جزئیات جدید از شلیک گارد ساحلی امارات به لنج صیادان ایرانی

به گزارش صنایع 90، خبرنگاران : رئیس شیلات قشم با بیان گارد ساحلی امارات لنج صیادی ایرانی را در آب های بین المللی مورد اصابت قرار داده اند، گفت: اماراتی ها در زمان توقیف لنج ایرانی در بندرگاهی در امارات اقدام به بتونه کاری و رنگ آمیزی محل اصابت گلوله کرده اند.

جزئیات جدید از شلیک گارد ساحلی امارات به لنج صیادان ایرانی

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم ،محمد پرورش با بیان اینکه لنج توقیف شده که دو تن از سرنشینان آن توسط گلوله گارد ساحلی امارات کشته شده اند، و سرنشینانش پس از رایزنی مقامات جمهوری اسلامی پس از ساعاتی بازداشت و توقیف در امارات روز جمعه به قشم برگشته اند.

وی با بیان اینکه گارد ساحلی امارات به خلاف قوانین و عرف بین المللی در آب های بین المللی لنج صیادی ایرانی را مورد اصابت گلوله و حمله قرار داده است، شرح داد: بالفرض اینکه حتی لنج ایرانی وارد آب های سرزمینی امارات شده باشد، این رفتار گارد ساحلی امارات قابل توجیه نیست و کمتر کشوری به شناورهای صیادی که هیچ سلاحی با خود حمل نمی کنند و در پی رزق و روزی هستند شلیک می کند.

این مقام شیلاتی با بیان اینکه تفاهم نامه ها و مرام نامه هایی نیز بین نیروهای دریابانی و گارد ساحلی کشورهای منطقه برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی موجود است، گفت: این که در آب های بین المللی که متعلق به هیچ کشوری نیست، به یک شناور غیرمسلح و صیادی شلیک شود و دو تن از سرنشینان آن کشته شوند و سایر سرنشینان دستگیر و به کشور مربوطه انتقال داده شوند در هیچ قاموس و قانونی نمی گنجد.

پرورش در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ورود شناورهای کشورهای همسایه به مرز دریایی و آب های سرزمینی ایران همواره محتمل و واقع شده است، اما نیروهای دریایی سپاه و مرزبانی و سایر نیروهای حاضر در پایش مرز دریایی به بهترین نحو ممکن و در کمال حسن اخلاق با آنها رفتار کرده اند.

وی اضافه نمود: در دریا هر گونه اتفاقی از جمله منحرف شدن شناورها بر اثر طوفان ها، از کار افتادن دستگاه های ناوبری، انحراف راستا در شب ها و شرایط دید کم ممکن است اتفاق بیفتد و این در حالی است که دریانوردان در بخش های کنترلی و امنیتی و مرزی کشورها این مسائل را درک می کنند، و دوره های آموزشی نقاط مرزی را پشت سر گذاشته اند اما اینکه گارد ساحلی امارات چطور حتی در بیرون مرز دریایی خود و در آب های بین المللی که مدیریت و کنترل آن ها به عهده شان نیست چنین اقدامی کرده اند همه را متعجب کرده است.

رئیس شیلات شهرستان قشم با بیان اینکه تعداد شش سرنشین لنج مذکور ساعاتی پیش وارد قشم شده اند و در سلامت به سر می برند اضافه نمود: گفته های این صیادان زحمتکش حاکی از آن است که اماراتی ها در ساعاتی که آنها را در بازداشت خود داشته اند به شدت به دنبال صحنه سازی و جلوه دادن به عکس واقعیت ها بوده اند به نحوی که زمانی که قرار شده است آنها را در دید عموم و رسانه ها قرار دهند، مورد پذیرایی و عزت و احترام قرار داده اند در حالی که تا قبل از آن در مکانی با بدترین شرایط بازداشت کرده اند.

پرورش ادامه داد: آن گونه که سرنشینان این لنج می گویند اماراتی ها در آن ساعات کم اقدام به تعمیر و ترمیم و بتونه کاری و رنگ کاری خودسرانه بدنه لنج با هدف پاک کردن اثر و سوراخ های گلوله ها کرده اند که این عمل کشور امارات نیز حاکی از تلاش برای سرپوش گذاشتن به این خطای عجیب و نابخشودنی است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 مهر 1399 بروزرسانی: 20 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1206

به "جزئیات جدید از شلیک گارد ساحلی امارات به لنج صیادان ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات جدید از شلیک گارد ساحلی امارات به لنج صیادان ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید