تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان در شهرکرد

به گزارش صنایع 90، در روزهای گذشته، واکسیناسیون اشتباه کادر درمان بیمارستان کاشانی شهرکرد نقل محافل شده است، تزریق اشتباهی که می توانست به افراد دیگری تزریق شود و شاید موجب جلوگیری بیمار شدن یک عده هر چند قلیل شود.

تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان در شهرکرد

در این تزریق اشتباه واکسن که واکسن اسپوتنیک وی بود، به جای آن که این کادر درمان که حدود 90 نفر بودند، دوز دوم را دریافت کنند، مجددا دوز اول واکسن اسپوتنیک وی را دریافت و تزریق کردند.

مسئله آن جا اهمیت می یابد که توجه ها به رنگ واکسن اسپوتنیک وی جلب می شود، چرا که رنگ واکسن دوز اول اسپوتنیک وی آبی و دوز دوم آن قرمز است، این بی دقتی در تزریق واکسن که احتمالا توسط تیم اجرایی یا نظارتی رخ داده است باعث هدر رفتن 90 دوز واکسن اسپوتنیک وی شد.

فریدون رحمانی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در گفت و گو با تسنیم گفت: واکسیناسیون در تمام امور به عهده معاونت بهداشتی و مرکز بهداشت استان است.

وی اضافه نمود: تمام واکسن ها در اختیار مرکز بهداشت و تهیه و توزیع و تزریق با مراکز بهداشتی است و کادر درمان هم به تدریج به معاونت بهداشتی معرفی می شوند که معاونت بهداشتی هم به مراکز ذیربط واکسن را تحویل می دهد تا به کادر درمان تزریق کنند.

رحمانی ادامه داد: در ماجرای تزریق مجدد واکسن نوبت اول به پرسنلی از بیمارستان کاشانی شهرکرد که این نوبت را دریافت کرده بودند، آنچه من متوجه شدم کادر درمان طبق روال برای واکسن در محل واکسیناسیون بیمارستان حاضر می شوند که بیمارستان موظف بوده یک مکان در اختیار تیم واکسیناسیون مرکز بهداشت بگذارد و لیست افراد کاندید دریافت واکسن را به مرکز بهداشت بدهد که به درستی طبق روال کار خودش را انجام می دهد.

وی تاکید کرد: از این مرحله به بعد ظاهرا تیمی که واکسن را دریافت کرده به این نکته شک می کند که بسته های واکسن با دفعه قبل متفاوت است و به نظر نمی آید واکسن نوبت دوم باشد که همکاران بهداشتی با مرکز توزیع تماس می گیرند و به آن ها اطمینان داده می شود که واکسن نوبت دوم است در نهایت واکسن تزریق می شود اما مجدد پیگیری می شود که معین می شود نوع اول بوده است و تنها بسته های آن کمی متفاوت است.

رحمانی شرح داد: بابت نگرانی از تزریق این نوبت از واکسن به این پرسنل هم از وزارتخانه جویا می شوند و متوجه می شوند که عارضه ای ندارد و تنها یک نوبت بیشتر واکسن دریافت کردند و نوبت دوم را اگر کمی با تاخیر دریافت کنند، مسئله ای برایشان پیش نمی آید.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد در انتها با بیان اینکه این گونه نیست که اشتباه بزرگی رخ داده باشد، مطرح نمود: عارضه ای کسی را تهدید نمی کند و اعلام اشتباه هم نشان از صداقت و شهامت بوده است.

منبع: فرارو
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1703

به "تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان در شهرکرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تزریق واکسن اشتباهی به کادر درمان در شهرکرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید