لوازم ضروری نوزاد برای شش هفته اول

به گزارش صنایع 90، در چند هفته اول که نوزاد را به خانه می آورید چه چیزی لازم دارید؟ ما آنچه را که کارشناسان معین نموده اند، مطالعه کردیم و آن را با والدین در میان گذاشتیم و به این نتیجه رسیدیم که در خصوص وسائل ضروری، مردم نظرات مختلفی دارند. با در نظر گرفتن آنکه هزاران سال است که انسانها بدون بطری پلاستیکی یا شلوار لاستیکی کودک خود را

لوازم ضروری نوزاد برای شش هفته اول

لوازم ضروری نوزاد برای شش هفته اول

در چند هفته اول که نوزاد را به خانه می آورید چه چیزی لازم دارید؟ ما آنچه را که کارشناسان مشخص نموده اند، مطالعه کردیم و آن را با والدین در میان گذاشتیم و به این نتیجه رسیدیم که در خصوص وسائل ضروری، مردم نظرات مختلفی دارند. با در نظر گرفتن آنکه هزاران سال است که انسانها بدون بطری پلاستیکی یا شلوار لاستیکی کودک خود را عظیم نموده اند به این نتیجه می رسیم که ضروریات مفهومی گُنگ دارد.

با این حال کودک شما چیزهای خاصی لازم دارد: جائی برای خوابیدن، جایگاه مخصوص اتومبیل، پوشاک و اقلام کلیدی برای غذا خوردن، ساک مخصوص نوزاد و وسائل ایمنی. بیائید با دقت بیشتری لوازم ضروری نوزاد را مرور کنیم:

پوشاک

بطور کلی، پوشاک نوزاد باید نرم و راحت باشد و هیچ گونه دگمه یا درز آزار دهنده نداشته باشد. شما باید لباس های نوزاد را چندین بار در روز عوض کنید بنابراین لباسی را انتخاب کنید که دکمه های آن براحتی باز گردد و تعویض پوشک آسان صورت گیرد. کودک خیلی سریع رشد می نماید و مقدار های او تغییر می نماید بنابراین لباسها را کمی عظیمتر خریداری کنید؛ حداقل به مقدار ای که تا دو ماه بعد هم قابل استفاده باشند. یکی دو لباس هم درست به اندازۀ خودش برای وقت هایی که می خواهید زیبا جلوه کند تهیه کنید. علیرغم آنکه در ادامه تعداد لباسها قید شده است ولی باز هم تعداد مورد نیاز بستگی خواهد داشت به سلیقه شما و زمان بندی برای شستشوی لباسها. لباسهای یک تکه (4 تا 7 عدد): لباسهای یک تکه (اغلب سرهمی خوانده می شوند) لباس پوشاندن را فوق العاده آسان می نماید. لباسهایی انتخاب کنید که از الیاف نرم بافته شده باشد و از ناحیۀ سر باز بوده، در ناحیۀ مچ پا و ساق ها آزاد باشد. درزهای لباس هم، باید پاک دوزی شده باشد (تا زبر و خراش دهنده نباشد). از لباس هایی که زیپ دارد بپرهیزید (زیپ ممکن است پوست ظریف نوزاد را نیشگون بگیرد) .

لباس خواب های یک تکه (4 تا 7 عدد): لباس خواب هایی که در خاتمه با یک نخ جمع می شوند بسیار مناسبند زیرا هنگام تعویض پوشک در نیمه شب شما مجبور نخواهید بود که دگمه یا قزن لباس را بگشائید. لباس خواب نوزاد باید حتما گرم باشد زیرا خواب نوزاد راحت تر خواهد بود. بلوزهای پنبه ای (4 تا 7 عدد): بلوزهای نرم انتخاب کنید که ترجیحاً با دکمه دور گردن قابل مقدار شدن باشد یا زیرپوشهای یقه فرشته که سر براحتی از آن عبور می¬کند. زیر پیراهنی برای چسبیدن به بدن نوزاد خوب است و از پوست او هم در مقابل درزهای بلوز و یا دگمه های آن جلوگیری می نماید. از زیـر پوش هـای زیر دکمه دار بهره ببرید که زیر پوشک بسته می شوند و در نتیجه جمع نشده بالا نمی فرایند.

پلوور یا ژاکت (1 عدد): بیشتر نوزادان به لباسـهایی که از سرشـان پاییـن کشیـده می گردد علاقه ای ندارند بنابراین ژاکتی به نوزاد بپوشانید که از جلو تا پایین دگمه داشته باشد.

لباس پشمی یا پالتو (1 عدد): اگر نوزادتان در زمستان بجهان آمده است به شما توصیه می کنیم که وقتی او را از خانه بیرون می برید یک سرهمی پشمی به او بپوشانید. پالتو کمی گرانتر است اما چندان مورد نیاز نیست زیرا احتمال بازی در برف برای کودک شما وجود ندارد. بهرحال بالاپوشهای زمستانی را حتما کمی عظیمتر خریداری کنید.

جوراب و پوتین پارچه ای (4 تا 7 عدد): بیشتر فروشگاهها کفش نوزاد می فروشند ولی شما نیازی به آن نخواهید داشت زیرا نوزاد راه نمی رود. بنابراین پای کودک را با یاری جوراب و پوتین پارچه ای گرم کنید.

کلاه لبه دار یا بدون لبه (1 عدد): برای نوزادی که در تابستان متولد شده است باید کلاهی با لبۀ پهن تهیه کنید ولی برای نوزادی که در زمستان به جهان می آید یک کلاه نرم و گرم لازم دارید که گوشهای او را بپوشاند.

پوشک

در هفته های اول پس از تولد نوزاد، بیشتر وقت شما بعد از شیردهی، به تعویض پوشک می گذرد بنابراین باید آماده باشید. در حدود 80% از والدین پوشکهای یکبار مصرف را انتـخاب می نمایند. سایرین از پوشک پارچه ای استفاده می نمایند.

پیش از تولد نوزاد تـصـمیم بگیرید که از چه نوع پوشکی قصد دارید بهره ببرید. بخاطر داشته باشید که در چند هفتۀ اول به روزی 10 تا 12 پوشک نیاز ما توصیه می کنیم که حداقل سه بسته از قبل تهیه کنید. اگر تـصـمیم دارید از کهنه (پوشک پارچه ای) بهره ببرید به 6 تا 10 بسته نیاز خواهید داشت. (بسته 12 تایی) برای استفاده از کهنه باید سنجاق قفلی مخصوص و شورت لاستیکی هم تهیه کنید. بهتر است از پوشش های مخصوص که از Velcro تهیه شده است بهره ببرید درغیر اینصورت با استفاده از سنجاق قفلی یا کلیپس به درد سر می افتید.

ساک مخصوص حمل نوزاد

ساکهای مخصوصی وجود دارند که برای حمل نوزاد از بیمارستان تا منزل استفاده می گردد. از انواع مسطح این ساکها می توان تا حدود سه ماهگی بعنوان محل خواب نوزاد استفاده کرد. اما انواع جایگاه مانند این ساکها که به کاریر معروف است برای زمانهای کوتاه قابل استفاده است چون اگر انحنای آن استاندارد نباشد به ستون فقرات نوزاد فشار وارد می نماید.

انواع دیگری مثل کوله پشتی (که به پشت بسته می گردد) یا آغوش (که در جلو بسته می شوند) هم وجود دارند. نوزادان عاشق درآغوش بودن هستند، گرمای بدن شما و ضربان قلب شما بیش از هر چیز دیگر به او آرامش می دهد. بااستفاده از کوله پشتی دستهای شما هم آزاد خواهد بود تا به سایر کارها برسید.

برای نوزاد به یک کالسکه تاشو هم نیاز خواهید داشت زیرا تا سن سه ماهگی که عضلات گردنش تقویت نشده است نباید او را زیاد به حالت عمودی نگه داشت. اگر می خواهید یک کالسکه نو خریداری کنید دقت کنید که دارای چرخ های پهن و بندهای قابل تنظیم باشد.

لوازم هنگام غذا خوردن

پیشبند (4عدد): از کثیف شدن لباس و تعویض مکرر آن جلوگیری می نماید، بخصوص که نوزادان ممکن است پس از هر باز شیر خوردن مقداری از آنرا برگردانند.

بطری، سر شیشه و پستانک: حتی اگر قصد دارید که نوزاد را از سینه شیر بدهید داشتن چند عدد بطری و سر پستانک در خانه بد نیست. اگر می خواهید نوزاد را با شیر خشک تغذیه کنید، تقریبا هر روز به 10 بطری که هر یک 120 سی سی گنجایش داشته باشد نیاز خواهید داشت. بنابراین تعدادی که خریداری می کنید بستگی به سرعت شستشوی آنها دارد.

لوازم خواب و تخت نوزاد

می توانید درابتدا بدون تهیه تخت نوزاد آغاز کنید. نوزاد شما می تواند در یک سبد مخصوص که رختخواب درون آن قرار داده اید بخوابد. ولی در صورتیکه تصمیم ندارید او را در تخت خود بخوابانید بالاخره به یک تخت نوزاد نیاز خواهید داشت. یک تشک سفت، چندین ملافه و پتو هم لازم خواهد شد.

پتو (2 عدد): تعداد پتوی مورد نیاز بسته به اینکه تولد نوزاد در زمستان یا تابستان باشد ممکن است متفاوت باشد. اما داشتن 2 پتو حتی در تابستان باعث می گردد که اگر یکی را شستید بتوانید از دیگری بهره ببرید.

پتوهای چند منظوره هم وجود دارند. وجود زیپ یا دکمه باعث می گردد که بتوان این پتوها را به دور نوزاد پیچید و او را از خانه بیرون برد یا گرم کرد. از برخی از آنها هم می توان بجای حوله یا پیشبند یا هر کار دیگر که بتوانید فکرش را بکنید، استفاده کرد.

برای مادران

شما هم به چند قلم جنس نیازدارید.

سینه بند مخصوص شیردهی (2 عدد): از آنجایی که بارداری موجب تغییر مقدار و شکل سینه می گردد هنگام خرید از فروشنده در خصوص تعویض آن در صورتی که مقدار نبود سوال کنید. معمولا اگر خریدتان را در اواخر ماه هشتم انجام دهید مسئله ای با سایز آن پس از زایمان نخواهید داشت. برای آسایش بیشتر جنس 100% نخی خریداری کنید که فنر نداشته باشد. برخی از سینه بندهای مخصوص شیردهی از بند باز می شوند و برخی از وسط دو سینه. بهتر است از هر کدام یکی خریداری کنید یا آنها را پرو کنید که ببینید باز و بسته کردن کدامیک با فقط یک دست، برای شما راحت تر خواهد بود.

پد مخصوص شیردهی (یکبار مصرف یا قابل شستشو): قراردادن پد در داخل سینه بند، بلوز شما را همیشه خشک نگه می دارد. این پدها هم مانند پوشک ها هم انواع یکبار مصرف دارند و هم انواع قابل شستشو. پشت انواع یکبار مصرف یک لایه نازک پلاستیکی وجود دارد که از نفوذ خیسی به لباس جلوگیری می نماید. انواع قابل شستشو را طوری انتخاب کنید که پشتشان چسب داشته باشد. پدهای پارچه ای معمولا از جنس کرکی (فلانل) ساخته می شوند و باید آنها را مکررا شست.

نوار بهداشتی یا پوشک عظیم: پس از زایمان تا چند روز ترشحات خونی زیادی دارید و باید از نوارهای بهداشتی عظیم و/یا پوشک بهره ببرید. وقتی ترشحات پس از زایمان کم گردد (معمولا در عرض 2 یا 3 هفته) گذاشتن دستمال یا پوشش داخلی شورت کفایت می نماید.

منبع:www.ninisite.com

منبع: راسخون
انتشار: 4 مهر 1400 بروزرسانی: 4 مهر 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1825

به "لوازم ضروری نوزاد برای شش هفته اول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لوازم ضروری نوزاد برای شش هفته اول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید