خواب رفتن پا را جدی بگیرید

به گزارش صنایع 90، این اتفاق ساده در بیشتر موارد با تغییر شرایط برطرف می گردد، اما اگر فشارها طولانی مدت باشد و فرد به مدت طولانی در یک شرایط قرار گیرد، امکان آسیب رسیدن به عصب پا وجود دارد.

خواب رفتن پا را جدی بگیرید

دکتر داریوش افشاری متخصص نورولوژی در مورد علت خواب رفتن پا، اظهار کرد: زمانی که فشار بیرونی به عضلات پا وارد گردد، به طوری که جریان خونرسانی به عصب دچار اختلال گردد، پا به اصطلاح به خواب می رود و با تغییر شرایط، افراد احساس مور مور، گز گز و سوزن سوزن شدن را در پاهای خود حس می نمایند.

وی اضافه کرد: این اتفاق به خودی خود ساده است و با تغییر شرایط ظرف مدت کوتاهی برطرف می گردد، اما زمانی که فشار وارد شده بر عصب طولانی گردد و افراد به مدت طولانی در یک شرایط فشار قرار گیرند، امکان آسیب رسیدن به عصب پا وجود دارد.

وی اضافه کرد: افرادی که باید در حالت نشسته برای مدت طولانی فعالیت داشته باشند، مانند کشاورزانی که در حالت نشسته در مدت زمان طولانی مشغول درو هستند، بیش از همه در معرض آسیب عصب پا هستند و باید برای جلوگیری از این آسیب بصورت مداوم تغییر شرایط دهند و در یک شرایط ثابت نمانند.

افشاری اظهار داشت: حتی بعضا بسیار اتفاق می افتد که پای افراد هنگام خواب روی لبه تخت قرار گرفته و در این حالت عصب پا تحت فشار قرار می گیرد که طولانی بودن این شرایط هم می تواند آسیب عصب پا را به دنبال داشته باشد.

وی اضافه کرد: در مواردی که عصب پای افراد برای مدت طولانی تحت فشار قرار گیرد ممکن است آکسون هایِ سلول عصبی آسیب ببینند که این حالت غیرقابل برگشت است، بنابراین باید افراد دقت داشته باشند که عصب پاها برای طولانی مدت تحت فشار قرار نگیرد.

این متخصص نورولوژی با بیان اینکه گزگز و مور مور شدن پا همواره نشانه خواب رفتگی پا نیست، گفت: اگر افراد بدون وارد شدن فشار به پا، احساس گزگز و مور مور شدن در پاها را داشتند و این علائم برای مدت طولانی ادامه داشت، باید به وجود بعضی اختلالات عصبی و تغذیه ای مشکوک شوند.

وی اضافه کرد: کمبود بعضی ویتامین ها و بویژه کمبود آهن می تواند احساس گز گز و مور مور شدن در پاها را برای طولانی مدت ایجاد کند که معمولا این اتفاق در کف هر دو پا احساس می گردد.

افشاری توضیح داد: همچنین بعضی بیماریها از جمله ام.اس دارای علائمی از جمله احساس سوزن سوزن شدن در کف پاها است و داشتن این علائم به مدت طولانی باید افراد را نسبت به خطرات وجود این بیماریها حساس کند.

منبع: همگردی
انتشار: 14 مهر 1399 بروزرسانی: 14 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1194

به "خواب رفتن پا را جدی بگیرید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواب رفتن پا را جدی بگیرید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید