آموزش دوچرخه سواری ایمن توی مشت پسران و دختران دهه هشتادی ، خوب یاد بگیر و در شهر رکاب بزن!

به گزارش صنایع 90، محل قرارشان یک پارک متفاوت در جنوب تهران است؛ شهرک آموزش ترافیک منطقه16 در نزدیکی بزرگراه بعثت که میزبان بچه های دهه هشتادی است تا علاوه بر آموزش دوچرخه سواری ایمن در شهر به همسالان خود، برای نهادینه کردن فرهنگ ترافیکی کوشش نمایند.

آموزش دوچرخه سواری ایمن توی مشت پسران و دختران دهه هشتادی ، خوب یاد بگیر و در شهر رکاب بزن!

خبرنگاران - رضا نیکنام : تعدادشان بیش از 100 نفر است و نام گروهشان را سفیران ترافیک گذاشته اند. یکشنبه هر هفته، روز کاری شان است و بین ساعت 14 تا 16 در محوطه شهرک آموزش ترافیک مشغول تعلیم و آموزش دوچرخه سواری ایمن و فرهنگ ترافیک به گروه های هدف هستند. آنها که نوجوانان دهه هشتادی اند هر هفته چند ساعت از عمرشان را در شهرک آموزش می گذرانند، اوقاتی که برایشان تجربه جدیدی است و هم اینکه می توانند در کاهش آلودگی هوا و آمار تصادفات رانندگی-دوچرخه سواری در شهر- نقشی هر چند جزئی ایفا نمایند؛ برای این بچه ها حتی نجات یک کودک و نوجوان و کاهش ناچیز آلایندگی هوا، ارزش معنوی فراوانی دارد.

خواندنی های بیشتر را اینجا دنبال کنید

جشن تولد 6سالگی سفیران ترافیک منطقه16

برنامه هفتگی نوجوانان دهه هشتادی چند بخش روشن دارد؛ از معرفی، بیان کارکرد و عیب یابی اجزای اصلی دوچرخه مثل زین، فرمان، ترمز، رکاب، چراغ، آینه، زنجیر و چرخ ها تا نحوه سوار شدن روی زین، حفظ تعادل دوچرخه هنگام حرکت و نحوه صحیح رکاب زدن در مسیر. البته این آموزش ها بخش دیگری هم دارد که آن آشنایی با علائم راهنمایی و رانندگی، مسیر ویژه دوچرخه سواری و قوانین ترافیکی است.

سفیران ترافیک با هدف آموزش و تربیت الگوهای شایسته فرهنگ ترافیک و به عنوان نمایندگان شهرک آموزش ترافیک منطقه16 از سال 1396 شکل گرفته است. حدود 350 نفر در این مدت زمانی از دختران و پسران آموزش دیده اند و در دوره های آموزشی و مهارتی شهرک آموزش ترافیک شرکت نموده اند که حالا حدود 100 نفر از آنان بچه های دهه هشتادی اند.

امتحان جای خودش؛ دوچرخه سواری جای خودش

در یکی از روزهای گرم خردادماه که نور آفتاب، تن آسفلت کف خیابان را حسابی تف داده، وارد محوطه شهرک آموزش ترافیک منطقه16 می شویم. جمعیت داخل این شهرک- حدود 50 نفر- را بیشتر نوجوان و تعدادی هم جوان و میانسال که والدین بچه هایند تشکیل داده اند. هرچند فصل، فصل امتحانات خرداد ماه است و دانش آموزان هفته های پایانی سال تحصیلی را پشت سر می گذارند، بااین حال، فعالیت سفیران ترافیک در شهرک آموزش ترافیک منطقه16 تعطیل نشده است؛ چرا که عقیده دارند درس و امتحان جای خودش و دوچرخه سواری همین طور. مثل کیان و سینا دو دانش آموز 14 و 15 ساله که به وسیله شبکه اجتماعی نازی آباد و یاخچی آباد از این برنامه با خبر شده اند و با والدین خود به شهرک آموزش ترافیک منطقه16 آمده اند.

معرفی برنامه به وسیله شبکه های اجتماعی و مدارس

سفیران ترافیک منطقه16 تهران برای معرفی برنامه های خود دست به دامن شبکه های اجتماعی محله ها و مدارس شده اند که بدون تردید اگر هماهنگی معاونت حمل ونقل و ترافیک و همکاری مدیریت مجموعه شهرک آموزش ترافیک این منطقه با این بچه ها نبود خیلی از اتفاق های خوب رقم نمی خورد؛ از انتخابشان به عنوان انجمن های تاثیرگذار شهر و دریافت لوح تقدیر از دست مسئولان تا ملاقات چهره به چهره با اعضای شورای اسلامی شهر تهران و مدیران ارشد شهرداری و بیان ایده ها و برنامه ها. ایلیا، یکی از اعضای سفیران ترافیک منطقه16 همراه سامیار، دوستش مشغول آموزش دوچرخه سواری به چند پسر نوجوان است. کمی آن طرف تر هم مینا و آنیتا با چند دختر هم سن و سالشان سرگرم شده اند. در این بین تماشا چهره خندان بچه هایی که تازه دوچرخه سواری را یاد گرفته اند تماشایی است؛ جالب اینکه اغلب اینها بعد از مدتی به جمع سفیران ترافیک می پیوندند و خودشان به دیگران آموزش می دهند، یعنی این چرخه آموزشی همچنان ادامه دارد.

بچه ها اوتیسم در اولویت آموزش دوچرخه سواری

یکی از کارهایی که سفیران ترافیک منطقه16 در اولویت برنامه های آموزشی قرار داده اند و خوشبختانه مورد استقبال شهروندان تهرانی از نقاط مختلف نیز قرار گرفته، آموزش دوچرخه سواری به بچه های اوتیسم و توانیابان است. البته با توجه به شرایط این بچه ها، انجمن مردم نهاد فرشتگان زمینی گل نرگس و کارشناسان باتجربه شهرک آموزش ترافیک در کنار برنامه آموزش دوچرخه سواری با سفیران ترافیک منطقه16 همکاری می نمایند.

از جمله وظایف سفیران ترافیک می توان به این موارد اشاره نمود؛ از شرکت در دوره های آموزشی، مشارکت در برنامه های مناسبتی و رویدادها، ترویج عمل به دانسته های شهروندی تا آموزش فرهنگ ترافیک به اعضای خانواده، دوستان و دانش آموزان مدرسه. البته اعضای سفیران ترافیک در این مسیر به وسیله مربیان و کارشناسان آموزش شهرک آموزش ترافیک منطقه16 مورد پشتیبانی، راهنمایی و راهنمایی قرار می گیرند.

کلاس آموزش دوچرخه سواری مختص توانیابان و نوجوانان دارای مشکل اوتیسم در کنار والدین در روز یکشنبه هر هفته از ساعت 14 تا 16 در شهرک آموزش ترافیک منطقه16 واقع در بزرگراه بعثت همچنان برقرار است و شهروندان تهرانی می توانند از این خدمات رایگان آموزشی استفاده نمایند.

  • چند نمای دیگر از برنامه سفیران ترافیک منطقه16
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 خرداد 1402 بروزرسانی: 7 خرداد 1402 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2274

به "آموزش دوچرخه سواری ایمن توی مشت پسران و دختران دهه هشتادی ، خوب یاد بگیر و در شهر رکاب بزن!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش دوچرخه سواری ایمن توی مشت پسران و دختران دهه هشتادی ، خوب یاد بگیر و در شهر رکاب بزن!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید