تنش های آمریکا و کره شمالی به اوج می رسد

به گزارش صنایع 90، دولت ترامپ که دو مانور نظامی بزرگ را با کره جنوبی با هدف پیشبرد مذاکرات خلع سلاح اتمی کره شمالی متوقف کرد، حالا به واسطه انتشار گزارش هایی درباره این که پیونگ یانگ در حال آماده سازی برای پرتاب یک موشک است، دچار سردرگمی و تنش شده است.

تنش های آمریکا و کره شمالی به اوج می رسد

به گزارش صنایع 90، پایگاه خبری هیل با این مقدمه در گزارشی آورده است: گزارش های مذکور در پی عدم دستیابی به توافق در نشست بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبری کره شمالی در هانوی منتشر شده است. رویکرد کره شمالی در قبال این ناکامی با ترامپ فرق دارد و این حقیقتی است که باعث افزایش تنش ها بین دو کشور شده است.

کارشناسان هشدار می دهند که این تنش می تواند پیش از آن که مذاکرات به جلو پیش رود، تشدید شود.

ویکتور چا، یکی از مقام های سابق مسئول روابط کره در دولت جورج بوش پسر، رئیس جمهوری پیشین آمریکا می گوید: کمی نگران هستم که پیش از آن که اوضاع بهتر شود، شرایط رو به وخامت برود. دو طرف کوشش می نمایند تا چگونگی بازگرداندن یکدیگر به میز مذاکرات را بفهمند و شاید بگویند که اعمال فشار راهی برای این منظور است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا روز یک شنبه گفته بود که اگر کره شمالی یک آزمایش اتمی یا پرتاب موشکی انجام دهد، ترامپ خیلی ناراحت می شود. از بولتون درباره تصاویر ماهواره ای جدید روز آدینه که فعالیت در یکی از سایت های موشکی کره شمالی هم مرز با چین را نشان می دهد، نیز سوالاتی پرسیده شده است. علاوه بر این، یک پروژه توسط مرکز استراتژیک و امنیت بین الملل اجرا شده که نتایج آن حاکی است کره شمالی اقداماتی را بر روی یک سکوی پرتاب در تأسیسات پرتاب سوهائه ادامه داده که نشان می دهد این کشور آماده پرتاب یک موشک است.

این سایت پرتاب راکتی دوربرد پیش تر در چارچوب بخشی از توافقات بین ترامپ و کیم جونگ اون در جریان نخستین نشست بین آنها در سنگاپور که در ژوئن 2018 صورت گرفت، تعطیل شده بود.

به گفته مقام سابق مسئول روابط کره در دولت بوش پسر، کارشناسان این فعالیت مجدد را اقدامات عمدی از سوی کره شمالی در پاسخ به بی ثمر بودن نشست هانوی می دانند که این امر پیامی به ترامپ و دنیا به شمار می رود.

او همچنین روز پنج شنبه هشدار داد که تنش ها می تواند بین پیونگ یانگ و واشنگتن پیش از آن که اوضاع بهتر شود، تشدید شود.

این مقام مسئول همچنین گفت: بزرگ ترین درخواست کره شمالی در مذاکرات که همان لغو تحریم های اصلی اعمال شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل بود، نشان داده که آنها اعمال فشار را مشکل آفرین می دانند.

وی ادامه داد: یکی از این درس ها، به نظر من این است که هر دو طرف به دلیل این از نشست، بی نتیجه خارج شدند که فشارها کارآمد است. شما می بینید که واکنش کره شمالی، بازگشت به بعضی از این سایت هایی است که ما می دانیم سایت آزمایش اتمی است یا پرتاب ماهواره ای سوهائه.

تحولات در تأسیسات پرتاب برای دولت آمریکا مشکل ساز است که رزمایش های خود در شبه جزیره کره را خاتمه داده و به جای آن رزمایش هایی در مقیاس کم با هدف حفظ آمادگی برگزار نموده اما هنوز دولت کره شمالی را راضی ننموده است.

آمریکا اوایل ماه جاری میلادی بزرگ ترین رزمایش های خود موسوم به راهکار اصلی و Foal Eagle را متوقف نموده و به جای آن رزمایشی با مقیاس کوچک تر به نام دونگ مائنگ برگزار می نماید که از چهارم مارس تا 12 مارس برگزار می شود.

ترامپ اوایل ماه جاری میلادی در توئیتر خود نوشت که بزرگ ترین رزمایش های خود را برای صرفه جویی صدها میلیون دلاری لغو می نماید.

اما به نظر می رسد کره شمالی روز پنج شنبه این امتیاز اصلی از سوی ترامپ در پی نشست در هانوی را رد کرد و رزمایش های کوچک شده را یک نقض و یک چالش برای هدف و تمایلات تمام مردم کره و جامعه بین الملل در راستای صلح و ثبات در شبه جزیره کره دانست.

افزون بر این تنش ها، بولتون هم روز یک شنبه گفت که دولت آمریکا در مقابل تحرکات از سوی پیونگ یانگ ساکت نمی نشیند.

وی در جریان گفت وگو با شبکه خبری سی. بی. اس گفت: فکر می کنم که کیم جونگ اون یک ایده بسیار واضح درباره این دارد که رئیس جمهوری آمریکا در کجا قرار گرفته است. ترامپ تعییناً گفته که اشتباهات دولت های قبلی را نمی نماید که شامل این می شود که بر این باور بودند که کره شمالی به صورت اتوماتیک به تعهدات عمل می نماید.

بولتون به گزارش هایی درباره اقدامات اخیر کره شمالی اشاره ای نکرد اما گفت: در این همه مدت فعالیت های زیادی در کره شمالی صورت می گیرد و در این بازی اشاعه دیگر چیزی من را شگفت زده نمی نماید.

ترامپ چندین بار در روزهای اخیر گفته که اگر کره شمالی آماده پرتاب یک موشک یا راکت دیگر باشد، بسیار ناامید می شود.

پذیرش لحظه احتمالی برگشت به عقب، یک گام بی سابقه برای ترامپ است که پس از نشست سنگاپور اظهار داشت دیگر تهدید اتمی از جانب کره شمالی وجود ندارد.

ترامپ در ژوئن گذشته گفته بود که کیم جونگ اون به وی گفته که تأسیسات سوهائه در حال انهدام است.

ترامپ در آن موقع به صنایع 90 گفته بود: این یک شرایط بزرگ است. این سایت به زودی نابود می شود.

اما ترامپ که مذاکرات با کیم جونگ اون را در ویتنام بدون نتیجه خاتمه داد، گفته که کره شمالی خواهان لغو بسیاری از تحریم ها شده است.

به نظر می رسد که رئیس جمهوری آمریکا به گزارش های روزافزون درباره فعالیت های کره شمالی همچنان بی اعتنا است و گفته که اگر بشنود یک آزمایش موشکی اجرا شده، شگفت زده می شود.

وی گفت: زمان تعیین می نماید اما حس می کنم که روابط ما با کره شمالی و بین من و کیم جونگ اون یک رابطه بسیار خوب است.

باید دید که آیا خوش بینی ترامپ ادامه می یابد یا خیر اما کارشناسان انتظار بازگشت سریع به روزهای آتش و خشم ندارند؛ روزهایی که ترامپ و رهبری کره شمالی برای هم تهدیدهای اتمی حواله می کردند.

دکتر سو می تری، یکی از تحلیلگران ارشد سابق در سیا و یکی از کارمندان سابق شورای امنیت ملی آمریکا می گوید: فکر نمی کنم که ضرورتی برای بازگشت کره شمالی به آن تحرکات باشد.

وی گفته که این اقدامات نباید به عنوان نشانه ای از این مسأله انگاشته شود که آنها در حال بازگشت به آزمایش موشکی یا اتمی هستند. فکر می کنم که این نشانه ای است که آنها کوشش می نمایند تا برای یکدیگر راهکاری تعیین نمایند.

هری کازیانیس، مدیر مطالعات دفاعی در مرکز منافع ملی می گوید که اقدامات اخیر کره شمالی به دلیل خشم آن از رزمایش های مشترک آمریکا و کره جنوبی یک نمایش روتین است.

وی به پایگاه خبری هیل گفته است: حتی اگر یک توافق هم در کار بود، آن ها هنوز همان طور واکنش نشان می دادند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 709

به "تنش های آمریکا و کره شمالی به اوج می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنش های آمریکا و کره شمالی به اوج می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید