چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم

به گزارش صنایع 90، بعضی از گیاهان توانایی خشکی را دارند و برای مدتی زنده می مانند، اما بسیاری، هفته ای یک بار و یا روزانه باید آبیاری شوند. اگر قرار است برای مدتی دور از خانه باشید، برای آن ها باید فکری بکنید.

چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از شیعه نیوز ،اگر قرار است برای مدتی دور از خانه باشید، برای آن ها باید فکری بکنید. برای این کار شاید حتی به کمک دوست یا همسایه هم نیاز نباشد.

همه ما هر از چند گاهی نیاز به سفر رفتن داریم. اگر حیوان خانگی داشته باشیم، می توانیم آن را برای چند روز به دوستی بسپاریم. اما چه فکری برای گیاهانمان کنیم؟ بعضی از گیاهان توانایی خشکی را دارند و برای مدتی زنده می مانند، اما بسکمک، هفته ای یک بار و یا روزانه باید آبکمک شوند. اگر قرار است برای مدتی دور از خانه باشید، برای آن ها باید فکری بکنید. برای این کار شاید حتی به کمک دوست یا همسایه هم نیاز نباشد. در ادامه به چند روش به رفع این مشکل می پردازیم.

استفاده از بطری

1. قبل از هر کاری ابتدا گیاه را آبکمک کنید. حتما کل خاک را مرطوب کنید. اگر خاک خشک باشد، کل آب داخل بطری را فورا به خود جذب می کند.

2. یک بطری با دهانه باریک پیدا کنید. برای این کار می توانید از بطری شیشه ای نوشابه استفاده کنید. بسته به اندازه گلدان، بزرگی بطری را انتخاب کنید. بطری را از آب پر کنید. با انگشت خود دهانه آن را بپوشانید و سریع برگردانده، درون خاک فرو کنید. بطری را تا فقط تا ابتدای گردنه آن پر کنید. اگر گیاهتان به کود نیاز دارد، می توانید آن را به بطری اضافه کنید.

3. بطری را به آرامی درون خاک فشار داده و سعی کنید نزدیک ریشه گیاه قرار بدهید. حتما چند سانتی متر از گردن بطری باید داخل خاک باشد. بعد از چند ساعت شرایط بطری را چک کنید، زیرا ممکن است در خاک تکان بخورد و کج و خارج شود.

4. همچنین سطح آب بطری را در لحظه اول گذاشتن در آب علامت گذاری کنید. بعد از مراجعه دوباره آن را چک کنید. اگر هیچ آبی خارج نشده باشد، یعنی سیستم شما درست کار نمی کند. بطری را درآورده و دوباره جاگذاری کنید. مطمئن شوید که خاک وارد لبه بطری نشده باشد، زیرا در این صورت جهت آب مسدود می شود.

استفاده از طناب برای سیستم قطره چکانی

1. مانند روش قبل ابتدا خاک گلدان را کاملا آبکمک و مرطوب کنید.

2. برای این کار از کوزه و یا پارچ استفاده کنید. آن را کنار گلدان و ترجیحا دور از آفتاب مستقیم قرار دهید. با این کار میزان تبخیر کم می شود و آب بیشتری در دسترس گیاه قرار می گیرد. این روش، آب موردنیاز گیاه را بیش از یک هفته تامین می کند.

3. نخ کتان برای این کار مناسب است. آن را به اندازه ای که از ظرف آب تا داخل گلدان باشد، ببرید. اگر نختان زیادی نازک است، به صورت یک لایه آن را گیس و استفاده کنید. حتما چک کنید تا نخ قدرت توانایی رطوبت را داشته باشد. در غیر این صورت این روش موثر نخواهد بود.

4. یک سر نخ را درون ظرف آب قرار دهید. حتما آن را طوری ببرید که تا انتهای ظرف برسد. اگر می خواهید با این روش بیش از یک گیاه را آبکمک کنید، بهتر است برای هرکدام از ظرف جداگانه استفاده کنید. این طوری ریسک تمام شدن آب درون ظرف در زمانی که نیستید، کاهش پیدا می کند.

5. اگر از این روش برای آبکمک گیاهانی مانند ساکولنت ها که آب زیادی نیاز ندارند، استفاده می کنید، استفاده از یک ظرف برای چند گیاه اشکالی ندارد.

6. سر دیگر نخ را درون خاک فرو کنید و چند سانتی متر داخل ببرید. در این مورد هم، در مقابل نور مستقیم خورشید نبودن، بهتر است. اگر نور زیادی بر آن بتابد، آب در طول نخ بخار شده و به داخل گلدان نمی رسد.

7. هم زمان می توانید به آن کود هم اضافه کنید. اگر ظرف آبتان در معرض نور خورشید است، می توانید برای جلوگیری از تبخیر زیاد، بخشی از آن را با درپوش بپوشانید.

8. باید حتما ظرف آب را جوری قرار دهید تا امتداد نخ در آن در سطح بالاتری نسبت به گلدان باشد. اگر ظرفتان کم ارتفاع است، چیزی زیرش بگذارید. اگر این مورد رعایت نشود آب توانایی داخل شدن به خاک را ندارد.

سیستم قطره چکانی با استفاده از بطری

1. یک بطری پلاستیکی تهیه کنید. سایز آن را می توانید با توجه به اندازه گلدانتان انتخاب کنید. با استفاده از میخ و چکش در ته بطری و همچنین در دیواره آن چند سوراخ ایجاد کنید. حواستان باشد که حتما سوراخ ها در یک طرف بطری باشند. از آن جایی که در این روش بطری کاملا داخل خاک قرار می گیرد، موثرترین روش است.

2. در وسط گلدان حفره ای ایجاد کنید. حفره باید آنقدر عمیق باشد که بطری را تا لبه در خود جای دهد.

3. دوباره در این مرحله می توانید از کود درون آب استفاده کنید. خاک دور حفره را با دست، کمی فشرده و بطری را در آن فرو کنید.

4. درپوش بطری را ببندید تا تبخیر آن به کمترین مقدار برسد. این کار به علاوه جریان ورود آب به داخل خاک را هم کند می کند. این روش برای گیاهانی که نیاز به آب زیاد ندارند و یا برای مواقعی که مدت طولانی دور از خانه هستید، مناسب است. هرچقدر که درپوش را محکم تر ببندید جریان آب به داخل خاک کندتر می شود.

5. سطح آب بالای بطری را علامت بزنید. اگر بعد از چند ساعت اصلا آبی خارج نشده بود، درپوش را کمی شل کنید و برعکس اگر مقدار زیادی آب خارج شده بود، درپوش را سفت کنید تا آب سریع خارج نشود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 بهمن 1399 بروزرسانی: 1 بهمن 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1405

به "چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه در زمان سفر گیاهان خود را آبیاری کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید