هویا پرورش دهید

به گزارش صنایع 90، هویا هم مانند اغلب گیاهان آپارتمانی که نگه می داریم بومی منطقه ها استوایی است. این گیاه رونده را می توانید به راحتی در خانه پرورش دهید.

هویا پرورش دهید

هویا معمولا از در و دیوار خانه بالا می رود و می توان آن را از هر چیزی آویزان کرد. هویا در زادگاه طبیعی خود هم در زیر و هم در بالای درختان می روید، پس با شرایط نوری متفاوت سازگار است، علاوه بر زیبایی خیره نماینده همین انطباق با شرایط نوری است که هویا را تبدیل به گیاه آپارتمانی محبوبی نموده است. برگ های ضخیم و براق هویا آب را در خود نگه می دارند پس اگر گاهی آبیاری آن را هم فراموش کردید مسئله ای پیش نخواهد آمد. این ویژگی هم باعث محبوبیت بیشتر هویا شده است. یک خبر خوب دیگر آن است که این گیاه گل هم می دهد. اگر شرایط محیطی مناسب باشد بعد از مدتی گیاه شاخه های بدون برگی فراوری می نماید که دسته های خوشبو، براق و ستاره شکل گل بر روی آنها می رویند و برای چند هفته می مانند.

هویا بلندایی بین 15 تا 30 سانتی متر پیدا می نماید و می تواند به عرض 120 سانتی متر هم برسد! اگر دوست ندارید گیاه تان خیلی عریض گردد می توانید هر از گاهی (بعد از تمام شدن فصل گلدهی) آن را هرس کنید.

گل های این گیاه زیبا به رنگ های سفید، صورتی، قرمز و زرد یافت می شوند. گیاه گویا در فصل بهار، تابستان و پاییز گل می دهد پس شما می توانید با نگهداری از یک گیاه در تمام طول سال گل داشته باشید. این گیاه بوی خوشی دارد و به خشکی مقاوم است.

شرایط نگهداری

- نور

بهتر است گیاه هویاتان را در جلوی یک پنجره شمالی قرار دهید، جایی که نور زیادی به آن برسد اما از آفتاب سوزنده هم در امان باشد. در فصل گلدهی گیاه (اوایل بهار و تابستان) نور بیشتری برای آن فراهم کنید تا گل فراوری کند.

- آبیاری

این گیاه به خیس ماندن طولانی مدت خاکش بسیار حساس است. پس سعی کنید بیشتر اوقات خاک گیاه را خشک نگه دارید تا مرطوب. برای آبیاری مجدد گیاه ابتدا اجازه دهید تا سطح خاک خشک گردد. خاک را با انگشت تان آنالیز کنید و اگر خشک بود گیاه را آبیاری کنید.

- دما

دمای مکانی که هویا در آن قرار گرفته است باید حداقل 10 درجه سانتی گراد باشد. در تابستان ها باید فضای گرم تری را برای گیاه مهیا کنید.

- خاک

این گیاه به خاکی سبک با زهکشی مناسب احتیاج دارد.

- کود دهی

این گیاه در زمستان تقریبا به خواب می رود پس اصلا احتیاجی به کود دهی ندارد و آبیاری زیادی هم نمی خواهد. اما باید در بهار و تابستان گیاه را با کودهای مخصوص گیاهان خانگی که حاوی تمامی عناصر مورد احتیاج گیاه هستند تغذیه کرد. برای کود دهی هویا بر طبق راهنمای روی بسته کود عمل کنید.

تکثیر

گیاه هویا به روش قلمه گیری (قلمه ساقه) تکثیر می گردد. برای تکثیر گیاه به این روش، در ابتدای فصل رشد چند ساقه نسبتا جوان از گیاه را به یاری تیغ یا چاقویی تیز و استریل از آن جدا کنید. قلمه ها را در هورمون ریشه زایی قرار دهید تا شانس موفقیت تان بالا برود. چند گلدان کوچک را پر از خاک مخصوص جوانه زنی کنید و سپس قلمه ها را در آن بکارید. قلمه ها را در محیطی گرم و با رطوبت بالا قرار دهید. بعد از چند وقت رشد تازه را در آنها مشاهده می کنید و این به معنی موفقیت آمیز بودن قلمه گیری است.

گلدهی

همانطور که گفتیم گیاه هویا شاخساری رونده دارد و می توان آن را در سبد آویز کاشت و یا به راحتی به چیزی وصلش کرد تا از آن بالا برود. بعد از مدتی اگر شرایط مناسبی برای گیاه تان فراهم نموده باشید گیاه شاخه هایی بی برگ فراوری می نماید که بعدا گل ها بر روی آنها می رویند. این شاخه ها را نبرید وگرنه از گل خبری نیست!

گیاه بالغ هویا در صورتی که در مکانی با نور زیاد باشد گل فراوری خواهد نمود. گیاهانی که در نور کم رشد می نمایند شاخسار زیبایی فراوری می نمایند اما به ندرت گل می دهند. گل های گیاه بر روی شاخه گره داری رشد می نمایند که نباید بعد از گلدهی بریده گردد تا سری بعدی گل ها هم روی آن تشکیل شوند. برخی باغبانان توصیه می نمایند برای داشتن گل بیشتر گلدان هویا را مرتبا عوض نکنید و اجازه دهید ریشه های گیاه جای کمی برای رشد داشته باشند. به این ترتیب گیاه گل های فراوانی خواهد داشت. در کل هم هویا می تواند برای سال ها در یک گلدان زندگی کند و احتیاج چندانی به تعویض گلدان ندارد.

منبع: فوت و فن / bhg.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2141

به "هویا پرورش دهید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هویا پرورش دهید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید