بچه ها هوش را از چه کسی به ارث می برند؟

به گزارش صنایع 90، تحقیقات نشان می دهد هوش کودک از مادر به ارث می رسد و پدر دخالت چندانی در هوش کودک ندارد.

بچه ها هوش را از چه کسی به ارث می برند؟

به گزارش باشگاه خبرنگاران، بسیاری از پدر ها از شنیدن این خبر دلخور می شوند، اما بچه ها هوش را از مادرشان به ارث می برند. تحقیقات ژنتیک نشان داده است که افراد احتمالا مجموعه اطلاعات مرتبط با هوش را از X ایکس دریافت می نمایند که از مادر به ارث می رسد. کروموزوم ایکس یک هزار ژن دارد و تعداد زیادی از آن ها روی شناخت اثرگذار هستند. تا همین اواخر عموماً تصور می شد که هردو والد تقریبا تاثیر یکسانی روی هوش فرزند خود دارند. با این حال، معین شده است که زنان نسبت به مردان، تاثیر بزرگ تری بر توانایی های شناختی فرزند خود دارند.

با این حال، نکته قابل اهمیت آن است که بدانید این تحقیق کاملا بحث برانگیز بوده است. بیشتر مطالعاتی که ادعا می نمایند از عملکرد رازآلود هوش پرده برمی دارند معمولا با جارو جنجال زیادی رو به رو می شوند. در همین رابطه، باید در نظر داشت که علم ژنتیک نیز حوزه علمی به شدت پیچیده و چند وجهی است. هر روز مطالعاتی انجام می گردد که در کوشش برای رد یا اصلاح جدی مطالعات پیشین هستند. صرف نظر از بحث داغ در این رابطه، ارائه و (تفسیر) این یافته ها با ذهنی بی طرف می تواند مفید واقع گردد. در هر حال، این مطالعه به شدت جالب است.

نقش کروموزم های X و Y

بسیاری از مردم در خصوص ژنتیک هیچ اطلاعاتی ندارند. کروموزوم یک ساختار طناب مانند است که از نوکلئیک اسید و پروتئین تشکیل شده است. کروموزوم ها حاوی اطلاعات هستند. هر انسانی در هر سلول خود یک جفت کروموزوم حمل می نماید. زنان دو کروموزوم X دارند در حالی که مردان یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارند.

ژن های شرطی

ژن های شرطی، به ساده ترین زبان، آن هایی هستند که مختص به هر جنس هستند. به عنوان یک اصل، خصوصیات ژنتیکی ژن های شرطی با توجه به نقش بخصوصی که دارند فعال یا غیرفعال می شوند، و متعاقبا، خصوصیات ژنتیک تحت تاثیر قرار می گیرند. ژن های شرطی به صورت ذاتی دارای یک سیستم نشانه گذاری هستند که از مواد بیوشیمیایی تشکیل شده است. این سیستم دو امکان مهم را فراهم می نماید: (1) ردگیری سرمنشاء ژن و (2) مشخص شرایط فعال یا غیرفعال آن در بدن. ژن های فعال رشد ژنتیک را تحت تاثیر قرار می دهند.

تصور بر آن است که شناخت اساساً تحت تاثیر کروموزوم های X واقع شده است. از نظر تئوری، احتمال آن که زنان بر عملکرد شناختی تاثیر بگذارند بیشتر است، چرا که زنان دارای دو کروموزوم ایکس هستند و مردان تنها یکی را حمل می نمایند. البته جزئیات این فرضیه چیزی بیش از تعداد کروموزوم های X است. اینجاست که کروموزوم های شرطی وارد میدان می شوند. تصور بر آن است که هوش یک ژن به شدت شرطی است، ژنی که مستقیماً از مادر به ارث می رسد.

در این مطالعه دانشمندان برای آزمایش فرضیه خود از موش های اصلاح ژنتیکی شده استفاده کردند. آن ها کشف کردند که موش های تحت تست رویانی که عمدتاً مواد ژنتیکی مادری دریافت می کردند جمجمه و مغز بزرگتری داشتند در حالی که بدنشان کوچک تر بود. آن هایی که مقادیر نامتناسبی مواد ژنتیکی پدری دریافت نموده بودند نیز بدنی بزرگ تر، اما جمجمه و مغز کوچک تری داشتند.

علاوه بر مقدار جمجمه و مغز، محققان مشاهدات جالب دیگری نیز داشتند. اول اینکه شش ناحیه از مغز را شاسایی کردند که تنها حاوی ژن های مادری یا پدری بودند. دوم آنکه آن ها هیچ ماده ژنتیکی پدری در قشر مخ پیدا نکردند، یعنی ناحیه ای از مغز که مسئول اجرای عملکرد هایی مانند زبان، برنامه ریزی، استدلال منطقی، و تفکر پیشرفته است.

بدون شک یافته های این مطالعه همچنان نیازمند موشکافی و ارزش یابی است. با این حال می توانیم نتیجه بگیریم که مادران نقش قابل توجهی در توانایی های شناختی بچه ها خود دارند. نه تنها به وسیله ژنتیک، بلکه به واسطه تربیت و تغذیه و مراقبت از آن ها!

منبع: فرارو
انتشار: 14 آذر 1401 بروزرسانی: 14 آذر 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2195

به "بچه ها هوش را از چه کسی به ارث می برند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بچه ها هوش را از چه کسی به ارث می برند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید