حدود نیمی از معادن لرستان از نان خوردن افتاده اند

به گزارش صنایع 90، رئیس خانه معدن لرستان گفت: 204 معدن در استان وجود دارد که 40 درصد آنها غیرفعال است.

حدود نیمی از معادن لرستان از نان خوردن افتاده اند

به گزارش صنایع 90، مصطفی دنیای در نشست با اصحاب رسانه، با بیان اینکه دستگاه ها معادن باید به روز شوند، اضافه نمود: برای استخراج معادن باید از دستگاه های به روز دنیا استفاده کرد. رئیس خانه معدن لرستان توضیح داد: کشور از لحاظ ذخایر معدنی در دنیا دارای ظرفیت بالایی است و در حال حاضر اکنون هفت درصد ذخایر معدنی دنیا در کشور ایران وجود دارد. لرستان در زمینه وجود معادن رتبه پنجم کشور را دارد و حدود 25 درصد از ذخایر سنگ معدنی در استان وجود دارد. وی بیان نمود: فراوری سنگ گوهره از یک میلیون تن در سال به 200 هزار تن کاهش پیدا نموده که باعث بیکاری کارگران شده که علت آن کاهش ساخت و ساز است. رئیس خانه معدن لرستان با بیان اینکه 16 معدن در بروجرد وجود دارد، اعلام نمود: همچنین 9 کارخانه ماسه شویی در شهرستان وجود دارد که هفت کارخانه و دو کارخانه غیرفعال است. دنیای بیان نمود: عده ای بر این باور هستند که در معدن خام فروشی انجام می گردد اما محصولاتی که فراوری می کنیم محصولات نهایی بوده و به معنای خام فروشی نیست. در معدن، خام فروشی را رانت می نامند که باید بگویم خوشبختانه در سطح معادن لرستان این رویه وجود ندارد بلکه مواد معدنی فراوری شده باید به مناطق دیگر صادر شوند تا ظرفیتهای معدنی استان و به تبع آن بروجرد برای دیگران آشکار گردد.

رئیس سازمان نظام مهندسی معدن لرستان اطلاع داد: افت شدید فراوری سنگ های تزئینی در استان

پیش از این در سال 91 نیز سیامک میرزاوند، رئیس سازمان نظام مهندسی معدن لرستان در جلسه کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی خرم آباد با اشاره به افت شدید میزان فراوری سنگ های تزئینی در استان به ویژه شهرستانهای ازنا و الیگودرز در سال های اخیر، گفته، بود، مسائل بسیاری باعث این افت فراوری شده که متأسفانه تاکنون کارگروهی برای پیدا کردن منشأ این مسائل در استان تشکیل نشده است.

او، مواردی همچون حمایت نشدن حقوقی وزارت صنعت، معدن و تجارت از بهره برداران معدنی، اعمال نشدن سیاستهای تشویقی، ارائه نشدن انرژی ارزان به معادن، واگذاری معادن به افراد بدون صلاحیت فنی، نظارت نکردن بر نحوه استخراج از معادن، حمایت نشدن از فرآوری و بازیافت باطله های معدنی از جمله مسائل کلیه واحدهای معدنی در استان دانست و ادامه داد: مشکل تأمین سوخت، برگزار نکردن دوره های آموزشی کاربردی توسط ارگان های مرتبط، پرداخت نشدن تسهیلات سرمایه در گردش و خرید ماشین آلات، فرسوده بودن ماشین آلات، بکارگیری نشدن فنون و علم جدید در استخراج و فرآوری مواد معدنی، نبود اتحادیه صنف بهره برداران معدنی و معارضین محلی از دیگر مسائل این واحدها هستند.

رئیس انجمن کارآفرینان و تلاشگران استان نیز خواهان تحقیقات اصولی در تعیین کردن میزان بهره برداری مجاز در هریک از معادن شد و مطرح نمود: در حال حاضر نحوه بهره برداری از معادن بسیار غلط بوده و در اکثر معادن میزان مواد معدنی برداشت شده بسیار کمتر از تخریب ایجاد شده است.

کیوان کاظمی همچنین با اشاره به اعطای مجوز بهره برداری به افراد بدون صلاحیت، مطرح نمود: اخذ مجوز توسط افراد فاقد صلاحیت در استان علاوه بر کاهش میزان بهره وری معادن استان فضای کافی برای فعالیت افراد متخصص در استان را نیز از بین برده است. سازمان های دولتی باید بر اساس احتیاج بازار و هدف گذاری صورت گرفته در این بخش نسبت به صدور مجوز، اقدام و برای اعطای مجوز باید صلاحیت فنی و اقتصادی افراد مورد آنالیز قرار گیرد.

معاون امور معدن سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز با اشاره به اینکه اساس کار معدن داران با سازمان های محیط زیست و منابع طبیعی در تضاد است، گفت: معدن یعنی تخریب و بهره برداری و محیط زیست به دنبال احیا و نگهداری است. وظیفه اصلی ما از بین بردن این تضاد نظارت بر استخراج اصولی از معادن است.

مهدوی با اشاره به اینکه در حال حاضر لرستان از لحاظ تعداد واحدهای سنگبری مقام دوم را در میان استان های کشور داراست، توضیح داد: با ادامه تعطیلی واحدها به زودی شاهد کاهش میزان اشتغال و درآمد زایی در استان خواهیم بود.

اردوان کاظمی، معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز در این جلسه گفت: در استانی مانند مرکزی که بخش اعظمی از آن کویری است، سال گذشته به300 استعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت پاسخ منفی داده شده و پس از پیگیری های صورت گرفته و با دخالت استانداری مرکزی، تفاهم نامه ای میان اداره کل منابع طبیعی و سازمان صنعت، معدن و تجارت مرکزی منعقد شده که بر اساس آن مساحت معادن طبقه دوم در آن استان که بر اساس قانون 40 کیلومتر مربع است به 4-5 هکتار کاهش یافته است.

وی ادامه داد: در لرستان با توجه به بالا بودن میزان بیکاری و پایین بودن سطح درآمد مردم، با وجود اینکه بخش اعظمی از اراضی استان را مناطق جنگلی تشکیل می ­دهند و در سالهای اخیر تخریب بسیاری نیز در نتیجه احداث معادن در این مناطق صورت گرفته و به اکثر استعلام های صورت گرفته از سوی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان پاسخ مثبت داده شده است.

معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بیان نمود: متأسفانه این سازمان اجازه بهره برداری بیش از حد مجاز اعلام شده از سوی اداره منابع طبیعی را به معدن داران می دهد که موجب از بین رفتن منابع جنگلی در استان می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 10 خرداد 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 175

به "حدود نیمی از معادن لرستان از نان خوردن افتاده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حدود نیمی از معادن لرستان از نان خوردن افتاده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید