کشف جالب یک سیاره تازه به مقدار زمین در نزدیکی ما ، رازهایی که این سیاره برای مان فاش می کند!

به گزارش صنایع 90، سیاره ای تقریبا به مقدار زمین کشف شده که اتفاقا چندان فاصله ای از ما ندارد.

کشف جالب یک سیاره تازه به مقدار زمین در نزدیکی ما ، رازهایی که این سیاره برای مان فاش می کند!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس الرت، به تازگی سیاره ای کشف شده که تقریبا به اندازه زمین است و به دور ستاره ای کوچک می شود و نسبتا به ما نزدیک است. این سیاره K2-415b نامیده می شود، 72 سال نوری از ما فاصله دارد و شباهت ها (و تفاوت های) آن با جهانی خودمان ممکن است تا حدودی چگونگی شکل گیری و تکامل سیارات زمین مانند به روش های مختلف، در سیستم هایی بسیار متفاوت از سیارات ما را روشن کند.

یک تیم بین المللی از اخترشناسان به رهبری ترویاکی هیرانو از مرکز اختربیولوژی در ژاپن می نویسد: سیاره های کوچک اطراف کوتوله های سرخ یا نوع M آزمایشگاه خوبی برای کشف تنوع جوی سیارات سنگی و شرایطی هستند که در آن یک سیاره زمینی قابل سکونت می تواند وجود داشته باشد. سیاره K2-415 هدفی برای مشاهدات بعدی، از جمله تحقیق روی سرعت شعاعی و طیف سنجی خواهد بود.

این تحقیق برای انتشار در مجله Astronomical پذیرفته شده است و در سایت preprint arXiv موجود است. کهکشان راه شیری بسیار بزرگ است و جهان های جالب زیادی در آن وجود دارد و بشر در آرزوی رسیدن به پرسش های دیرینه اش مدام در آن در حال جست وجو است. اینکه چرا ما اینجا هستیم و چگونه اینجاییم و آیا جای دیگری امکان حیات وجود دارد؟

از آنجایی که زمین تنها جایی در کیهان است که ما می دانیم حیات در آن پدیدار شده، یکی از ابزارهایی که می تواند به ما در یافتن پاسخ ها کمک کند، سیارات فراخورشیدی شبیه به زمین است. سیاراتی که از نظر اندازه، ترکیب مواد، دما و جرم و احتمالا مدل سیستم سیاره ای شباهت دارند.

بهترین سیارات فراخورشیدی برای شروع این تحقیق، جهانهای کوچکی به اندازه زمین هستند که به دور ستارگان کوچک نسبتا نزدیک، به گونه ای می چرخند که از بین ما و ستاره عبور می کنند. وقتی سیاره فراخورشیدی از مقابل ستاره اش عبور می کند، کسری از نور ستاره از جو عبور می گذرد و برخی از طول موج های طیف از طریق عناصر موجود در جو جذب یا تقویت می شود.

در اطراف ستارگان کوچکتر، کم نورتر و سردتر مانند کوتوله های سرخ، منطقه دارای دمای قابل سکونت بسیار نزدیکتر از ستاره ای مانند خورشید است. این به این معنی است که دوره مداری کوتاه تر است، بنابراین بسکمک از گذرها را می توان ثبت کرد و داده ها را جمع آوری کرد. بدیهی است که ستارگان نزدیکتر روشن تر به نظر می رسند و این مشاهدات را برای ما آسان تر می کند.

با این حال یافتن سیارات فراخورشیدی کوچک نسبت به سیارات بزرگ سخت تر است. در فاصله 100 سال نوری از منظومه شمسی، تنها 14 سیاره فراخورشیدی کوچکتر از 1.25 برابر شعاع زمین در حال چرخش به دور ستارگان کوتوله سرخ - از جمله تمام 7 جهان در منظومه TRAPPIST-1 - یافت شده است.

شعاع سیاره فراخورشیدی K2-415b تقریبا 1.015 برابر شعاع زمین است و به دور یکی از کوچکترین ستاره های کوتوله سرخ که میزبان جهانی به اندازه زمین است، می چرخد. جرم ستاره K2-415 تنها 16 درصد جرم خورشید است.

بیشتر بخوانید:

  • این سیاره شاید مکانی برای زندگی باشد | گرگی شبیه به زمین

این سیاره فراخورشیدی برای اولین بار در سال 2017 در داده های تلسکوپ شکار سیاره کپلر مشاهده شد که اکنون بازنشسته شده، است و همچنین در داده های جانشین کپلر، تس (TESS) هم ظاهر شد.

گرچه اندازه این سیاره فراخورشیدی تقریبا به اندازه زمین است، اما جرم آن بسیار بیشتر و تقریبا سه برابر جرم زمین و از سیاره ما چگال تر است. این سیاره در مقایسه زمین و خورشید، بسیار به ستاره اش نزدیک تر است: دوره مداری آن فقط چهار روز است. درست است که منطقه قابل سکونت یک ستاره کوتوله سرخ می تواند بسیار نزدیکتر از منطقه قابل سکونت خورشید باشد، اما این فاصله حتی برای یک کوتوله سرخ هم کم است. با این حال، این سیاره درست در حاشیه منطقه قابل سکونت واقع شده است و این یعنی هنوز جایی برای بررسی بیشتر وجود دارد.

اگرچه بعید است در K2-415b نشانه هایی از حیات پیدا کنیم، اما این سیستم یک هدف عالی برای توصیف اتمسفر سیارات فراخورشیدی و بررسی های بعدی در پی جهان های پنهان و بالقوه میزبان حیات است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 بهمن 1401 بروزرسانی: 19 بهمن 1401 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 2231

به "کشف جالب یک سیاره تازه به مقدار زمین در نزدیکی ما ، رازهایی که این سیاره برای مان فاش می کند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف جالب یک سیاره تازه به مقدار زمین در نزدیکی ما ، رازهایی که این سیاره برای مان فاش می کند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید