گام سوم علی قمصری با تار ایرانی

به گزارش صنایع 90، تهران (پانا) - علی قمصری در سومین گام از پروژه تار ایرانی به کاشان رفت تا در میان معماریِ خانه های قدیمیِ این شهر، چهارمضرابی را در سه گاه بنوازد.

گام سوم علی قمصری با تار ایرانی

به گزارش ایلنا، پروژه تار ایرانی به همت و ایده علی قمصری و با موضوع تارنوازی طراحی شده است. قمصری در این پروژه میخواهد به استان های مختلف کشورمان سفر کند. او در هر کدام از این سفرها در یکی از مکان های تاریخیِ کشورمان به تارنوازی می پردازد.

حاصل هر کدام از این سفرها و اجراها به صورت تصویری ضبط و منتشر می گردد.تا کنون دو ویدیو از این اجراها منتشر و در اختیار علاقه مندان به موسیقی قرار گرفته است.

علی قمصری در سومین گام از پروژه تار ایرانی به کاشان سفر کرد و هم اکنون ویدیویِ حاصل از این سفر را منتشر نموده است. حاصلِ سفر به کاشان چهارمضرابی در دستگاه سه گاه است. این نوازنده در این چهارمضراب اشاره هایی به گوشه های درآمد، زابل و حصار دارد.

قمصری در یادداشتی کوتاه درباره سفر به کاشان این چنین نوشته است:

تنها با خلق چهارمضرابی در سه گاه می توانستم چهره اصیل، باطراوت و نجیب معماری کاشان و به ویژه خانه طباطبایی ها را توصیف کنم. کاشان شهری است که در رگ هایم جریان دارد. به قمصر هم سری زدم و با دو زوج مهربان و فرهیخته آشنا شدم. زیستشان با هم و برای هم بود نه در جوار و مقابل یکدیگر. هم نظم وجود داشت و هم شوریدگی و دیوانگی. هم برنامه وجود داشت و هم دل به دریا زدن. با این دو زوج زیر باران، چای نوشیدم و عشق کردم. نه سرها در گوشی ها می رفت و نه چیزی برای افسردگی، حال بد و پناه بردن به زیگزاگ های آسیب رسان بود و نه دغدغه یه کاری بکنیم دیگه!. آنچه من در کاشان و قمصر دیدم بناهای تاریخی کم نظیر و معماری عشق بین زوج ها بود. ساختن خانواده، معماری درون و بیرون است؛ با خشت هایی به نام عشق، سلامت و دیوانگی. در هتل گردی های عاطفی تنها تخلیه انرژی وجود دارد و بس. آرزوی شادمانی دارم برایشان.

ویدیوی شهر کاشان را الهام خراسانی و علی اقبال تصویربرداری کردند و صدابردار این اجرا امیرعباس الماسی بود. پروژه تار ایرانی ایده ای مستقل از سوی موزیسینی مستقل است که هیچ نهاد یا ارگانِ دولتی از آن حمایت نمی کند. علی قمصری در نخستین گام از سفرِ هنریِ تار ایرانی در قزوین و در دومین گام در تهران نواخت. اجرای قزوین در سرای سعدالسلطنه و اجرای تهران در خانه مقدم ضبط شد.

پروژه تار ایرانی در ادامه سفرهای هنریِ خود، به نقاط مختلف کشورمان سفر خواهد نمود تا در هر شهر، در مکانی تاریخی صدای ساز ایرانی را طنین انداز کند و حاصل آن را به صورت تصویری به دست مخاطبان برساند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 12 تیر 1400 بروزرسانی: 12 تیر 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1705

به "گام سوم علی قمصری با تار ایرانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گام سوم علی قمصری با تار ایرانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید