با این روش آنزیم ضدپیری را در بدنتان فعال کنید

به گزارش صنایع 90، تهران (پانا) - دانشمندان استرالیایی در بررسی نو خود نشان داده اند آنزیمی که به واسطه ورزش کردن تولید می شود، نقش مهمی در جلوگیری از پیری بر عهده دارد.

با این روش آنزیم ضدپیری را در بدنتان فعال کنید

به گزارش ایسنا انجام دادن ورزش منظم به طور کلی در هر سنی، ایده خوبی است اما حفظ کردن یک سبک زندگی فعال به ویژه با افزایش سن، اهمیت زیادی دارد. دانشمندان استرالیایی، دلایل بیشتری را در مورد این موضوع ارائه کرده اند و نقش آنزیم جدیدی را که به واسطه ورزش تولید می شود و به جلوگیری از کاهش سلامت متابولیک کمک می کند، نشان داده اند. این کشف، هدف جدیدی را برای داروهای بالقوه ای ارائه می دهد که از انسان در برابر پیامدهای پیری محافظت می کنند.

این پژوهش که از طریق دانشمندان دانشگاه مانش (Monash University) اجرا شده است، برای بررسی مقاومت به انسولین طراحی شد که یکی از پیامدهای عدم تحرک فیزیکی در افراد مسن به شمار می رود. مقاومت به انسولین بدان معناست که سلول های بدن به خوبی به انسولین پاسخ نمی دهند و آن گونه که باید به جذب گلوکز نمی پردازند و در عوض، آن را در خون جمع می کنند. مقاومت به انسولین، با چاقی مرتبط است و یک عامل خطر برای دیابت نوع دو به شمار می رود. دانشمندان در پی کشف برخی از مکانیسم های بیولوژیکی بودند که مقاومت به انسولین را با کاهش فعالیت بدنی در افراد مسن مرتبط می کنند.

دانشمندان توانستند نشان دهند که فعالیت بدنی، سلامت متابولیک را از طریق تولید گونه های فعال اکسیژن (ROS) در عضلات اسکلتی ارتقا می دهد. گونه های فعال اکسیژن به طور طبیعی در عضلات اسکلتی تولید می شوند اما با افزایش سن کاهش می یابند. به گفته دانشمندان، این موضوع در ایجاد مقاومت به انسولین نقش دارد.

دانشمندان در آزمایش های اجرا شده روی موش ها نشان دادند که یک آنزیم تازه کشف شده موسوم به NOX4 در مرکز این فرآیند واقع شده است. سطح این آنزیم پس از ورزش کردن افزایش یافت و به بالا رفتن سطح گونه های فعال اکسیژن و محافظت از موش ها در برابر ایجاد مقاومت به انسولین انجامید. این موضوع در مورد موش های پیر و موش هایی که چاقی ناشی از رژیم غذایی داشتند، صدق می کرد.

پروفسور تونی تیگانیس (Tony Tiganis)، سرپرست این پروژه گفت: افزایش گونه های فعال اکسیژن در اثر ورزش کردن، واکنش هایی را هدایت می کند که برای بهبود سلامت ضروری هستند.

همچنین آزمایش ها نشان دادند که غلظت NOX4 در عضلات اسکلتی، به طور مستقیم با افزایش سن و کاهش حساسیت به انسولین مرتبط است. این نتایج، مشابه پژوهش های منتشرشده در ماه گذشته هستند که نشان داده اند چگونه یک عصاره گیاهی می تواند با تقلید از یک عامل رشد عضلات اسکلتی که در افراد چاق کاهش می یابد، با مقاومت به انسولین مقابله کند.

دانشمندان باور دارند که NOX4 را می توان با داروهایی که فعالیت آن را تقویت می کنند و سلامت متابولیک را در افراد مسن حفظ می کنند، هدف قرار داد. همچنین آنها تصور می کنند که راهکار مورد نیاز را می توان در طبیعت یافت اما پیش از تبدیل آن به درمان، کار زیادی برای انجام دادن وجود دارد.

تیگانیس ادامه داد: فعال سازی مکانیسم های تنظیم شده از طریق NOX4 با کمک داروها ممکن است جنبه های کلیدی پیری، از جمله ایجاد مقاومت به انسولین و دیابت نوع دو را بهبود ببخشد. یکی از این ترکیبات طبیعی، در سبزیجاتی مانند کلم بروکلی یا گل کلم یافت می شود؛ اگرچه مقدار مورد نیاز برای اثرات ضد پیری ممکن است بیشتر از مقداری باشد که افراد مایل به مصرف هستند.

این پژوهش، در مجله Science Advances به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 فروردین 1401 بروزرسانی: 30 فروردین 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2038

به "با این روش آنزیم ضدپیری را در بدنتان فعال کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با این روش آنزیم ضدپیری را در بدنتان فعال کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید