تور قطر: موارد الزامی برای رعایت در قرارداد با مسافران جام جهانی قطر ابلاغ شد

به گزارش صنایع 90، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، موارد الزامی برای رعایت در قرارداد با مسافران جام جهانی قطر ابلاغ شد.

تور قطر: موارد الزامی برای رعایت در قرارداد با مسافران جام جهانی قطر ابلاغ شد

همراه ما باشید و با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

اقدام اداره کل میراث فرهنگی، توریستی و صنایع دستی استان تهران برای یادآوری و اجرای مواردی در عقد قرارداد با مسافران جام جهانی، درحالی دیرهنگام تلقی می گردد که فروش تورهای جام جهانی، آن هم بدون مجوز و بلیت بازی ها از اوایل فروردین سال 1401 شروع شده و بحث های زیادی هم درباره تخلف آژانس ها در فروش زودهنگام تورهای جام جهانی، بدون مجوز و بلیت بازی ها مطرح شده بود که با وجود هشدارها، تذکرها و اخطارها، هیچ نوع برخوردی مطابق قانون با اقدامی که تخلف شمرده شد، صورت نگرفت.

حالا پرهام جانفشان، مدیرکل میراث فرهنگی توریستی و صنایع دستی استان تهران به تمام دفاتر خدمات مسافرتی و توریستی این استان ابلاغ کرد: با توجه به در پیش بودن برگزاری بازی های جام جهانی فوتبال در کشور قطر و عزیمت هموطنان در قالب تورهای توریستی برای تماشای بازی های مذکور و به استناد ماده 7 قانون توسعه ایرانگردی جهانگردی و طبق ماده 30 آیین نامه نظارت بر تأسیس و دفاتر خدمات مسافرتی و توریستی مقتضی است تمام دفاتر برگزار نماینده و فروشنده تورهای توریستی ویژه جام جهانی فوتبال در کشور قطر، علاوه بر سرفصل های قراردادهای سفرهای خارجی نسبت به درج و رعایت موارد ذیل در هنگام عقد قرارداد فی مابین دفتر خدمات مسافرتی و توریستی و توریستان به صورت متمم قرارداد اقدام لازم را بعمل آورند.

او با یادآوری اینکه این بخشنامه ویژه فروش تورهای جام جهانی فوتبال قطر است، در عین حال متذکر شد: هرگونه رعایت نکردن موارد ابلاغ شده به منزله تخلف از سوی دفاتر خدمات مسافرتی محسوب می گردد.

اما مواردی که از آژانس های مسافرتی خواسته شده، هنگام فروش و اجرای تورهای جام جهانی رعایت نمایند به قرار زیر است:

1- کارگزار دفاتر خدمات مسافرتی و توریستی برگزار نماینده تور موظف است نسخه ای از برنامه کامل گشت / بلیت / مسابقه / مسابقات / رزرو هتل با ذکر محل اقامت و کارت هواداری (فن آیدی / هیاکارت) را تهیه و قبل از سفر به توریست تحویل دهد.

2- حضور فردی به عنوان راهنما یا تورلیدر (راهنمای کارت دار مورد تایید وزارتخانه متبوع) برای اجرای برنامه های تور در کلیه مراحل تور الزامی است.

3- در مورد موضوع درخواست ویزا در قرارداد اصلی میان دفتر و توریست، اصل بر عادی بودن ویزا است، چنانچه توریست درخواست اخذ ویزا به شکل فردی را داشته باشد مسئولیت های ناشی از آن برعهده توریست خواهد بود.

4- کارت هواداری (فن آیدی / هیاکارت) به منزله ویزای ورود به کشور قطر محسوب می گردد و توریست می تواند با توجه به بلیت مسابقات همراه هیاکارت به دفعات برای ورود به کشور قطر از آن استفاده کند.

5- توریست موظف است قوانین جاری در ایام بازی ها و نیز قوانین ورود به استادیوم ها را رعایت نموده و از انجام اعمالی که موجب ضرر خود یا دیگران یا خدشه به سیمای کشور باشد، خودداری کند.

6- همراه داشتن وسایل در هنگام ورود به استادیوم ها ممنوع است؛ لذا ضمن رعایت کلیه اصول ایمنی، کارگزار (دفاتر خدمات مسافرتی و توریستی برگزار نماینده تور) هیچگونه مسئولیتی در قبال مفقودی وسایل و لوازم همراه توریست در هنگام تور یا حضور در استادیوم ها را ندارد.

7- در صورت وجود وسایل نقلیه برای حضور در بازگشت از استادیوم، توریست موظف به رعایت زمانبندی اعلام شده به وسیله راهنمای تور بوده و در صورت عدم رعایت در هنگام حضور یا بازگشت از استادیوم، کارگزار هیچگونه مسئولیتی در مورد بازگشت توریست به محل اقامت نخواهد داشت.

8- چنانچه توریست ممنوع الخروج باشد و در بدو ورود به کشور دیگر، مقامات محلی از ورود آن فرد به آن کشور جلوگیری بعمل آورند و پس از خرید بلیت مسابقات از صدور هیاکارت برای مسافر خودداری نمایند، توریست ملزم به پرداخت هزینه های اجرا شده از سوی کارگزار (دفاتر خدمات مسافرتی) با ارائه مستندات و مدارک مربوطه از سوی کارگزار خواهد بود.

این بندها علاوه بر اینکه دیرهنگام و پس از شروع فروش تورهای بلیت جام جهانی ابلاغ شده، به نظر می رسد بطور یک جانبه حقوق آژانس مسافرتی را به نسبت مسافر بیشتر درنظر گرفته است، برای مثال با وجود تخلف های محرز آژانس های مسافرتی در جام های جهانی گذشته، در این بخشنامه به تعهدات، ضوابط و الزامات آژانس در ارائه خدمات مربوط به تور ویژه جام جهانی، مخصوصا بلیت بازی ها که همیشه بیشترین چالش را داشته، هیچ اشاره ای نشده و تکلیف مسافر با وجود فروش تورهای بدون بلیت، همچنان نامعین است.

هرچند ممکن است مسئولان توریستی درباره توجه و رعایت حقوق مسافر، به وجود قراردادی که معمولا هنگام سفرهای خارجی با مسافران بسته می گردد اشاره نمایند که به اعتقاد بسیاری از فعالان توریستی آن قرارداد هم خلاهای بسیاری در ارتباط با حقوق مسافر دارد و بارها، لزوم بازنگری و اصلاح آن مطرح شده است.

تجربه و مسائل عمومی مسافران در جام های جهانی نشان می دهد این تورها به قراردادهایی با بندهای حقوقی محکم تر و جامع تری احتیاج دارند تا حقوق طرفین بطور برابر رعایت گردد و مرجعی معین مسئولیت پاسخگویی در برابر کاستی ها و مسائل و مهمتر از آن، پیگیری حقوق مسافران در کشور دیگر را به عهده بگیرد.

منبع: همگردی
انتشار: 9 مرداد 1401 بروزرسانی: 9 مرداد 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2129

به "تور قطر: موارد الزامی برای رعایت در قرارداد با مسافران جام جهانی قطر ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور قطر: موارد الزامی برای رعایت در قرارداد با مسافران جام جهانی قطر ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید