزارش صنایع 90، فرآیندهای گوناگونی در بدن هستند که بر اشتها اثر می گذارند. بدن می خواهد سطح دریافت و مصرف انرژی را متعادل نگه دارد و شما نمی توانید با تلقین به خود که گرسنه نیستید، بدن تان را گول بزنید چون بدن بر شما غلبه خواهد نمود.دانستن و درک علم گرسنگی و سیری و فرآیندهای مربوط به آن به کارشناسان تغذیه یاری می نماید تا به مراجعان

حس گرسنگی از کجا می آید؟

حس گرسنگی از کجا می آید؟

فرآیندهای گوناگونی در بدن هستند که بر اشتها اثر می گذارند. بدن می خواهد سطح دریافت و مصرف انرژی را متعادل نگه دارد و شما نمی توانید با تلقین به خود که گرسنه نیستید، بدن تان را گول بزنید چون بدن بر شما غلبه خواهد نمود.دانستن و درک علم گرسنگی و سیری و فرآیندهای مربوط به آن به کارشناسان تغذیه یاری می نماید تا به مراجعان خود بیشتر یاری نمایند. وقتی افراد می خواهند وزن کم نمایند، حس گرسنگی که به آن ها فشار وارد می نماید، مانع از موفقیت آن ها می گردد. وقتی آن ها اندازه کالری های دریافتی خود را کاهش می دهند، بدن شان غذای بیشتری طلب می نماید.

پژوهشی که در سال 2007 در امریکا انجام شد، نشان داد که در حدود دوسوم امریکایی ها رژیم دارند. در این آنالیز، دو نفر از هر سه نفر افرادی که رژیم داشتند، گفتند حس گرسنگی آن ها را وادار به شکستن رژیم می نماید و 56 درصد هم اسم کردند که لحظاتی بوده که از گرسنگی در حال مرگ بوده اند.بت هوبریچ، متخصص تغذیه و مدیر اجرایی انجمن کنترل کالری، می گوید: گرسنگی مهم ترین دلیل برای خوردن است. اگر افراد نتوانند برای غلبه بر گرسنگی سبک زندگی شان را در کوتاه مدت تغییر دهند، نمی توانند در بلندمدت این کار را بنمایند.

حس گرسنگی یکی از مهم ترین حس های انسان است و یکی از حیاتی ترین مکانیسم های بقا برای انسان های نخستین بوده است که او را به شکار و انبار کردن غذا وادار می نموده تا زنده بماند.

فرآورده های رژیمی که برای کنترل اشتها ساخته شده اند، اغلب دارای ویتامین b، کرومیوم، چای سبز، ریشه زنجفیل، عصاره پوست انگور، عصاره هسته انگور و گیاه شوید هستنددر حال حاضر که چاقی بسیار شایع است، پژوهش های بسیاری در زمینه حس گرسنگی و اشتها انجام می گردد. این مطالعات درباره جنبه های گوناگونی چون ژنتیک، تنظیم های هورمونی، رفتار، روان شناسی و رژیم غذایی بحث می نماید. پژوهشگران روی موضوعات گوناگونی کار می نمایند؛ از نوروپپتیدهای تنظیم نماینده اشتها و عوامل ژنتیکی در افراد چاق گرفته تا رفتارهای غیراجتنابی و اثرات غذاها بر تحریک حس گرسنگی و آن ها امیدوارند که بتوانند دلیل گرسنه شدن را دریافته و به روش هایی برای غلبه بر آن دست یابند.

قدرت کنترل گرسنگی آیا شما ارزش قدرت کنترل گرسنگی در کاهش وزن را دست کم گرفته اید؟ اگر این طور است بدانید که بسیاری از افراد می کوشند به هر نحو که شده این قدرت را به دست بیاورند و گرسنگی شان را کنترل نمایند. بسیاری از فرآورده هایی که در بازار هستند و به لاغر شدن یاری می نمایند هم بر اساس همین اصل ساخته شده اند. فرآورده های رژیمی که برای کنترل اشتها ساخته شده اند، اغلب دارای ویتامین b، کرومیوم، چای سبز، ریشه زنجفیل، عصاره پوست انگور، عصاره هسته انگور و گیاه شوید هستند.

حس گرسنگی یکی از مهم ترین حس های انسان است و یکی از حیاتی ترین مکانیسم های بقا برای انسان های نخستین بوده است که او را به شکار و انبار کردن غذا وادار می نموده تا زنده بماندبعضی دیگر از متخصصان، رژیم غذایی حاوی فرآورده های گیاهی و غذاهای ارگانیک را در کاهش حس گرسنگی موثر می دانند. کارشناسان دیگری هم هستند که آروماتراپی را راهی برای کنترل اشتها و کاهش حس گرسنگی می دانند.کارشناسان عقیده دارند که در زمینه رژیم های کم کالری و فرآیند کنترل گرسنگی و کاهش اشتها اشتباهات فراوانی وجود دارد.

مراجعان می خواهند بدانند که چه چیزی افزایش وزن را سبب می گردد تا با حذف آن عامل، وزن کاهش یابد؛ ولی، هیچ فرمول معجزه آسایی برای کاهش وزن وجود ندارد.دانش گرسنگی را به اسم میلی قوی برای غذا خوردن تعریف می نمایند و سیری زمانی است که شما حس کنید شکم تان پر شده و دیگر نمی توانید غذا بخورید. شرایط بدن شما زمانی ثبات پیدا می نماید که بین اندازه انرژی دریافتی و اندازه انرژی مصرف شده تعادلی برقرار باشد. دانشمندان درک نموده اند که پشت فرآیند برقراری تعادل بین دریافت انرژی و مصرف انرژی فرآیندی فیزیولوژیک وجود دارد. این سیستم فیزیولوژیک از یک سری سیگنال هایی درست شده که عمل نقل و انتقال و راهنمایی پیغام ها را به عهده دارد.

یک دسته سیگنال هایی که اطلاعات را به دستگاه عصبی مرکزی می برند و یک سری سیگنال ها که پیغام ها را از مغز به عضلات و دیگر ارگان های بدن می رسانند. بدن برای این که از گرسنه بودن ما اطمینان حاصل کند، به مسیرهای بیوشیمیایی بسیاری تکیه دارد. هورمون هایی هستند که میل به آغاز غذا خوردن یا دست کشیدن از آن را تنظیم می نمایند. سیگنال ها از طریق نورون های خارجی و مغز، مانند هیپوتالاموس و قشر مخ تقویت می شوند. سیگنال های تقویت شده نوروپپتیدهای مرکزی را تنظیم می نمایند که آن ها غذا خوردن و مصرف انرژی را در کنترل دارند. بیشتر اوقات، این تعادل بین مصرف انرژی و دریافت انرژی، وزن بدن را تنظیم می نماید؛ ولی، محققان بر این باوراند که حس ما برای خوردن با وجود منابع فراوان غذا که حاضر است، افزایش می یابد.دکتر جوان سالوین، متخصص تغذیه و استاد بخش علوم غذایی و تغذیه دانشگاه مینه سوتا که روی اثرات وجود غذا بر حس سیری تحقیق نموده، می گوید: فرآیندهای گوناگونی در بدن هستند که بر اشتها اثر می گذارند. بدن می خواهد سطح دریافت و مصرف انرژی را متعادل نگه دارد و شما نمی توانید با تلقین به خود که گرسنه نیستید، بدن تان را گول بزنید چون بدن بر شما غلبه خواهد نمود. اگر بدن تان احساس گرسنگی نکند، زنده نخواهید ماند.

گرسنگی یک تکه از پازل کاهش وزن است. ما به دلایل بسیاری می خوریم. اگر فقط به دلیل گرسنگی، غذا بخوریم، دیگر چاق نخواهیم شد؛ ولی، بیشتر از ما در بسیاری مواقع دلیل خوبی برای غذا خوردن نداریم. غذا می خوریم تا آرامش پیدا کنیم یا در مهمانی ها زیاده روی می کنیماشتها به غیر از این که متأثر از هورمون ها و نوروپپتیدهاست از عوامل دیگری هم تاثیر می پذیرد.

در دسترس بودن غذا، احساسات و توانایی لذت بردن از غذا همگی بر اشتها تاثیر می گذارد. مطالعات نشان داده که افزایش اندازه کالری دریافتی که ناشی از افزایش خوردن غذاها و نوشیدنی هاست، باعث می گردد که به تدریج حجم غذا و نوشیدنی مصرفی فرد هم افزایش یابد.دکتر سالوین می گوید: غذا بسیار پیچیده است و سیری هم فرآیندی است که درک آن به سادگی میسر نیست.

وقتی به مفهوم گرسنگی فکر می کنیم، مردم همه یک چیز را می خواهند؛ ولی، ضروری است به تک تک افراد جدا بپردازیم. گرسنگی یک تکه از پازل کاهش وزن است. ما به دلایل بسیاری می خوریم. اگر فقط به دلیل گرسنگی، غذا بخوریم، دیگر چاق نخواهیم شد؛ ولی، بیشتر از ما در بسیاری مواقع دلیل خوبی برای غذا خوردن نداریم. غذا می خوریم تا آرامش پیدا کنیم یا در مهمانی ها زیاده روی می کنیم.

منبع:تبیان

ارسال از طریق کاربر محترم سایت : sajad2007

منبع: راسخون
انتشار: 17 مهر 1400 بروزرسانی: 17 مهر 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1839

به "حس گرسنگی از کجا می آید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حس گرسنگی از کجا می آید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید