بالاخره درون پشمک کهکشانی رصد شد، عکس

به گزارش صنایع 90، تلسکوپ فضایی جیمز وب برای اولین بار به اعماق هسته یک سیاره پنبه مانند که فقط یک دهم مشتری جرم دارد، نفوذ نموده است.

بالاخره درون پشمک کهکشانی رصد شد، عکس

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران و براساس گزارش ایسنا، تلسکوپ فضایی جیمز وب(JWST) اولین نگاه اجمالی از درون یک سیاره اصطلاحا پشمکی موسوم به WASP-107 b را که در فاصله حدود 200 سال نوری از زمین واقع شده است، ارائه نموده است.

به نقل از آی ای، این رصدخانه فضایی قدرتمند، داده هایی را در خصوص جرم هسته، جو متلاطم و ترکیب جوی این سیاره جمع آوری نموده است.

داده های جیمز وب اخترشناسان را قادر ساخت تا جرم هسته یک سیاره فراخورشیدی دور را برای اولین بار محاسبه نمایند.

دیوید سینگ، نویسنده اصلی و استاد برجسته علوم زمین و سیاره شناسی بلومبرگ در دانشگاه جانز هاپکینز می گوید: نگاه کردن به درون سیاره ای که صدها سال نوری از ما فاصله دارد تقریبا غیرممکن به نظر می رسد، اما وقتی جرم، شعاع، ترکیب جوی و گرمای درون آن را می دانید، تمام آنچه را که برای رسیدن به اینکه داخل آن چیست و هسته آن چقدر سنگین است، در اختیار دارید.

مقدار گیری هسته یک سیاره فراخورشیدی برای اولین بار

محققان دریافتند که هسته سیاره WASP-107 b حدود 12 برابر بزرگتر از هسته زمین است.

یکی از شگفت انگیزترین یافته ها، مقدار سطوح متان در این سیاره است که تقریباً هزار برابر کمتر از حد انتظار بود. این نشان می دهد که وقتی متان از جو سیاره عبور می نماید، با برهمکنش با مولکول های دیگر جو یا حتی نور ستاره ها به ترکیبات دیگری تبدیل می گردد.

ظفر رستم کلوف از پژوهشگران این مطالعه می گوید: این سیاره هسته ای داغ دارد و آن منبع گرما، شیمی گازها را در اعماق آن تغییر می دهد.

رستم کلوف اضافه کرد: ما فکر می کنیم این گرما باعث تغییر شیمی گازها می گردد، به ویژه متان را از بین می برد و مقادیر زیادی کربن دی اکسید و کربن مونوکسید فراوری می نماید.

این سیاره فراخورشیدی که به طور خطرناکی نزدیک به ستاره میزبانش می چرخد، قابل سکونت نیست، چرا که بسیار داغ است، گرمایی که می تواند حاصل از گرمایش کشندی باشد. این رویداد به علت گردش عجیب سیاره به دور ستاره میزبانش اتفاق می افتد. در این مورد، سیاره WASP-107 b مداری کمی غیر دایره ای یا بیضوی دارد.

با این حال، ویژگی های منحصر به فرد آن سرنخ هایی کلیدی در خصوص تکامل سیاره ای و پویایی جوهای سیاره های دوردست ارائه می دهد.

هم اندزه مشتری اما با یک دهم جرم آن

این سیاره غول پیکر گازی گرم تقریباً به مقدار سیاره مشتری است، اما فقط یک دهم آن جرم دارد.

این سیاره با وجود مقدار عظیمش به طرز شگفت آوری سبک است و به عنوان یکی از کم چگال ترین سیارات کشف شده در نظر گرفته می گردد.

دلایل مختلفی به این متورم شدن یاری می نماید. اول اینکه WASP-107 b هسته کوچکتری نسبت به مشتری دارد، به این معنی که جاذبه گرانشی یکسانی برای فشرده کردن جو خود ندارد. دوم اینکه جو سیاره به علت نزدیکی آن به ستاره میزبانش گرم و منبسط می گردد. این گرمایش باعث اختلاط همرفتی شدید می گردد که طی آن گازهای داغ بالا می روند و گازهای سرد شده فرو می روند و این فرآیند پویا، جو سیاره را منبسط می نماید.

پژوهشگران علاوه بر متان، گوگرد دی اکسید، بخار آب، کربن دی اکسید و کربن مونوکسید را نیز در این سیاره شناسایی نموده اند. این داده ها نشان می دهد که سیاره WASP-107 b دارای عناصر سنگین تری نسبت به اورانوس یا نپتون است.

طبق بیانیه مطبوعاتی پژوهشگران، مطالعه و آنالیز سیاره WASP-107 b زمینه را برای اکتشافات آینده غول های گازی مشابه فراهم می نماید.

این تیم از تلسکوپ جیمز وب برای آنالیز 25 سیاره دیگر در سال آینده استفاده خواهد نمود و کوشش می نماید تا معمای پیچیده واکنش جو سیاره ها در شرایط سخت را حل نماید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 2 خرداد 1403 بروزرسانی: 2 خرداد 1403 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2332

به "بالاخره درون پشمک کهکشانی رصد شد، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالاخره درون پشمک کهکشانی رصد شد، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید