شهرداری تهران؛ خداحافظی با نیروهای ناکارآمد

به گزارش صنایع 90، معاون منابع انسانی شهردار تهران با اشاره به ارزیابی عملکرد کارکنان شهرداری که از ابتدای اسفند ماه شروع می گردد، گفت: با نیروهایی که کمتر از 60 امتیاز بگیرند، خداحافظی می کنیم و قرارداد جدید با کسانی که بین 60 تا 70 امتیاز بگیرند، 6 ماهه خواهد بود.

شهرداری تهران؛ خداحافظی با نیروهای ناکارآمد

ابراهیم شیخ، معاون منابع انسانی شهردار تهران)، در گفت وگو با ایلنا درباره تعداد دقیق کارکنان شهرداری گفت: امروز مجموعه همکاران ما در شهرداری اعم از ستاد، مناطق 22 گانه، سازمان ها و شرکت های وابسته که در مجموع 43 سازمان و شرکت می شوند، 65 هزار و 930 نفر هستند.

معاون منابع انسانی شهرداری تهران ادامه داد: علاوه بر این، برای انجام فعالیت هایی که ماموریت آن به مدیریت شهری تهران سپرده شده اعم از رفت و روب، پروژه های عمرانی و ... به شکل حجمی و کارسپاری نیروهایی را به کار می گیریم که هیچ قراردادی با ما ندارند و ما هم تعهد مشخص قانونی در قبال آنها نداریم. البته تعهد انسانی و اخلاقی نسبت به آنها داریم، تعداد این نیروها متناسب با فصول مختلف و حجم کارها متفاوت است.

  • 40 هزار نفر در مجموعه پیمانکاری مشغول به کارند

وی با بیان اینکه برخی مجموع نیروهای شهرداری تهران را قریب 100 هزار نفر می دانند که البته اطلاعاتشان دقیق نیست، گفت: اما می توان گفت، اکنون حدود 66 هزار نفر پرسنل شهرداری هستند و حدود 40 هزار نفر هم در مجموعه پیمانکاری شهرداری مشغول به کارند. تاکید می کنم که در هیچ کجای جهان نیروهای پیمانکاری که کارهای حجمی را انجام می دهند، جزو کارکنان یک مجموعه حساب نمی شوند.

شیخ در پاسخ به این پرسش که آیا در شهرداری های دیگر جهان هم همین تعداد بالای نیروی انسانی مشغول به کار هستند، گفت: در طول یک سال گذشته ساعت ها در خصوص اینکه شهرهای مختلف جهان چگونه اداره می شوند، مطالعه نموده ایم. باید یک واقعیت را آشکار کنم که این است؛ بسته به اینکه تراکم جمعیت در شهرهای مختلف جهان چگونه است، تعداد پرسنل شهرداری ها نیز متفاوت است. در شهرهای متراکم تر که محدوده جغرافیایی کوچکتری دارند، تعداد کارکنان شهرداری کمتر است، اما در شهرهایی که تراکم کمتری دارند و شهر در پهنه جغرافیایی وسیع تری گسترش پیدا نموده، تعداد کارکنان شهرداری افزایش می یابد. البته تهران از این نظر در حالتی میانه واقع شده است و تقریبا در یک محدوده 750 کیلومتر مربع گسترده شده است.

  • 2 هزار نفر از تعداد پرسنل کاستیم

معاون منابع انسانی شهرداری تهران ماموریت های مدیریت شهری را در میزان کارکنان مشخص نماینده دانست و بیان نمود: در برخی از شهرها ماموریت های مدیریت شهری بسیار وسیع است که ما در این شهرها شاهد دولت ـ شهر هستیم. همچنین در برخی از شهرها ماموریت های مدیریت شهری بسیار محدود است. به طور مثال در شهرداری نیویورک، تحصیلات و پلیس هم با شهرداری است. بنابراین تعداد پرسنل شهرداری نیویورک حدود 280 هزار نفر است، اما در استانبول که نزدیکترین کلانشهر به تهران است، باتوجه به اینکه 5/ 14 میلیون نفر جمعیت این شهر است و علاوه بر این تعداد زیادی توریست در آن رفت و آمد دارند، در مجموع 40 هزار نیرو در شهرداری کار می نمایند؛ 23 هزار نفر در شرکت ها و سازمان ها، 13 هزار نفر در ستاد و مناطق و 4 هزار نفر هم نیروی کار ساعتی.

شیخ اضافه نمود: این در حالی است که روزی که ما وارد شهرداری تهران شدیم؛ 68 هزار و 257 نفر در آن حضور داشتند و امروز با توجه به برنامه چابک سازی که داشتیم، 66 هزار و 102 نفر در آن مشغول کار هستند. ما 2 هزار نفر از تعداد پرسنل شهرداری کاستیم.

معاون منابع انسانی با تاکید بر اینکه سعی کردیم، پروسه خروج را در شهرداری تهران به صورت قانونمند تسریع و تسهیل کنیم، بیان نمود: به طور مثال برای افرادی که به سن بازنشستگی می رسیدند، بلافاصله فرایند بازنشستگی را طی کردیم. در تهران سالانه حدود 500 نفر در شهرداری به سن بازنشستگی می رسند. در گذشته این افراد به انحاء مختلف بازهم در سیستم شهرداری مشغول می شدند، اما ما به این مساله انتها دادیم و خروج واقعی آنها را رقم زدیم.

  • اجرای کامل قانون منع به کارگیری بازنشستگان

وی اضافه نمود: علاوه بر این، قانون منع به کارگیری بازنشستگان را در شهرداری تهران به طول کامل اجرا کردیم، البته تعداد این افراد زیاد نبود.

شیخ در ادامه گفت: در کمیته های انضباط کار و هیات های تخلف اداری با هدف سالم سازی محیط کار که از اولویت های شهروندان تهرانی در انتخابات اخیر مدیریت شهری بود، به شکل جدی با تخلفات برخورد می کنیم. شاهد بودیم که تعدادی از افراد به خاطر تخلفاتشان شایستگی ادامه همکاری را با شهرداری نداشتند.

معاون شهردار تهران با اشاره به اینکه در انتها سال یک برنامه ارزیابی عملکرد را برای همه نیروهای قراردادی اجرا می کنیم، اظهار کرد: این برنامه براساس میزان و کیفیت تحصیلات، رضایت مافوق، نحوه حضور و تردد در سازمان، تخلفات و ... افراد را رتبه بندی نموده و به آنها امتیاز می دهد. با کسانی که زیر 60 امتیاز می گیرند، قرارداد جدیدی منعقد نمی کنیم. همچنین با کسانی که بین 60 تا 70 امتیاز می گیرند، قراردادهای 6 ماهه منعقد می کنیم و کسانی که امتیاز بالای 70 می گیرند، توانسته اند در این آزمون پیروز شوند.

  • 2 هزار و 743 نفر غیر از مدیران در شهرداری کارت نمی زدند

وی اضافه نمود: 2 هزار و 743 نفر در زمانی که ما وارد شهرداری شدیم، کارت نمی زدند و البته این غیر از مدیران است. خیلی از آنها در شهرهای دیگر کشور مشغول زندگی بودند؛ این افراد را شناسایی کردیم و کسانی را که در مجموعه شهرداری نبودند حذف کردیم و کسانی را که در مجموعه بودند، موظف کردیم تا کارت بزنند. تعدادی هم در مجموعه شهرداری بودند، اما شرایط استخدام را نداشتند (به عنوان نمونه کارت انتها خدمت نداشتند) که این افراد را شناسایی کردیم و طبق قوانین رسمی کشور عذرشان را خواستیم و به آنها اعلام کردیم که هر زمان کارت انتها خدمت بیاورند در خدمت آنها هستیم.

شیخ ادامه داد: همچنین عده ای که امکان حضور به موقع در محیط کار را نداشتند و ما نیز احتیاج به همکاری آنها نداشتیم؛ یا افرادی را که به خاطر استخدام های فله ای پیشین مدارک معتبر ارائه ننموده بودند و بعضا حتی مدارک جعلی ارائه نموده بودند، عذرشان را خواستیم.

  • 200 نفر را به مجموعه شهرداری اضافه نمودم

وی با بیان اینکه 200 نفر را به مجموعه شهرداری اضافه نمودم، بیان نمود: این 200 نفر شامل شهردار تهران تا پایین ترین سطوح در مجموعه ستاد 7 هزار نفره، مناطق 19 هزار نفره، شرکت ها و سازمان های 40 هزار نفره و ... می گردد، این در حالی است که در سال قبل از ما بیش از 10 هزار نفر به انحاء مختلف، به صورت تبدیل وضعیت یا به کارگیری وارد مجموعه شهرداری شدند.

معاون منابع انسانی شهرداری تهران اظهار داشت: این 200 نفر افرادی بودند که در دانشگاه های برتر تحصیل نموده بودند، پیروزیت های خوبی داشتند و حضور آنها در شهرداری تهران ضروری بود؛ چراکه قابلیت های مشابه آنها در شهرداری وجود نداشته است.

شیخ در پاسخ به این سوال که آیا در میان حدود 66 هزار نفر پرسنل شهرداری قابلیت های مشابه برای این 200 نفر وجود نداشته است، گفت: نه لزوما اینطور نبود. میانگین دارندگان مدرک دکترا در شهرداری تهران 4 هزارم است و این یعنی از هر هزار نفر 4 نفر مدرک دکتری دارند. در بین 200 نفری که ما آوردیم، 1/ 11 درصد مدرک دکتری دارند. همچنین 8/ 15 درصد از این 200 نفر هم در مرحله دفاع از تز دکتری هستند. می توان گفت ما میانگین تحصیلات دارندگان مدرک دکتری را در دوره خود تا 30 برابر نسبت به میانگین شهرداری تهران ارتقا داده ایم.

  • عذر 100 نفر به دلیل ارتکاب به تخلف خواسته شد

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در ضمن برای اینکه محدودیت های نیروی انسانی را در مجموعه شهرداری از بین ببریم، سامانه بازار کار داخل را در شهرداری تهران ایجاد کردیم که این یکی از پیچیده ترین کارهایی بود که انجام دادیم. برخی از بخش های شهرداری با ازدیاد نیرو مواجهند و برخی بخش ها نیرو کم دارند. تمام کسانی که متقاضی جابه جایی هستند، در این سامانه مشخصات خود را ثبت می نمایند و کسانی که علاقمندند از این نیروهای انسانی استفاده نمایند، اعلام احتیاج می نمایند. تاکنون بیش از دو هزار و 300 نفر خود را در این سامانه عرضه نموده اند و بیش از 100 نفر جابه جا شده اند.

معاون شهردار تهران در پاسخ به این پرسش که چند نفر به خاطر تخلفات عذرشان خواسته شد و این تخلفات شامل چه مواردی می شد، گفت: تعداد این افراد زیر 100 نفر بوده است، اما مهم، پیامی است که به سیستم می دهیم. کارکنان دیگر می دانند اگر غیبت نمایند؛ تخلف نمایند و ... با آنها برخورد خواهد شد. تخلفات افرادی که عذر آنها را خواستیم، متنوع بوده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 194

به "شهرداری تهران؛ خداحافظی با نیروهای ناکارآمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری تهران؛ خداحافظی با نیروهای ناکارآمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید