گرما جان 2نفر را در دلگان سیستان و بلوچستان گرفت

به گزارش صنایع 90، فرماندار دلگان گفت: جسد پدر 28 ساله و فرزند هفت ساله اش در بیابان های گرم جازموریان در نزدیکی روستای دمیتان از بخش جلگه چاه هاشم این شهرستان که بر اثر گرما جان خودشان را از دست داده بودند کشف شد.

گرما جان 2نفر را در دلگان سیستان و بلوچستان گرفت

مجتبی شجاعی فرماندار دلگان در گفت وگو با خبرنگار از ، گفت: طبق آنالیز نخست و شواهد پیداست که این 2نفر بیش از 48 ساعت قبل بر اثر مفقود شدن و متعاقب آن گرما و تشنگی در بیابان جازموریان فوت نموده اند.

او اضافه کرد: نزدیک به یک هفته میانه دمای هوا در دلگان نزدیک به 50 درجه و بیش از آن بوده و آلودگی زیست محیطی جازموریان و حرکت ریزگرد ها در هوا هم مردم را آزار داده به شکلی که ستاد مدیریت بحران این شهرستان به حالت آماده باش در آمده است.

به گفته مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان؛ در شبانه روز گذشته دلگان با بیشینه دمای 50.3 درجه سلسیوس گرمترین شهر کشور شد و بالاترین دمای این شهر در چند سال اخیر را ثبت کرد.

محسن حیدری اضافه کرد: این دومین روز متوالی است که دمای هوای دلگان در غرب سیستان و بلوچستان به 50 درجه سلسیوس می رسد.

او گفت: براساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی همچنان گرمای هوا در استان ادامه دارد و در بعضی منطقه ها انتظار می رود بر شدت گرما و افزایش دما اضافه کرده گردد.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: موج گرمای فعلی مستقر در استان ممکن است بعضی رکورد های دمایی بلند مدت شهر های استان را که عمدتا در تابستان ها به ثبت رسیده است را جابجا کند.

او گفت: توصیه اکید می گردد برای عبور از موج گرما نسبت به عدم رفت و آمد های غیر ضروری در فضای باز، صرفه جویی و مدیریت منابع آب و برق، تهویه مناسب گلخانه ها و مرغداری ها، و برداشت محصولات رسیده باغی و زراعی اقدام گردد.

حیدری اضافه کرد: در شبانه روز گذشته فرایند افزایش دمای هوا در زاهدان هم ادامه یافت و برای نخستین بار از ابتدای سال زراعی تا کنون بیشینه دمای هوا به 41 درجه سلسیوس رسید.

حیدری توضیح داد: در 24 ساعت گذشته بیشینه دمای 18 شهر استان بین 40 تا 50 درجه سلسیوس شد.

او ادامه داد: پس از دلگان، بیشترین دمای های ثبت شده به ترتیب در شهرهای، ایرانشهر با 47.8، هامون 47.7، زابل و هیرمند 47.6، زهک 47 و بزمان 46 درجه سلسیوس ثبت شده است.

ع

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 2 شهریور 1400 بروزرسانی: 2 شهریور 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1789

به "گرما جان 2نفر را در دلگان سیستان و بلوچستان گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گرما جان 2نفر را در دلگان سیستان و بلوچستان گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید