افزایش قابل توجه دعاوی فضای مجازی در دوران شیوع کرونا

به گزارش صنایع 90، تهران (پانا) - رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه گفت با شیوع ویروس کرونا در کشور، دعاوی حقوقی، کیفری و خانوادگی در بعضی مصادیق افزایش یافت که از آن جمله می توان به افزایش قابل توجه دعاوی مرتبط با فضای مجازی اشاره نمود.

افزایش قابل توجه دعاوی فضای مجازی در دوران شیوع کرونا

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پژوهشگاه قوه قضاییه، دکتر سید حجت اله علم الهدی در همایش آنالیز چالش های حقوقی کرونا که با حضور رئیس کل محاکم عمومی و انقلاب تهران در سالن شهید بهشتی (ره) پژوهشگاه قوه قضاییه برگزار گردید، اظهار کرد: متاسفانه بیش از یکسال از شیوع ویروس کرونا در جهان می گذرد و امروز این ویروس منحوس به جزء لاینفک زندگی بشری تبدیل شده است به طوری که حتی کارآمدی و موفقیت بسیاری از دولت ها و دولتمردان در جهان، بر اساس کنترل این بیماری سنجیده می گردد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه ادامه داد: در کشور ما نیز قوه قضاییه در کنار سایر دستگاه های حاکمیتی و دولتی، با ویروس کرونا و آثار و تبعات آن در پرونده ها و دعاوی روبرو شد.

علم الهدی با بیان اینکه هرگونه تغییر و تحول اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی و به طور کلی هر تحولی که در زندگی مردم بوجود می آید، آثار خود را در پرونده های قضایی به جای می گذارد، گفت: قوه قضاییه از جمله نهادهایی است که با اتکا به پرونده های تشکیل شده می تواند تحولات اتفاق افتاده در جامعه را رصد کند و بازخورد بدهد و ورودی متفاوت و مختلفی که بر اثر شیوع ویروس کووید 19 در محاکم داشتیم، شاهد مثال همین موضوع است.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه ادامه داد: در همین ارتباط با شیوع ویروس کرونا، دعاوی حقوقی و کیفری و دعاوی خانوادگی در بعضی مصادیق افزایش یافت و به طور کلی شیوع این پدیده، اثر خود را در پرونده ها و دعاوی مختلفی مانند ایفای تعهدات اقتصادی و غیراقتصادی، مطالبه وجه، مباحث مرتبط با اجاره بها و معوقات بانکی نشان داد و در مجموع فضای کسب و کار و اقتصاد کشور، تحت تاثیر شیوع این ویروس نهاده شد.

علم الهدی تأکید کرد: هر چند کشور ما در سال های گذشته بحران های مختلفی را از سر گذرانده اما در ارتباط با شیوع ویروس کرونا، بعضی ضعف های مدیریتی ناشی از ستاد ملی مقابله با کرونا و شورای هماهنگی اقتصادی نشان می دهد، تدابیر نظام مندی برای مقابله با بحران کرونا وجود ندارد.

رئیس پژوهشگاه قوه قضاییه با بیان اینکه مقابله با بحران کرونا نیازمند قانون سلامت عمومی است، گفت: باید از شیوع این ویروس درس گرفت و در مورد سایر مصادیق بحران، ضمن آسیب شناسی مسائل موجود، نقاط ضعف را رفع و نقاط قوت را تقویت کرد.

دکتر علم الهدی با اشاره به اینکه دعاوی مربوط به فضای مجازی و رایانه ای در دوران شیوع ویروس کرونا، افزایش قابل توجهی داشت گفت: در پژوهشگاه قوه قضاییه، از اواخر سال 98 و از همان ماه های ابتدایی شیوع ویروس کرونا، کارها و فعالیت های مطالعاتی مرتبط با این موضوع شروع شد تا بتوانیم آسیب شناسی، تحلیل و آینده نگری و تاثیر شیوع کووید 19 بر دستگاه قضایی را آنالیز کنیم و به عبارتی برای عبور از این بحران به دستگاه قضایی مشورت علمی بدهیم.

وی اضافه کرد: تا کنون هفت اثر پژوهشی مرتبط با چالش های حقوقی کرونا از سوی پژوهشگاه قوه قضاییه صورت گرفته که خروجی این آثار علمی - پژوهشی در قالب کتاب به صورت مجزا به انتشار خواهد رسید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1698

به "افزایش قابل توجه دعاوی فضای مجازی در دوران شیوع کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قابل توجه دعاوی فضای مجازی در دوران شیوع کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید