برگزیدگان جایزه احمد محمود معرفی شدند

به گزارش صنایع 90، برگزیدگان و شایسته تقدیر دومین دوره جایزه احمد محمود معرفی شدند.

برگزیدگان جایزه احمد محمود معرفی شدند

به گزارش صنایع 90،مراسم خاتمهی دومین دوره جایزه احمد محمود امروز پنجشنبه 13 دی ماه در خانه هنرمندان با حضور محمود دولت آبادی،لیلی گلستان،اسدالله امرایی،رضا جولایی،خانواده احمد محمود و جمعی از نویسندگان برگزار گردید.

در این مراسم،زخم شیر نوشته صمد طاهری به عنوان برگزیده بخش داستان کوتاه معرفی گردید. بند محکومین کیهان خانجانی نیز به عنوان برگزیده بخش رمان اعلام شد.

همچنین رمان آلوت امیرخداوردی به عنوان شایسته تقدیر این بخش معرفی گردید. نشان احمد محمود به لیلی گلستان به خاطر حکایت حال او اهدا شد. در این مراسم مهدی یزدانی خرم که دبیری این جایزه را بر عهده داشت توضیحاتی درباره روند داوری این جایزه ارائه کرد و گفت: همان طور که گفتم رسالت جایزه احمد محمود کشف استعدادهای تازه نیست.

او سپس از خانواده احمد محمود بویژه پسرش بابک اعطا تشکر کرد.

سپس صالح رامسری مدیر نشر تعیین و ناشر کتاب های احمد محمود اظهار کرد: آشنایی من با احمد محمود به 20 سال پیش برمی شود. زمانی که من دانش آموز بودم. کتاب او را پشت ویترین مغازه امیرکبیر می دیدم و احساس می کردم کتاب او زندگی من است اما وسع خرید این کتاب را نداشتم. زمانی که انقلاب شد و روزگار دگری پیش آمد. در انتشارات امیرکبیر شاغل شدم. یادم می آید روزی که احمد محمود آمده بود تا امتیاز کتاب هایش را از انتشارات امیرکبیر پس بگیرد او همانند اقیانوسی بود که در دل صدف قرار داشت.

او اضافه کرد: روزگار گذشت و من ناشر کتاب های احمد محمود شدم. لال شوم اگر دروغ بگویم. من با محمود فقط با کتاب مدار صفر درجه قرارداد دارم و باقی کتاب هایش بدون اینکه قراردادی امضا نموده باشم را به من واگذار نموده است. اولین کتاب نشر من با احمد محمود نیز همان مدار صفر درجه بود.

صالح رامسری سپس به جایزه سال جمهوری اسلامی ایران اشاره نمود و گفت: این جایزه به کتاب مدار صفر درجه تعلق گرفت اما زمانی که نام برگزیدگان را می خواندند، اسم او را نبردند و فردایش که جایزه را به خانه احمد محمود بردند او آن را قبول نکرد. روحش شاد.

این ناشر سپس خاطره ای از زمان نگارش درخت انجیر معابد گفت و اظهار کرد: یادم می آید خبرنگار بی بی سی به احمد محمود زنگ زده بود تا درباره سانسور از او بپرسد. احمد محمود در جواب گفت بله سانسور هست، شدید هم هست اما این موضوع یک مساله خانوادگی است. هر خانواده مشکلاتی دارد که ربطی به غریبه ها ندارد. این مشکل ماست و خودمان حل می کنیم. من آن روز چیز بزرگی از احمد محمود یاد گرفتم. احمد محمود چنین فردی بود. همان طور که گفتم اقیانوسی در دل صدف.

در ادامه مراسم،نشان احمد محمود به لیلی گلستان به خاطر نگارش کتاب حکایت حال اهدا شد.

محمود دولت آبادی نیز در سخنانی کوتاه گفت: اشخاصی نویسنده هستند و خب می نویسند. اشخاصی هم هستند که نویسنده را درک می نمایند. لیلی گلستان، احمد محمود را درک کرد و درک او بهنگام بود. از طرف خودم از او متشکرم.

لیلی گلستان هم گفت: این مدال از هر مدال دیگری برایم عزیزتر است و آن را به خود می چسبانم.

در ادامه، کلیپی از مصاحبه با پسر احمد محمود برای حاضران پخش شد. پسر محمود در این کلیپ اظهار کرد: پدرم همیشه می گفت در این مملکت نوشتن یک مقوله است و چاپ کردن مقوله دیگری است و می گفت باید نوشت بدون آنکه به چاپ اثر فکر کرد.

در بخش دیگری از مراسم سارک اعطا دختر احمد محمود سپس داستانی از او خواند.

سپس مصاحبه ای از احمد محمود پخش شد و بخشی از کتاب حکایت حال لیلی گلستان که شامل نظرات احمد محمود درباره روشنفکری بود خوانده شد.

در ادامه، محمد طلوعی به عنوان نماینده هیات داوران بخش مجموعه داستان جایزه احمد محمود، بیانیه هیات داوران را قرائت کرد و سپس برگزیده این بخش توسط لیلی گلستان معرفی گردید.

جایزه ای احمد محمود به مجموعه داستان زخم شیر، نوشته صمد طاهری اهدا شد. این نویسنده در سخنانی کوتاه گفت: مایه افتخار من است که جایزه ای به نام احمد محمود بردم. کسی که از دوران نوجوانی، کارهایش را خوانده ام. او یکی از تاثیرگذارترین نویسنده ها بر نوشته من بود.

محمد حسینی نیز به نمایندگی از هیات داوران بخش رمان، جایزه بیانیه این بخش را خواند و کتاب آلوت نوشته امیر خداوردی به عنوان شایسته تقدیر بخش رمان معرفی گردید.

رضا جولایی نیز کتاب بند محکومین نوشته کیهان خانجانی را به عنوان برگزیده بخش رمان جایزه احمد محمود معرفی کرد.

کیهان خانجانی در سخنانی کوتاه اظهار کرد: 13 سال بود که کتابی نداشتم. از همه همکارانم تشکر می کنم بویژه استاد و همسایه ام نصرت رحمانی در رشت. زمانی که چیزی می نوشتم برای خواندن به او می دادم. او همیشه به من می گفت نثر انشایی داری. او یک روز کتاب عبهر العاشقین و کتاب همسایه های احمد محمود را به من داد. همیشه به این فکر می کردم که این دو متن چه سنخیتی با یکدیگر دارند و او با لهجه خاص خود گفت باید از این به آن برسی؛ یعنی از کتاب عبهر العاشقین تا همسایه ها.

کیهان خانجانی در ادامه با تشکر از بانیان برگزاری این جایزه گفت: ما ادامه آنانی هستیم که همیشه می گفتند ما نویسنده ایم.

محمود دولت آبادی در خاتمه برگزاری این مراسم گفت: برگزاری این مراسم ها برای من خوشایند است زیرا با نویسندگانی آشنا می شوم که اگر این شب ها نباشد هرگز آن ها را نمی شناسم. به هر روی من از همه کسانی که این جایزه را برگزار می نمایند تشکر می کنم.

او اضافه کرد: من چیزی که در نویسندگی احمد محمود دیدم و مختص او بود، آدمیت احمد محمود بود. نویسندگی فقط فوت و فن نیست. اصل، آدمیت است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 28 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 164

به "برگزیدگان جایزه احمد محمود معرفی شدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیدگان جایزه احمد محمود معرفی شدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید