فرجاد: کم کاری امثال من نتیجه خرید و فروش نقش ها در مهمانی هاست!

به گزارش صنایع 90، بازیگر سریال عملیات 125 با انتقاد از نقش فروشی های رایج در سینما و تلویزیون، گفت: این نقش ها را به کسانی واگذار کنید که حقشان است و نه اینکه منتظر مجیزگویی باشید؛ من و همکارانم حاضر نیستیم برای کار کردن مجیز کسی را بگوییم!

فرجاد: کم کاری امثال من نتیجه خرید و فروش نقش ها در مهمانی هاست!

به گزارش گروه فرهنگی صنایع 90، در مینی سریال تلویزیون نقش سرهنگ نیروی انتظامی را برعهده داشت؛ کمتر جلوی دوربین تلویزیونی ها و سینمایی ها قرار می گیرد، اما روی صحنه های نمایش پرکارتر نشان داده است؛ در خورشید کاروان نقش راهب مسیحی را برعهده داشت. جلیل فرجاد در سریال باغ گیلاس ایفای نقش کرد که بسیاری از بازیگران کاربلد در آن سریال حضور داشتند. فرجاد را بیشتر با آپارتمان اصغر هاشمی، حکایتی و حکمتی، روز های پرماجرا و خانه ما مجتبی یاسینی می شناسند.

آخرین کار جدی فرجاد به سریال فاخته برمی گردد که در ماه رمضان سال 1393 روی آنتن شبکه 2 سیما رفت؛ البته که در رمضان 1398 هم در سریال برادر جان نقش کوتاهی داشت. گلایه ای که او از نویسندگان، تهیه نمایندگان، کارگردانان و حتی مدیران گروه ها و بعضی از مسئولین سازمان صداوسیما دارد که همه چیز رابطه ای شده است. او در این باره می گوید: ما همان بازیگران دهه 1360 و 70 ایم که انگار همان روز ها به درد تهیه نمایندگان و رادیو و تلویزیون می خوردیم. وقتی پا به سن گذاشتیم نقش های غیرمؤثر و کوتاه شان را که نابازیگر هم می تواند بازی کند به ما می سپارند.

او به این عبارت اشاره نمود که چرا باید پیشکسوتان در حاشیه سریال ها و فیلم های سینمایی امروز باشند؟ گفت: بخشی از این معضل به اتفاقات رابطه ای میان تهیه نماینده، کارگردان و نویسنده هم برمی گردد. متأسفانه الان نقش ها رابطه ای تقسیم می شوند و اگر بخواهیم به ما هم نقش بدهند باید با این تهیه نمایندگان، کارگردانان و نویسندگان همراه شویم.

تلویزیون، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، بازیگران سینما و تلویزیون ایران، شبکه های سیمای جمهوری اسلامی ایران.

یکی از معضلاتی که امروز کاربلد های پیشکسوت سینما و تلویزیون با آن درگیرند تقسیم نقش ها در مهمانی ها و نقش فروشی هاست؛ او در این باره گفت: شنیده ام که نقش ها را می فروشند؛ بخشی از این خرید و فروش ها در بعضی ارتباط ها و مهمانی ها اتفاق می افتد؛ امروز من و امثال من که روزگاری نقش های مؤثر و درجه یک سینما و تلویزیون را بازی می کردند در این نوع قالب ها به آثار نمایشی دعوت می شوند؛ در صورتی که این ها کاربلدند و از روی قابلیت و شایسته سالاری باید برگزیده شوند نه برقراری ارتباط با تهیه نمایندگان.

فرجاد در پاسخ به این سؤال که چرا سریال های پلیسی با اصالت و تعقیب و گریز های متعدد و جذاب ساخته نمی گردد گفت: من با اینکه چند نقش پلیسی داشتم این پرسش شما فقط در این ژانر صدق نمی کند بلکه سریال های خانوادگی دهه 1360 تا اواسط دهه 1370 رنگ و بوی خاص و جذابیت خارق العاده ای داشت؛ مردم با ولع بیشتری سریال می دیدند، چون شاخص ها و ویژگی های خاصی در آن مجموعه ها وجود داشت. یا کم بیننده شده ایم و یا جذب مخاطب کم شده است! البته در دهه 1360 و 1370 هم آنقدر شبکه و فضای رسانه ای گسترده نبود مردم به اجبار کار هایی که ما انجام می دادیم را می دیدند؛ امروز سلیقه ها تغییر نموده و ما متأسفانه قصه هایمان درجا زدند و باید نگاهمان جدیدتر گردد و در واقع به روز شویم.

او به مشکل و معضل دیگر کم کاری پیشکسوتان و کاربلد های سینما و تلویزیون اشاره نمود و گفت: بیشتر مشکل کم کاری های ما به اکثر نویسندگان، تهیه نمایندگان، سفارش دهندگان و حتی مدیران برمی گردد که دنبال قصه های دختر و پسر جوانند! در صورتی که دنیای هالیوود این آدرس را نشان می دهد؛ نقش های اساسی سریال و فیلم، سن های 50 و 60 به بالا پدر بزرگ خانواده است یا کار های کوچک انجام می دهند.

فرجاد تأکید کرد: متأسفانه اتفاقات مقداری روابطی شده است و باندبازی هایی را شاهدیم که این رویه ها را در دهه های 1360 و 1370 نمی دیدیم. ما نباید از تهیه نماینده و کارگردانان خواهش کنیم به من کار بدهند؛ این غم انگیز است! این نقشی که نوشته می گردد برای من و هم سن وسالانم خوب است باید دعوت نمایند؛ اما اتفاق دیگری می افتد بعضی این نقش ها را می خرند یا رابطه ای وارد فضای بازیگری می شوند. این نقش ها را به کسانی واگذار کنید که حقشان است و نه اینکه منتظر مجیزگویی باشید؛ من و همکارانم حاضر نیستیم برای کار کردن، مجیز کسی را بگوییم!

وی در پاسخ به این سؤال که آیا پیشنهادی از پروژه های سلمان و موسی (ع) به شما شده است، تأکید کرد: هنوز پیشنهادی از سلمان و موسی (ع) به من نشده است، اما در سریال نفوذ ایفای نقش می کنم. من فکر می کنم آنقدر دور تهیه نمایندگان و کارگردانان را می گیرند و هجوم می آورند که ناخودآگاه فراموش می شویم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 542

به "فرجاد: کم کاری امثال من نتیجه خرید و فروش نقش ها در مهمانی هاست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرجاد: کم کاری امثال من نتیجه خرید و فروش نقش ها در مهمانی هاست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید