آلاینده ازن، سوغات روز های گرم تهران

به گزارش صنایع 90، با آغاز روز های گرم سال ازن بار دیگر به یکی از آلاینده های شاخص تهران تبدیل شده این در حالیست که ورود توده های گرد و خاک در بعضی از روز های هفته های اخیر، غلظت ذرات معلق را نیز در مرکز بالا برده است. مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران می گوید: با افزایش دما و وجود اکسید های نیتروژن و آلاینده های آلی فرار، شرایط برای فراوری آلاینده ازن فراهم می گردد.

آلاینده ازن، سوغات روز های گرم تهران

محمدمهدی میرزائی قمی در تبادل نظر با ایسنا با اشاره به افزایش غلظت آلاینده ازن و بالارفتن نسبی شاخص آلاینده دی اکسید نیتروژن طی روز های گذشته اظهار داشت: اکسید های نیتروژن دسته ای از آلاینده ها هستند که فرایند تغییرات آن در شهر های بزرگ به ترافیک ارتباط شدید دارد. این آلاینده ها از جمله دی اکسید نیتروژن (NO 2) همواره فراوری می شوند. هنگامی که تهویه خوبی وجود دارد، غلظت این آلاینده در مقدار قابل قبولی باقی می ماند، اما در روز های گذشته و با کاهش سرعت باد که به ندرت به پنج متر بر ثانیه رسید، غلظت این آلاینده نیز بالا رفته است.

وی افزود: بر همین اساس، آلاینده دی اکسید نیتروژن یکشنبه (25 اردیبهشت) تبدیل به آلاینده شاخص هوای تهران شد. در کنار آن، از بعد از ظهر همین روز دمای هوا افزایش یافت و در ساعاتی به 28 درجه سانتیگراد نیز رسید و بستر مناسبی برای افزایش فراوری ازن ایجاد شد.

میرزائی قمی با اشاره به ارتباط میان بالارفتن غلظت دی اکسید نیتروژن و افزایش ازن جو گفت: یکی از پیش ساز های ازن، دی اکسید نیتروژن است. وقتی دما بالا باشد اگر دی اکسید نیتروژن نیز در جو موجود باشد، فراوری ازن دور از انتظار نیست. یکشنبه این شرایط فراهم بود و در بعضی ساعات غلظت نسبتا بالایی از این آلاینده در ایستگاه های مختلف گزارش شد.

وی اضافه نمود: با خنک تر شدن هوا تا ساعت انتهایی شب از غلظت ازن کاسته می گردد و در ساعات نیمه شب می توان شرایط بهتری را تجربه کرد البته در روز ها و ماه های آینده با توجه به افزایش دما، این آلاینده به ویژه در ساعات بعد از ظهر بیشتر خود را نشان خواهد داد. هرچقدر دمای هوا بیشتر باشد احتمال افزایش غلظت ازن نیز بالاتر است.

میرزائی قمی در ادامه گفت: آلاینده شاخص ما در مرکز به طور معمول ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون است. در دو سه روز گذشته سرعت باد کم بود و تهویه خوبی صورت نگرفت و غلظت دی اکسید نیتروژن بیشتر از حالت عادی خود شد و علیرغم اینکه غلظت این آلاینده بالاتر از حد مجاز نرفت، شاخص آن بیشتر از بقیه آلاینده ها بود و به عنوان آلاینده شاخص شناخته شد.

وی با اشاره به افزایش غلظت آلاینده ها در سه روز گذشته اظهار کرد: تا ساعت 11 صبح روز گذشته (26 اردیبهشت) شاخص غلظت نیتروژن دی اکسید عدد 93 را نشان می داد. این در حالی است که ساعت 11 صبح یکشنبه شاخص NO 2 روی عدد 79 قرار داشت که نشان از افزایش محسوس غلظت آلاینده می داد. بیشترین شاخص نیز 97 بود که به آلاینده ازن اختصاص داشت و در آستانه رسیدن به شرایط ناسالم برای گروه های حساس نهاده شد.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران درباره ساز و کار فراوری گاز ازن اظهارکرد: فراوری ازن واکنشی به صورت رفت و برگشت است. در این واکنش دی اکسید نیتروژن نیز حضور دارد. در کنار آن دمای بالا نیز برای رخ دادن چنین اتفاقی لازم است. سه روز پیش بیشترین دمایی که ثبت شد 24 درجه سانتیگراد بود، ولی بعد از ظهر یکشنبه دما به 28 درجه سانتیگراد نیز رسید. این رشد دما در کنار وجود دی اکسید نیتروژن سبب بالا رفتن شاخص آلاینده ازن شد.

میرزائی قمی در انتها ضمن اشاره به راه حل های مقابله با آلاینده ازن گفت: با افزایش دما روز های نامطلوب بیشتری در پیش خواهیم داشت. هرچقدر خودرو ها و موتورسیکلت ها مجهز به فیلتر اکسید های نیتروژن باشند، غلظت این آلاینده بیشتر کنترل خواهد شد. اغلب وسایل حمل و نقل نو کاتالیست دارند، ولی بسیاری از موتورسیکلت های قدیمی دارای این امکانات نیستند و مقدار قابل توجهی آلاینده منتشر می نمایند. اغلب خودرو های دیزلی نیز بدون فیلتر هستند.

منبع: فرارو
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2100

به "آلاینده ازن، سوغات روز های گرم تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلاینده ازن، سوغات روز های گرم تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید