گوگل راه اپل را در پیش گرفته؛ آیا چنین رویکردی منجر به موفقیت می گردد؟

به گزارش صنایع 90، از زمان عرضه اولین گوشی پیکسل، استراتژی گوگل روشن بود: تا آنجایی که امکان دارد کاربران آیفون برای مهاجرت به گوشی های پیکسل ترغیب شوند. چنین رویکردی را از همان نخستین تبلیغات گوشی های پیکسل می توان دید. همین حالا هم این رویکرد گوگل همچنان مشهود است و این شرکت در وهله اول بیش از تمرکز بر کاربران اکوسیستم اندروید، می خواهد توجه کاربران iOS را جلب کند.

گوگل راه اپل را در پیش گرفته؛ آیا چنین رویکردی منجر به موفقیت می گردد؟

اما با توجه به نقد و آنالیز های منتشر شده مربوط به پیکسل 4 که در آن ها ضعف های مختلف این گوشی ها مورد توجه قرار گرفته اند، باید این بحث را مطرح کنیم که آیا گوگل باید استراتژی خود را تغییر دهد؟

شواهد موجود

گوشی های پیکسل هیچ وقت قرار نبوده از لحاظ مشخصات سخت افزاری بهترین باشند. حتی گوشی های نکسوس هم این گونه بودند. چنین نکته ای برای افرادی که می خواهند گوشی اندرویدی جدیدی را خریداری نمایند اهمیت زیادی دارد. شما گوشی گوگل را به دلیل تجربه کاربری که ارائه می دهد می خرید، نه به خاطر داشتن بهترین مشخصات سخت افزاری.

با مقایسه پیکسل 4 با مواردی مانند گلکسی نوت 10 پلاس، هواوی میت 30 پرو و حتی گوشی ارزان تر وان پلاس 7T، می بینید که تمام آن ها از لحاظ ویژگی های سخت افزاری نسبت به گوشی گوگل حرف بیشتری برای گفتن دارند. به عنوان مثال ظرفیت پایین باتری پیکسل 4، 6 گیگابایت حافظه رم و 64 گیگابایت حافظه پایه، برای یک پرچم دار اندرویدی در سال 2019 اصلا موارد قابل توجهی نیستند. بسیاری از کاربران به این موارد اهمیت می دهند و به همین خاطر احتمالا پیکسل 4 را نمی خرند. اما باید بگوییم که احتمالا بیشتر کاربرانی که جامعه هدف گوگل هستند، به این ارقام اهمیت چندانی نمی دهند. این افراد به دنبال تجربه کاربری مناسبی هستند و پیکسل 4 (در بیشتر موارد) در این زمینه عملکرد خیلی خوبی دارد.

عملکرد گوگل به گونه ای است که گویا می خواهد پیکسل 4 به عنوان آیفونِ دنیای اندروید مطرح گردد. تجربه نرم افزاری روان، دوربین های فوق العاده و فقدان اپلیکیشن های سنگین بی مصرف از مواردی هستند که نقطه قوت گوشی های پیکسل محسوب می شوند. افرادی که می خواهند از آیفون مهاجرت نمایند، به دنبال گوشی هوشمندی هستند که از نظر تجربه کاربری بیشترین شباهت را به آیفون داشته باشد. پیکسل 4 در زمینه ژست های حرکتی بسیار بهتر شده و در این زمینه تا حد زیادی مشابه آیفون است و ضمناً در خصوص سیستم تشخیص چهره هم عملکرد سریع و ایمنی دارد.

بسیاری از کاربران، به دنبال دستیابی به تجربه کاربری خوبی هستند و برای این افراد اعداد بر روی کاغذ اهمیت چندان زیادی ندارد. به همین خاطر اپل در مراسم رونمایی از آیفون ها، به حافظه رم و ظرفیت باتری اشاره نمی نماید. در این مراسم می گویند این سریع ترین آیفونی است که تا حالا ساخته شده یا مثلا می شنویم باتری این آیفون یک روز کامل دوام می آورد. اگر اپل در این مراسم به ظرفیت حافظه رم اشاره کند، خیلی سریع موضوع مربوط به مقایسه حافظه رم این گوشی با پرچم داران اندرویدی در ذهن مخاطبین شکل می گیرد. آیا می دانستید آیفون 11 پرو فقط از 4 گیگابایت حافظه رم استفاده می نماید؟ این یعنی حافظه رم این گوشی نصف حافظه رم گلکسی نوت 10 است ولی آیفون 11 پرو اگر سریع ترین گوشی موجود در بازار نباشد، یکی از سریع ترین گوشی ها محسوب می گردد. اگر اپل در مراسم معرفی این موضوع را مطرح می کرد، خیلی سریع در فضای اینترنت موضوع مقایسه حافظه رم این گوشی با گوشی های دیگر سروصدای زیادی راه می انداخت.

چرا گوشی پیکسل 4 ارزش خرید بالایی ندارد؟

تکرار رویکرد اپل اما در قبال اندروید

چنین راهبردی چندان غیرمنطقی نیست. اپل در بازار آمریکا از نظر فروش گوشی های هوشمند حرف اول را می زند و گوگل هم برای دستیابی به موفقیت در این بازار می خواهد استراتژی اپل را شبیه سازی کند. اما آیا چنین حرکتی درست است؟ برای بسیاری از کاربران اکوسیستم اندروید، صرفا مشخصات سخت افزاری اهمیت بسیار زیادی دارد. عرضه یک گوشی اندرویدی که می خواهد مطیع این روند نباشد و در عین حال با بهترین بهترین ها رقابت کند، به این راحتی ها نمی تواند نظر کاربران اندروید را جلب کند. گوگل به منظور متقاعد کردن کاربران اندروید و iOS برای خرید گوشی های پیکسل، در حال مبارزه در نبردی بسیار سخت است. از طرفی کاربران iOS بیشتر به نوع خاصی از تجربه کاربری عادت نموده اند و از طرف دیگر کاربران اندروید همیشه خواهان ارائه بهترین مشخصات سخت افزاری هستند و گوشی هایی مانند وان پلاس 7T پرو و گلکسی اس 10 پلاس به خوبی می تواند نظر آن ها را جلب کند.

آیا لزومی برای تغییر استراتژی وجود دارد؟

در گوشی های پیکسل مسائل بزرگ و جدی دیده نمی گردد اما باید این حقیقت را هم مطرح کنیم که پیکسل 3 فروش قابل توجهی نداشته و بخش سخت افزاری گوگل تنها بعد از عرضه پیکسل 3a توانست به سود قابل توجهی دست پیدا کند. تغییر استراتژی گوگل شاید بتواند فواید زیادی برای بخش سخت افزاری این شرکت داشته باشد و ضمناً نباید این موضوع را هم فراموش کنیم که پیکسل 4 ارتقای قابل توجهی نسبت به نسل قبلی محسوب نمی گردد. شاید گوگل باید استراتژی خود را تغییر دهد و غیر از دوربین های عالی و تجربه نرم افزاری روان، کاری کند که کاربران برای خرید گوشی های پیکسل دلایل بیشتری داشته باشند.

در این میان، نباید فراموش کنیم که کاربران می توانند گوشی هایی مانند وان پلاس 7T یا آیفون 11 را با قیمت پایین تر از پیکسل 4 خریداری نمایند. به همین خاطر، یکی از استراتژی های جدید می تواند این باشد که گوگل با پایین آوردن قیمت و فدا کردن بعضی از مشخصه ها، جذابیت گوشی های پیکسل را دو چندان کند. یا اینکه مانند گوشی های وان پلاس سعی کند ویژگی های مهمی را فدا نکند و در عین حال قیمت را کاهش دهد. در خصوص گوشی های نکسوس، شاهد بهره گیری از چنین رویکردی بوده ایم. با این کار، پیکسل 5 می تواند به رقیب مستقیم پرچم داران وان پلاس و مدل ارزان قیمت آیفون تبدیل گردد. چنین ایده ای چندان بد نیست و ضمناً می دانیم که کاربران زیادی به پیکسل های مقرون به صرفه علاقه دارند.

یا یک رویکرد دیگر می تواند توجه زیاد به ویژگی های سخت افزاری برای رقابت مستقیم با گوشی هایی مانند گلکسی نوت 10 پلاس و آیفون 11 پرو باشد. با این کار، گوگل با عرضه پیکسل مبتنی بر قیمت پایه حدود 1000 دلاری، باید از بهترین ویژگی ها استفاده کند و باتری بزرگ تر و دوربین اولترا واید و دیگر مشخصه های جذاب را تعبیه کند.

گوگل می خواهد با عملکرد کج دار و مریز مورد توجه دو دسته از کاربران قرار بگیرد. اگر می خواهد برای جلب توجه کاربران آیفون رویکرد مینیاقتصادی داشته باشد، در برابر رقبای اندرویدی به چشم نمی آید. اگر هم مانند دیگر پرچم داران اندرویدی انواع و اقسام ویژگی های جدید را ارائه کند، سادگی موردنظر کاربران آیفون را از دست می دهد.

به نظر می رسد در این زمینه حد وسطی وجود ندارد. تمرکز بر یک بخش، منجر به از خود راندن کاربران بخش دیگر می گردد و بالعکس. برای آنالیز آمار فروش پیکسل 4 باید منتظر انتشار گزارش عملکرد اقتصادی گوگل بمانیم ولی روی هم رفته احتمالا این گوشی هم نمی تواند فروش قابل توجهی داشته باشد. شاید پیکسل 4a بتواند درآمد بالایی به ارمغان بیاورد، ولی گوشی های پرچم دار پیکسل 4 احتمالا نمی توانند چنین موفقیتی را کسب نمایند.

آیا آیفونِ اکوسیستم اندروید می تواند به موفقیت برسد؟ گوگل که چنین نظری دارد و پیکسل 4 نزدیک ترین گجت به چنین مفهومی است. اما معلوم نیست گوگل تا چه زمانی می تواند این رویکرد را ادامه دهد.

سیستم رادار گوگل پیکسل 4؛ یک ویژگی کاربردی یا صرفا پر زرق وبرق؟

منبع: Android Authority

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 545

به "گوگل راه اپل را در پیش گرفته؛ آیا چنین رویکردی منجر به موفقیت می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گوگل راه اپل را در پیش گرفته؛ آیا چنین رویکردی منجر به موفقیت می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید