سیلاب در سیستان و بلوچستان 6 روستا را گرفتار کرد و 23 جهت را بست

به گزارش صنایع 90، بر اساس اعلام سازمان هواشناسی در 2 روز گذشته در تمامی نقاط سیستان و بلوچستان بارش باران و برف گزارش شد که بیشترین آن عصر روز گذشته با 200 میلی متر از نیکشهر بود. همین امر منجر به طغیان رودخانه های محلی و وقوع سیلاب شد.

سیلاب در سیستان و بلوچستان 6 روستا را گرفتار کرد و 23 جهت را بست

بیشترین بارش های سامانه اخیر در محدوده شهرستان های خاش و زاهدان قرار داشته به طوری که علاوه بر تمندان از ایستگاه هاینرون در خاش 85.5، کوشه و سنیب در خاش 79، ترشاب خاش 68، خیرآباد بالای زاهدان 59.5، دجنگ خاش 59، اسلام آباد حصارویه زاهدان 55 و میرآباد زاهدان 49.5 میلی متر باران گزارش شده است.

بر اساس اطلاعیه ستاد مدیریت بحران استان سیستان و بلوچستان محورهای مواصلاتی دلگان به زهکلوت، دلگان به ایرانشهر، فنوج به اسپکه و کتیج به رمشک به دلیل سیلابی شدن تا به امروز مسدود اعلام شده است.

همچنین در این اطلاعیه از شهروندان خواسته شده است از تردد و اتراق در کنار رودخانه ها و مسیل ها و همچنین مسافرت های غیرضروری خودداری نمایند.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان تا به امروز به یک هزار و 173 نفر آسیب دیده از باران و سیلاب اخیر در این استان امداد رسانی شده است و 6 روستای شهرستان کنارک گرفتار در سیلاب در شهرستان کنارک تخلیه و به مناطق امن منتقل شده اند.

معاون ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان هم اعلام نموده است: براثر بارندگی های شبانه روز گذشته تا به امروز 30 مورد آبگرفتگی منازل مسکونی در زاهدان گزارش شد و 23 جهت ارتباطی در این استان مسدود شده است.

بخش های زیربنایی و کشاورزی؛ متحمل بیشترین خسارت

آنطور که مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفته بارندگی های 2 روز گذشته در این استان بیشترین خسارت را به بخش های زیربنایی و کشاورزی منطقه وارد نموده است. هرچند هنوز آمار دقیقی از میزان خسارات وارد شده بر این بخش ها به صورت جزیی اعلام نشده است.

بنا بر اظهارات عبدالرحمن شهنوازی، 130 حادثه طبیعی شامل زلزله، توفان، سیل و آبگرفتگی از ابتدای سال جاری تا به امروز در این استان به وقوع پیوست که بیشترین آمار با 66 مورد به سیلاب و آبگرفتگی اختصاص دارد.

بارندگی های سیل آسا بهمن و اسفندماه سال گذشته بیش از 254 میلیارد ریال به زیر بخش های زراعت، باغبانی، دام و طیور، آبزیان، آب و خاک و امور زیربنایی کشاورزی این استان خسارت وارد کرد تا جاییکه ماه گذشته (24 آذرماه 98) 48 میلیارد ریال اعتبار ملی به منظور جبران زیرساخت های بخش کشاورزی این استان ناشی از سیل تخصیص یافت.

براساس گزارش هواشناسی سامانه بارشی که از روز آدینه وارد سیستان و بلوچستان شده تا امروز در منطقه فعال است و بارش های قابل توجهی به همراه دارد به طوریکه بیشینه بارش ها به صورت نقطه ای در بعضی نقاط خاص در غرب و جنوب غرب استان به بیش از 150 میلی متر می رسد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 12 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 756

به "سیلاب در سیستان و بلوچستان 6 روستا را گرفتار کرد و 23 جهت را بست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سیلاب در سیستان و بلوچستان 6 روستا را گرفتار کرد و 23 جهت را بست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید