قواعد دفن پسماندهای بیمارستانی در همدان رعایت می گردد؟

به گزارش صنایع 90، خبرنگاران/همدان بیمارستان های کشور به عنوان یکی از بزرگترین منابع فراوری پسماندهای بیمارستانی روزانه بیش از 400 تن پسماند فراوری می نمایند.

قواعد دفن پسماندهای بیمارستانی در همدان رعایت می گردد؟

در تعریف زباله های عفونی از واژه خطرناک استفاده شده که دفع آن با توجه به شرایط بهداشتی موجود، باید در شرایط ویژه ای انجام گیرد. زباله عفونی شامل موادی از جمله سرسوزن ، تیغ جراحی، زائدات پانسمان و ضایعات دارویی است که باید در جعبه ایمن جمع آوری و پس از طی کردن فرایند بی خطر سازی نسبت به دفع آنها اقدام گردد.

محیط های کشت، وسایل آلوده به خون و ترشحات بیمار، بافت ها و پسماندهای جراحی، انواع سرنگ، قسمت پلاستیکی آنژیوکت، باند پنبه گاز و زوائد تزریقات و پانسمان، خلط و ترشحات بیمار، دستکش ها، ویال های دارویی، ست و کیسه خون، پسمانده غذای بیماران عفونی، یورین بگ خالی، ماسک بیمار، چست لیدها، سوندفولی، سوند معده، انواع درن ها، ست ساکشن و ونتیلاتور، نلاتون، ضایعات دیالیز نیز از سایر موارد موجود در زباله های عفونی هستند.

این زباله های عفونی باید در کیسه های زرد مقاوم ریخته گردد و دارای برچسب عفونی باشد سپس با مخازن(ترالی زباله) زرد رنگ به داخل سالن امحاء زباله منتقل شوند. زباله های عفونی پس از گذراندن مراحل بی خطرسازی به همراه زباله معمولی به ماشین های شهرداری تحویل داده شده تا به سایت پسماند انتقال یابند. تا به امروز سه روش سوزاندن، دفن بهداشتی و اتوکلاو برای دفع زباله های عفونی توصیه شده که استفاده از اتوکلاو بهترین و جدیدترین روش دفن است.

در روش اتوکلاو، زباله های عفونی پس از جمع آوری توسط دستگاه اتوکلاو خُرد و با بخار آب کاملاً ضدعفونی و استریل می گردد به طوریکه پس از خروج از دستگاه به صورت زباله بی خطر درآمده و می توان آن را همراه زباله های خانگی حمل و دفع کرد.

در همدان نیز یک شرکت فرایند اتوکلاو برای زباله های عفونی را انجام داده و در هفته حدود 10 تن زباله بی خطر را به سایت پسماند برای معدوم سازی منتقل می نماید. در شرایط شیوع کروناویروس، موضوع زباله های عفونی در همدان نیز به دغدغه مسئولان تبدیل شده است و این امر با دقت و حساسیت بیشتری انجام می گردد.

افزایش 30 درصدی فراوری زباله های عفونی در همدان

مدیر سازمان مدیریت پسماند شهرداری همدان در این باره در گفت وگو با صنایع 90، از افزایش 30 درصدی فراوری زباله های عفونی در شهر همدان اطلاع داد و بیان نمود: براساس آمار مقایسه ای با مدت مشابه سال گذشته زباله های معمولی همدان افزایش نداشته اما میزان زباله های فراوریی در مراکز درمانی مانند بیمارستان ها افزایش داشته است.

حسین سیبی با بیان اینکه زباله های عفونی و حساس مراکز درمانی طبق قانون توسط مجموعه بیمارستانی و درمانی بی خطرسازی می گردد، اضافه کرد: بی خطرسازی زباله ها توسط دستگاه اتوکلاو در مراکز بیمارستان ها و آزمایشگاه ها در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه حمل و دفن زباله ها با انجام تمهیدات ویژه و حساسیت بیشتر بر عهده سازمان مدیریت پسماند است، اظهار داشت: مطب های خصوصی نیز باید مراقب باشند زباله های خود را در باکس های زباله شهری رها نکنند.

در زمینه دفن زباله های کرونایی در همدان مسئله ای وجود ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز به خبرنگار صنایع 90 گفت: طبق بازدیدهای اجرا شده، پسماندهای کرونایی به زباله های بیمارستانی اضافه نموده و کیفیت کار بی خطرسازی و دفن آن ها به درستی انجام می گردد و در حال حاضر برای محیط زیست خطری ندارند.

محسن جعفری نژادبسطامی با بیان اینکه اتفاق مثبت دیگر استفاده از دستگاه اتوکلاو است که در حال حاضر با همکاری دانشگاه علوم پزشکی برای بی خطرسازی زباله ها استفاده می گردد، توضیح داد: در زمینه بی خطرسازی و دفن زباله های کرونایی در همدان هیچ مسئله ای وجود ندارد و جای نگرانی نیست.

دفن روزانه 6 تن زباله بیمارستانی

به گزاش صنایع 90، حدود هفت بیمارستان در شهر همدان وجود دارد که بنا به گفته مسئول سایت پردازش و دفع پسماند شهرداری همدان، روزانه حدود شش تن زباله بیمارستانی برای معدوم سازی و دفن وارد این سایت می گردد.

رضایی با اشاره به روش دفع زباله های بیمارستانی، اظهار کرد: در ابتدا برای گودبرداری و دفن زباله های بیمارستانی باید آنها را ضدعفونی نموده و برای این اقدام از مقداری آهک استفاده می کنیم به طوریکه با این فرایند روزانه بین پنج و نیم تا شش تن پسماند بیمارستانی به صورت شناور دفن می گردد.

وی با اشاره به سه روش اصلی برای دفن زباله ها بیان نمود: روش های سطحی، ترانشه ای و سراشیبی سه روش اصلی دفن زباله هستند که در حال حاضر متداول ترین آنها، روش سراشیبی و پرهزینه ترین روش ترانشه ای است.

رضایی با اشاره به دفع زباله های عفونی بیمارستان ها در همدان به روش ترانشه ای اظهار داشت: زباله ها پس از ورود به سایت پسماند در ترانشه هایی که با عمق حداقل یک و نیم تا چهار متر ایجاد شده ریخته و دفن می شوند.

وی با اعلام اینکه عمق ترانشه ها به گونه ای است که آلودگی های حاصل از آن به سطح آب های زیرزمینی نفوذ نکند، اضافه کرد: ترانشه ها با مهندسی خاصی از میزان دسترسی به آب های زیرزمینی ایجاد شده و از آنجا که عمق آب ها بین 10 تا 30 متر از سطح زمین قرار دارند، ترانشه ها با اعماق متفاوت انتخاب می شوند.

استفاده از آهک در هنگام دفن

مسئول سایت پردازش و دفع پسماند شهرداری همدان از پوشش زباله ها در هنگام دفن با آهک اطلاع داد و گفت: ابتدا یک لایه آهک زیر زباله ها ریخته و پس از انتقال زباله ها به داخل ترانشه یک لایه حدود نیم متری هم روی آن ریخته می گردد و آن را با خاک می پوشانیم که در سرانجام نیز روی خاک یک لایه آهک ریخته می گردد.

وجود 22 دستگاه بی خطرساز زباله های عفونی

رئیس اداره نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز از افزایش نظارت بر فرآیند بی خطرسازی پسماندهای عفونی و بیمارستانی پس از شیوع کروناویروس در همدان اطلاع داد و گفت: 22 دستگاه بی خطرساز زباله های عفونی و بیمارستانی در همدان وجود دارد.

ایرج اسدی با بیان اینکه در شرایط کنونی جامعه باید بی خطرسازی پسماندهای بیمارستانی و پزشکی با حساسیت بالا و نظارت دقیق و بهتری صورت گیرد، اظهار داشت: پسماندهای بیمارستانی و مراکز خدمات درمانی بعد از بی خطرسازی این پسماندها برای دفن بهداشتی به شهرداری تحویل داده و به سایت دفن زباله منتقل می شوند.

وی در ادامه اعلام کرد: یک سایت مجزا برای دفن پسماندهای بی خطر شده پزشکی وجود دارد و از زمان شیوع کروناویروس برای جلوگیری از انتقال ویروس به جامانده بر روی پسماندها به خاک و آب از آهک بیشتری استفاده می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 980

به "قواعد دفن پسماندهای بیمارستانی در همدان رعایت می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قواعد دفن پسماندهای بیمارستانی در همدان رعایت می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید