اقدامات لازم پس از سرقت گوشی

به گزارش صنایع 90، افرادی که سرگرم مکالمات تلفنی و فعالیت در فضای مجازی بوده و اغلب تمرکز کمی به محیط اطراف دارند، ممکن است طعمه سارقان قرار گیرند.

اقدامات لازم پس از سرقت گوشی

گوشی های تلفن همراه به بخش جدایی ناپذیر زندگی روزانه ما تبدیل شده اند. سرقت گوشی اتفاقی ناخوشایندی است که ممکن است برای هرکدام از ما اتفاق بیفتد، خصوصا هم اکنون که با افزایش مسائل اقتصادی و معیشتی، آمار سرقت ها نیز افزایش یافته و خرید گوشی نو نیز بسیار مشکل شده است. با سرقت گوشی بسیاری از اطلاعات شخصی مان ممکن است دراختیار دیگران قرار بگیرد یا اطلاعات مهم از دست برود. در این نوشتار از خبرنگاران به بررسی اقدامات حقوقی لازم پس از سرقت گوشی و موبایل می پردازیم.

اقدامات لازم پس از سرقت گوشی و موبایل

به محض این که متوجه سرقت یا گم شدن موبایل شدید، سریعا با شماره خود تماس بگیرید؛ زیرا ممکن است کسی آن را پیدا کرده و پاسخ دهد.

  • پس از سرقت تلفن همراه سریعا مراتب را از طریق دفاتر خدمات ارتباطی به اپراتور مربوطه (همراه اول ، ایرانسل یا …) اعلام و سیم کارت خود را از دسترس خارج کنید؛ در این صورت مسوولیت حقوقی در قبال احتمال ارتکاب به اعمال مجرمانه متوجه شما نمی شود.
  • با اجرای طرح رجیستری لزوم ثبت شماره در تلفن همراه، کسانی که قصد دارند شماره تلفن همراه خود را تغییر دهند، باید نسبت به تغییر مالکیت در سامانه همتا اقدام کرده، در غیر این صورت فقط 30 روز می توانند از دستگاه شان با سیم کارت جدید استفاده کنند. بنابراین در صورت اجرا نشدن این فرآیند، اپراتورها به سیم کارت جدید، سرویس نخواهند داد.
  • برای ردیابی گوشی، باید با در دست داشتن مدارک شناسایی از جمله کارت ملی، شناسنامه و همچنین جعبه گوشی به نزدیک ترین کلانتری یا دادسرا مراجعه کرده و شکایت خود را ارائه دهید. با استعلام مراجع قضایی از اپراتور مربوطه شما، مراحل قانونی آن طی خواهد شد.

ردیابی گوشی از طریق مخابرات

  • مشترکان همراه اول برای ردیابی گوشی مفقودی یا به سرقت رفته خود می توانند شماره سریال گوشی مندرج روی جعبه گوشی را از طریق خطوط دائمی همراه اول، ارسال و سرویس ردیابی گوشی را فعال کنند. سرویس ردیابی گوشی تا 10 روز پس از دریافت شماره سریال، به جست وجوی گوشی مفقودشده می پردازد و در خاتمه در صورت موفقیت در ردیابی گوشی، نتیجه را از طریق پیامک به اطلاع مشترک می رساند تا مشترک سایر مراحل حقوقی را از طریق مراجع مربوطه پیگیری کند. در صورت عدم موفقیت در ردیابی، مشترک می تواند برای ردیابی مجدد گوشی خود اقدام و سرویس را مجددا فعال کند.
  • مشترکان ایرانسل نیز هنگام گم شدن یا سرقت گوشی و موبایل باید ابتدا سیم کارت خود را مسدود کنند. با گذشت 5 روز پس از مسدود شدن خط، کاربر کد #6101* را از یک خط ایرانسلی شماره گیری کند. پیام هایی درباره ضوابط استفاده از سرویس، تاییدیه کسر هزینه ثبت درخواست از اعتبار موجود در سیم کارت ایرانسل، سیم کارت فعال در گوشی در زمان مفقودی، مراحل و مدت زمان مسدودی سیم کارت برایشان ارسال می شود. پس از آن کافی است کاربر شماره سریال 15 رقمی گوشی (درج شده روی جعبه گوشی) مفقودشده را وارد کند. امروزه گوشی های هوشمند نیز راه کارهایی را برای یافتن گوشی های گم شده و به سرقت رفته در نظر گرفته اند.
  • اگر گوشی شما گم شده و یا به سرقت رفته باشد، دو راه چاره کلی برای یافتن مکان فعلی آن وجود دارد که البته هرکدام از این روش ها مستلزم این است که قبلا چنین مواردی را پیش بینی کرده باشید. به طور کلی یافتن مکان گوشی با استفاده از اینترنت و GPS میسر است.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر موارد صدور چک سفید امضا را مطالعه کنید.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1251

به "اقدامات لازم پس از سرقت گوشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقدامات لازم پس از سرقت گوشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید