بشیری: بانک ها و صندوق های با درآمد ثابت عمده اوراق را خریداری می کنند خبرنگاران

به گزارش صنایع 90، مدیر ابزار های نوین مالی فرابورس ایران گفت: عمده خریداران اوراق دولتی، بانک ها و صندوق های با درآمد ثابت هستند.

بشیری: بانک ها و صندوق های با درآمد ثابت عمده اوراق را خریداری می کنند خبرنگاران

به گزارش گروه مالی خبرنگاران، ندا بشیری مدیر ابزار های نوین مالی فرابورس ایران با تاکید بر اینکه نوسانات بازار سهام و اوراق دولت رابطه علت و معلولی ندارند، گفت: دولت به منظور تامین مالی، در کنار اسناد خزانه اسلامی از ظرفیت سایر اوراق بهادار مبتنی بر بدهی مانند اوراق مرابحه عام نیز استفاده می کند و در حالی که برخی ادعا می کنند فروش اوراق دولتی منجر به افت بازار سهام طی چند ماه اخیر شد، اما این گزاره درستی نیست.

بشیری با تاکید بر اینکه بانک ها و صندوق های با درآمد ثابت عمده اوراق را خریداری می کنند، اظهار کرد: بخش زیادی از این اوراق توسط بانک ها خریداری شده و منابعی بوده که وارد بازار سهام نمی شده است.

وی در همین زمینه افزود: بخش دیگر اوراق هم توسط صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت خریداری شده و از ابتدا نیز بیشتر منابع جمع آوری شده صندوق های با درآمد ثابت مطابق امیدنامه آن باید به همین نوع سرمایه گذاری اختصاص یابد.

به گفته بشیری، اوراق دولتی بازارگردان ندارد و چندان نقدشونده هم نیست، بنابراین عمده سرمایه گذاران خرد برای خرید این اوراق اقدام نکرد و تمایلی برای ورود به معاملات آن را ندارند.

مدیر ابزار های نوین مالی فرابورس ایران در ادامه سپرده بانکی و نرخی که صندوق های با درآمد ثابت پرداخت می کنند را با هم مقایسه کرد و گفت: نرخ سود صندوق های با درآمد ثابت، جذاب تر است از این رو افراد زیادی از سمت بازار پول به سمت این صندوق ها جذب می شوند.

وی همچنین یادآور شد که با توجه به اینکه آمار معاملات سهام پایین است، آمار اوراق بیشتر نمایان می شود و افزود: در خرداد و تیرماه سال جاری نیز که شاخص به شدت در حال افزایش بود، انتشار اوراق اراد شروع شده بود و باید در نظر گرفت که راستا جریانات نقدی مربوط به اوراق از سهام جداست و به طور کلی پولی که مربوط به اوراق است و صرف خرید اوراق می شود، ماهیت و مورد مصرف آن با پولی که داخل بازار و سمت سهام است، متفاوت است.

بشیری با اشاره به اینکه منفی شدن بازار می تواند باعث شود که اقبال به سمت اوراق بیشتر شود، تاکید کرد: البته نباید فراموش کرد که این اوراق، مورد معامله سرمایه گذاران حقیقی قرار نگرفته و عمده ورود منابع به این اوراق از طریق صندوق های با درآمد ثابت و بانک هاست.

وی در انتها یادآور شد که برای تمامی سلایق با میزان ریسک پذیری متنوع در بازار سرمایه ابزار ها و بازار های مختلف وجود دارد؛ در داخل بازار سرمایه تسهیلاتی فراهم شده است که افراد ریسک گریز هم بتوانند از آن استفاده کنند و نرخ آن از بازار پول هم بیشتر است که همان صندوق های با درآمد ثابت هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1569

به "بشیری: بانک ها و صندوق های با درآمد ثابت عمده اوراق را خریداری می کنند خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بشیری: بانک ها و صندوق های با درآمد ثابت عمده اوراق را خریداری می کنند خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید