تور هند: ایران و هند برای احیای بناهای تاریخی خود همکاری می نمایند

به گزارش صنایع 90، سائوراب کومار، سفیر هند در ایران با حضور در مجموعه تاریخی مسعودیه تهران، با مدیرعامل صندوق احیا ملاقات و گفت وگو کرد.

تور هند: ایران و هند برای احیای بناهای تاریخی خود همکاری می نمایند

برای دیدن تاج محل و مجسمه های بودا، تور هند ما را تجربه کنید. از دهلی، آگرا و جیپور دیدن کنید و در شهر زیبای بمبئی قدم بزنید، در محیط زیبای فیلم های هندی از لحظات لذت ببرید.

محمدرضا پوینده مدیرعامل صندوق احیا در دیدار با سائوراب کومار، سفیر هند در ایران گفت:

شاید هیچ دو کشوری را در جهان پیدا نکنیم که به میزان ایران و هندوستان دارای اشتراکات تاریخی و فرهنگی باشند.

وی اضافه نمود که همه معتقدند که روابط دو ملت ایران و هند بسیار پایدار و قدیمی است و امیدواریم که با علاقمندی آقای سفیر، شاهد ارتقاء همکاری های صندوق احیا با مراکز ذیربط در کشور هند باشیم.

رئیس هیئت مدیره صندوق احیا ادامه داد که آنالیز ها نشان می دهد که ایران و هند 5 تفاهم نامه در حوزه هنری و میراث فرهنگی با یکدیگر امضا نموده اند و ما در چارچوب این تفاهم نامه ها می توانیم اقدامات جدی تری انجام دهیم.

پوینده تاکید نمود که صندوق احیا در گذشته در یک پروژه بازسازی انستیتو زبان فارسی علیگر در هند فعالیت هایی انجام داده است. این پروژه مربوط به 9 سال قبل است و کار آن در همان زمان به خاتمه رسید.

وی شرح داد که ما اعلام آمادگی می کنیم که با توجه به ظرفیت صندوق احیا و تجربه 10 ساله گذشته برای احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی در حوزه باغ ایرانی و بناهای تاریخی هندوستان، یا پروژه های سرمایه گذاری که در کشور ایران و به ویژه در استان هرمزگان و بندر چابهار وجود دارند، همکاری های دو جانبه ای را آغاز کند.

مدیرعامل صندوق احیا گفت:

پروژه باغ ایرانی حیدرآباد هند یکی از پیشنهادات ما برای همکاری است که آمادگی داریم تا در این زمینه برای مذاکره بیشتر میزبان مرکز مطالعات باستان شناسی هند باشیم تا از این طریق تفاهم بر سر پروژه های موردی امکانپذیر باشد.

پوینده اضافه نمود که ما رسما از نماینده مرکز مطالعات باستان شناسی هند دعوت می کنیم که با حضور در ایران و آشنایی با ظرفیت ها و تجارب ما، زمینه هایی برای همکاری دو جانبه را کلید بزنند.

وی تاکید نمود که نزدیکی و قرابت فرهنگی می تواند باعث جذب سرمایه گذاران هندی در بناهای تاریخی استان هرمزگان و سیستان و بلوچستان گردد و بعلاوه در حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری این آمادگی را داریم که همکاری هایی را آغاز کنیم.

مدیرعامل صندوق احیا در خاتمه بیان نمود که اگر سفارت هند در ایران بتواند بستر را برای ارتباط بیشتر صندوق احیا با مراکز باستان شناسی و میراث فرهنگی هندوستان مهیا کند، بستر بهره برداری از این روابط در صندوق احیا فراهم است.

سائوراب کومار، سفیر هند در ایران در ادامه این دیدار گفت:

امروز با بازدید از مجموعه بسیار زیبای مسعودیه روز خوبی برای من آغاز شد.

وی با بیان اینکه سفر نخست وزیر هند به ایران سفر مهمی بود که بعد از 15 سال در این سطح اتفاق می افتاد اضافه نمود که ما هرچند در سطوح عالی در سال های گذشته دیدار ها و دیدارهایی داشته ایم؛ اما این دیدار ها اکثرا به صورت چند جانبه انجام می شد. در حال حاضر دیدار های عالی ما به صورت دو جانبه انجام می شوند و مطمئن هستیم این دیدار های دو جانبه تازه باعث آغاز فصل تازهی در روابط دو جانبه ایران و هند خواهد شد.

این دیپلمات مقیم تهران ادامه داد که برای من بسیار جالب است که در کشور شما هر روز شباهت های ایران و هند را می شناسم که نمونه های زیادی از آن در هنر و معماری و فرهنگ عمومی مردم متجلی شده و دولت هند هم مشتاق است تا روابط فرهنگی خود با ایران را بیش از این ارتقا دهد. ما هم اکنون نیز با یکدیگر روابط فرهنگی داریم، اما پتانسیل این روابط بسیار بیشتر از این است.

سائوراب کومار بیان نمود که ایده همکاری دو جانبه برای احیای بناهای تاریخی برای تعمیق روابط فرهنگی ایده خوبی است و اگر بگردد در این زمینه پروژه مشخصی تعریف کرد قطعا می تواند به اتفاقات مثبتی منجر گردد.

سفیر هند در ایران گفت که ما خشنود می شویم که از ایده های فرهنگی شما برای همکاری در حوزه بناهای تاریخی آگاه شویم. چون ما هم اکنون مشغول آنالیز زمان سفر آقای روحانی به کشور خودمان هستیم و اگر پروژه خاصی در این مدت تعریف گردد، در زمان سفر رئیس جمهوری ایران به هند می توان در همان زمان این پروژه را آغاز کرد.

وی ادامه داد که ما در کشورمان مرکز تحقیقات باستان شناسی هند را داریم که متولی آثار تاریخی است و می گردد با این مرکز زمینه های همکاری دو جانبه مورد آنالیز قرار گیرند.

کومار اضافه نمود که مردم هند ارزش زیادی برای بناهای تاریخی قایل هستند و با توجه به وجود بناهای متعدد در ایران در صورت تسهیل شرایط سفر و از جمله لغو ویزا قطعا بناهای تاریخی ایران مورد استقبال زیاد مردم هند قرار خواهد گرفت.

سفیر هند در ایران تاکید نمود که هم اکنون دولت های ایران هند دو موضوع لغو ویزا و یا صدور ویزا در فرودگاه را در دست آنالیز دارند که در این زمینه دولت ایران جلوتر از ما است، حتی پیشنهادهایی نیز به ما در این زمینه از سوی ایران ارائه شده که این پیشنهادها هم اکنون در دولت هند در حال آنالیز هستند.

منبع: کجارو
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1933

به "تور هند: ایران و هند برای احیای بناهای تاریخی خود همکاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور هند: ایران و هند برای احیای بناهای تاریخی خود همکاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید