سبک جپندی در دکوراسیون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

به گزارش صنایع 90، سبک جپندی تلفیقی از سبک های سنتی ژاپنی و اسکاندیناوی در طراحی دکوراسیون است. این دو سبک هر دو حول محور سادگی، عناصر طبیعی و راحتی طراحی می چرخند و ترکیب آن ها نیز همین عناصر را در خود دارد. در این مقاله، درباره خاستگاه ها و ویژگی های اصلی سبک جپندی می خوانید تا این سبک پرطرفدار را به خانه های خود بیاورید.

سبک جپندی در دکوراسیون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

منظور از طراحی داخلی به سبک جپندی چیست؟

در طراحی داخلی به سبک جپندی (Japandi) جنبه های سبک، روشن و کاربردی طراحی اسکاندیناوی با عناصر گرم و پیچیده طراحی ژاپنی ترکیب می شوند. در نتیجه، سبک جپندی سبکی مینیمال، ساده و ارگانیک است.

عناصر اصلی سبک جپندی

سبک جپندی ترکیبی کامل از طراحی داخلی ژاپنی و اسکاندیناوی است و بر طرح هایی مینیمالیستی تمرکز دارد که از نظر زیبایی شناختی دلنشین و در عین حال بسیار کاربردی هستند. بزرگترین اصل در سبک جپندی هم حول محور همان قاعده مشهور کمتر بیشتر است می چرخد. در سبک طراحی جپندی، دست سازه های زیبا و باکیفیت در کنار آثار ساخته شده از مواد بازیافتی قرار می گیرند.

در این سبک تلفیقی، رنگ های خنثی و وسایل رنگارنگ بسیاری برای تکمیل مبلمان و لوازم جانبی جپندی دیده می شوند. معمولا پالت های رنگی آرام بخش، ساده و صلح آمیز برای وسایل مختلف انتخاب می شوند و ترکیب رنگ های خنثی و روشن معنادار و باظرافت است.

علاوه براین، سبک جپندی اغلب بر سازگاری با محیط زیست تأکید دارد. استفاده از مواد طبیعی و طرح های ساده این سبک از طراحی را به سبکی سبز و دوست دار محیط زیست تبدیل نموده است. با توجه به اینکه روز به روز بر تعداد افرادی که دوست دار محیط زیست هستند افزوده می گردد، محبوبیت سبک جپندی در سراسر دنیا جای تعجب ندارد.

سبک جپندی از کجا نشأت می گیرد؟

سبک طراحی جپندی زمانی به ثمر نشست که طراحان اسکاندیناوی حدود 150 سال پیش سفر خود به ژاپن را آغاز کردند. پس از راه یافتن مردم اسکاندیناوی به ژاپن و بازدید گردشگران از این کشور سبک طراحی جپندی کم کم شکل گرفت.

سبک ژاپنی و اسکاندیناوی چگونه با یکدیگر هماهنگ می شوند؟

اگر با سبک اسکاندیناوی آشنا باشید، حتما تابه حال با مفهوم هوگه (hygge) نیز برخورد نموده اید. این مفهوم اسکاندیناوی بر دنج بودن طراحی داخلی تأکید دارد و در چند سال گذشته در کشورهای غربی محبوبیت فزاینده ای پیدا نموده است. بر اساس مفهوم هوگه، خانه باید پناهگاه امن شما باشد و هر بار که وارد آن می شوید احساس راحتی پیدا کنید.

حالا هوگه را با مفهوم وابی سابی (wabi-sabi) که زیبایی را در نقصان می بیند ترکیب کنید تا به طرح جپندی برسید. سبک های طراحی ژاپنی و اسکاندیناوی به خوبی با یکدیگر هماهنگ می شوند چون هر دو ریشه در مینیمالیسم و راحتی دارند. زیبایی شناسی مشترک این دو در کنار یکدیگر قرار می گیرد تا سبکی را ایجاد کند که در عین سادگی پیچیده باشد.

حتی در جایی که این دو سبک با یکدیگر متفاوت هستند هم این تفاوت ها در واقع مکمل یکدیگر خواهند بود. فضاهای داخلی ژاپنی شیک هستند اما فضاهای اسکاندیناوی گرما و صمیمیت خاصی دارد. رنگ های غنی تر اما خنثی سبک ژاپنی یاری می نمایند تا پالت های روشن و شفاف خانه های اسکاندیناوی به شما احساس سردی ندهند. در واقع، با ترکیب این دو سبک با یکدیگر، طراحی اسکاندیناوی ارتقا می یابد و سبک ژاپنی قابل دسترس تر از قبل خواهد بود.

چگونه خانه را به سبک جپندی بچینیم؟

به راحتی و با توجه به چند اصل ساده می توانید سبک جپندی را وارد خانه خود کنید. برای آغاز اصولی که در ادامه می خوانید را امتحان کنید.

1. از مواد طبیعی استفاده کنید

برای انتخاب مبلمان و لوازم اتاق ها سراغ مبلمانی بروید که از مواد طبیعی مانند چوب های کارنشده یا بامبو ساخته شده اند. به این ترتیب، حس طبیعت و زیبایی ساده آن ها را به خانه می آورید. بهتر است مبلمانی با رنگ های آرام و ته مایه سبز کم رنگ استفاده کنید یا گیاهان سبزی را به خانه ببرید که حس زندگی را در فضای خانه شما بیشتر می نمایند. مبلمان ساخته شده از چوب بلوط نیز قطعاتی از مبلمان هستند که با سبک جپندی به خوبی هماهنگ می شوند.

2. به هم ریختگی ها را کمتر کنید

کمتر کردن به هم ریختگی ها کلید رسیدن به سبک جپندی است. این سبک زیبای طراحی بر خطوط منظم و فضاهای باز تمرکز دارد اما اگر خانه ای شلوغ و پرجنب وجوش دارید، می توانید مینیمالیسم را با ظروف طبیعی مانند جعبه ها و سبدهای حصیری یا کمدها و کشوهای چوبی توکار یا تاشو وارد فضای داخلی کنید. به این ترتیب، هم چیزهای اضافی پنهان می شوند و هم فضای داخلی اتاق هایتان خلوت تر خواهند شد.

3. از بافت های متعدد استفاده کنید

برای به دست آوردن رجحانن های سبک ژاپنی و اسکاندیناوی، با حفظ ظرافت اولی از زیبایی طرح دوم با بافت های گرم و نرم استفاده کنید. برای تزیین مبلمان و اتاق ها از پارچه های بوکله و اشکال و رنگ های سرامیکی آن ها استفاده کنید. با اینکه سبک ژاپنی و اسکاندیناوی هر دو بر سودمندی دکوراسیون تأکید دارند اما باید حس آرامشی مانند ذن را در فضاهای داخلی خانه خود حفظ کنید. در سبک جپندی اصل بر این است که فضایی دنج ایجاد گردد.

4. تنوع رنگ ها را به حداقل برسانید

در سبک طراحی جپندی همه چیز با رنگ های مختلف ترکیب نمی گردد. در این سبک سادگی و استفاده از یک یا دو رنگ عنصری کلیدی است. برای اینکه اتاق ها و فضاهای داخلی را مطابق این سبک طراحی کنید، باید یک رنگ اصلی و یک رنگ برجسته انتخاب کنید و از این دو رنگ فراتر نروید.

ایده هایی برای طراحی اتاق نشیمن به سبک جپندی

زیبایی شناسی سبک جپندی بر سادگی با گرما و راحتی فراوان تمرکز دارد. خطوط تمیز، مواد طبیعی، رنگ های خنثی و سازگاری با محیط زیست عناصر اصلی این سبک هستند. نتیجه یک فضای آرام و آرامش بخش می گردد که هم از نظر زیبایی شناسی دلنشین است و هم بسیار کاربردی خواهد بود. برای اضافه کردن این سبک به طراحی اتاق نشیمن به ایده احتیاج دارید. در ادامه، ایده هایی را می خوانید که می توانند الهام بخش شما برای طراحی اتاق نشیمن به روش جپندی باشند.

مینیمالیسم را بپذیرید

طراحی جپندی بیش از هر چیزی بر زیبایی شناسی مینیمالیستی تأکید دارد. البته، این بدان معنا نیست که فضاهای داخلی طراحی شده به این سبک خالی هستند. در عوض، تمرکز بر خطوط منظم، طراحی کاربردی و محیطی بدون شلختگی است. یک اتاق نشیمن به سبک طراحی جپندی راحت، کاربردی و زیبا است اما از این حد فراتر نمی رود.

رنگ های خنثی را انتخاب کنید

فضای داخلی جپندی همواره رنگ های خنثی به عنوان رنگ های غالب دارد. اتاق های نشمین طراحی شده به این سبک اغلب رنگ های کرم، سفید و خاکستری دارند. در واقع، در این اتاق ها از رنگ هایی مانند سفید، کرم، بژ ملایم و خاکستری کم رنگ به وفور و برای ایجاد فضایی آرام و تسکین دهنده استفاده می گردد.

از چوب به وفور استفاده کنید

چوب نه تنها یک ماده طبیعی و عنصر اصلی دکوراسیون جپندی است، بلکه به فضای داخلی آن گرما و لطافت می بخشد. اتاق نشیمن طراحی شده به این سبک مبلمان چوبی بسیاری دارد که حسی دنج به فضا می بخشند. علاوه بر مبلمان چوبی، اتاق های نشیمن جپندی اغلب دارای کف و دیوارهای چوبی هم هستند.

اتاق را با مواد طبیعی سازگار با محیط زیست تزیین کنید

فضای داخلی جپندی علاوه بر چوب، مواد طبیعی فراوانی در دکوراسیون خود دارد. در اتاق نشیمن طراحی شده به این سبک از وسایلی مانند کمد حصیری، فرش جوت، مبل با روکش کتان، شال مبل پشمی و وسایلی مانند آن استفاده می گردد. سایر مواد محبوبی که در مبلمان و وسایل چنین اتاقی زیاد دیده می شوند، بامبو، کاغذ، پنبه، سنگ و خزه هستند. نکته کلیدی در انتخاب این مبلمان آن است که ترکیبی از مواد طبیعی با رنگ خنثی و سازگار با محیط زیست باشند و به اتاق جذابیت و عمق می بخشند.

فضای باز را به داخل اتاق بیاورید

ایده نزدیک بودن به طبیعت در هر دو فرهنگ اسکاندیناوی و ژاپنی بسیار مهم است و این موضوع در فضای داخلی آن ها نیز به خوبی منعکس می گردد. برای طراحی اتاق نشیمن به سبک جپندی می توانید از وسایل و لوازم طبیعی استفاده کنید. گیاهان، دکورهای چوبی، مواد طبیعی فراوان و رنگ های خاکی در این اتاق می توانند فضای باز و طبیعت را به خانه شما بیاورند. خانه های جپندی معمولا از این ترکیب برای وارد کردن فضای باز به داخل اتاق نشیمن استفاده می نمایند.

شلختگی و شلوغی را کمتر کنید

یکی از دلایلی که باعث می شوند فضای داخلی جپندی بسیار آرام به نظر برسد و احساس آرامش ایجاد کند، عدم وجود شلوغی و درهم و برهمی است. در اتاق های طرحی شده به سبک جپندی تزئینات بسیار محبوب و کاربردی به نمایش گذاشته می شوند اما این کار را با نظم خاصی انجم می دهند. از نقطه نظر این سبک، موارد اضافی غیرضروری که فضا را اشغال می نمایند و باعث ایجاد به هم ریختگی بصری می شوند باید حذف شوند تا یک فضای آرام به وجود بیاید.

نور طبیعی را به حداکثر برسانید

نور طبیعی در فضای داخلی ژاپنی بسیار مهم است. اتاق نشیمن الهام گرفته از این سبک به وسیله پرده های شفافی دارد که تا حدودی حریم خصوصی را فراهم می نمایند و در عین حال نور زیادی را به داخل اتاق راه می دهند. در بعضی از خانه های طراحی شده به این سبک نیز به جای پرده های شفاف از مواد دیگر مانند کاغذ یا بامبو استفاده می گردد که به نور اجازه عبور می دهند.

ایده هایی برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه به سبک جپندی

برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه هم می توانید از سبک جپندی استفاده کنید. اگر شما هم عاشق سادگی و کاربردی بودن این سبک از طراحی داخلی شده اید، می توانید از ایده هایی که در ادامه می خوانید برای طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود الهام بگیرید.

نورپردازی آشپزخانه را لایه بندی کنید

در یک آشپزخانه جپندی ممکن است چندین شکل از نورپردازی وجود داشته باشد. هنگام انتخاب وسایل نورپردازی برای آشپزخانه، در پی اشکال مینیمال و مواد گرم و خاکی باشید. بهتر است نورپردازی در این فضا لایه لایه باشد. برای این کار نور محیطی وسایل روشنایی توکار را با وسایل نورپردازی رومیزی و یک یا دو چراغ آویز در جزیره آشپزخانه یا منطقه غذاخوری ترکیب کنید.

فضا را گرم کنید

یکی از چیزهایی که طراحی اسکاندیناوی در آن رجحان دارد، حفظ گرما و آرامش در فضاهای مینیمال است. اگر آشپزخانه خود را به این سبک تزیین نموده اید اما به یک عنصر بصری دیگر برای گرمای فضا احتیاج دارید، وسایلی مانند یک فرش نرم، وسایل چوبی گرم و لوازم جانبی گل دار یا سرامیکی و نورپردازی محیط را با یکدیگر ترکیب کنید.

رنگ مشکی را رنگ غالب آشپزخانه کنید

رنگ مشکی سادگی آرامش بخشی دارد و از آشپزخانه هایی با رنگ های کاملا خاکستری و سفید متمایز است. یک آشپزخانه با پالت رنگی مشکی تک رنگ طراحی کنید و استفاده از رنگ های دیگر را به حداقل برسانید. در چنین فضایی چند چهارپایه چوبی و یک گلدان رنگارنگ می توانند تعادل نسبی ایجاد نمایند.

یک گیاه بزرگ را در فضای آشپزخانه بگنجانید

در معماری و طراحی داخلی ژاپنی و اسکاندیناوی برای طبیعت احترام قائل می شوند. بنابراین، اختصاص دادن فضایی به گیاهان و گل ها در آشپزخانه می تواند این فضا را به سبک جپندی طراحی کند. یک گلدان بزرگ با شاخه های زیبا را در مرکز یک میز یا جزیره آشپزخانه قرار بدهید یا گلدانی از گل های تازه را در جایی از آشپزخانه خود بگذارید. به این ترتیب، طبیعت و زیبایی آن را وارد آشپزخانه خواهید کرد.

از بک اسپلش استفاده کنید

بک اسپلش چیز دیگری است که می تواند سبک جپندی را به آشپزخانه شما بیاورد. طرح های عناصر سنتی ژاپنی مانند کاغذ واشی یا کاشی های سرامیکی را می توانید با بک اسپلش وارد آشپزخانه کنید. بک اسپلش هایی با رنگ های سفید، کرمی، بژ، مشکی یا خاکستری را با زمینه سفید آشپزخانه ترکیب کنید. طرح های آن ها هم می توانید طرح هایی شبیه به کاشی های مترو، مربع و سایر اشکال هندسی باشد.

از خطوط ساده استفاده کنید

در فضای داخلی ژاپنی خطوط مستقیم و ساده به رجحانن نحو طراحی شده اند. شما می توانید این خطوط را در آشپزخانه خود در هر چیزی، از کابینت ها گرفته تا پنجره یا صندلی ها به کار ببرید. البته، خطوط منحنی نیز در بعضی فضاهای این سبک مانند گلدان ها یا چراغ های آویز دیده می گردد اما به عنوان پایه، از خطوط صاف و یکدست استفاده کنید.

کلام آخر

سبک ژاپنی و اسکاندیناوی هر دو سادگی و راحتی را یک جا دارند. بنابراین، اصلا عجیب نخواهد بود اگر در ترکیب این دو یعنی سبک جپندی زیبایی، سادگی و کاربردی بودن مبلمان اهمیت بسیاری داشته باشد. این سبک از طراحی اغلب سازگار با محیط زیست هم هست. به همین دلیل، روز به روز بر محبوبیت آن افزوده می گردد. شما هم اگر به این سبک از طراحی علاقه مند شده اید می توانید از ایده هایی که معرفی کردیم آغاز کنید. از این ایده ها الهام بگیرید تا خانه ای گرم و صمیمی به سبک جپندی داشته باشید.

منبع: thespruce

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 23 اردیبهشت 1403 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1403 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2331

به "سبک جپندی در دکوراسیون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبک جپندی در دکوراسیون چیست و چه ویژگی هایی دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید