اگر نتوانیم غذای مردم را تامین کنیم، مهم نیست چه سلاحی می سازیم

به گزارش صنایع 90، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: ما فکر می کنیم که تولیدکننده گوشت و مرغ هستیم، ولی برای ما خطوط مونتاژ تعریف نموده اند و اغلب مایحتاج این صنایع از جوجه یک روزه گرفته تا غذا و غیره وارداتی است.

اگر نتوانیم غذای مردم را تامین کنیم، مهم نیست چه سلاحی می سازیم

به گزارش صنایع 90، سورنا ستاری در مراسم رونمایی از داروی ایرانی زجر تنفسی نوزادان که امروز یکشنبه سوم شهریور با حضور وزیر بهداشت در کرج برگزار گردید، اظهار کرد: فراوری دارو به یک اکوسیستم قوی احتیاج دارد تا در آن محققی که کار پژوهش انجام می دهد، بتواند به سرمایه گذار و شتاب دهنده ای که خروجی پژوهش را تجاری سازی می نماید، وصل گردد.

وی ادامه داد: به وسیله این اکوسیستم می توان سرمایه و پول بخش خصوصی را به حوزه پژوهش تزریق کرد.

ستاری گفت: باید بپذیریم با اعتبارات و بودجه دولت نمی توان محصول فراوری کرد و این پول باید صرف توسعه زیرساخت ها در حوزه های مختلف گردد.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با ابراز نگرانی در مورد وضعیت تامین غذا، شرح داد: حوزه غذا در تمامی کشورها استراتژیک است؛ چون اگر نتوانیم احتیاجهای غذایی جامعه را فراهم کنیم، دیگر مهم نیست چه سلاحی می سازیم و در حوزه دفاعی چه اتفاقی می افتد.

ستاری با بیان اینکه کشور در حوزه تامین غذا وابستگی های جدی ای دارد، شرح داد: ما فکر می کنیم فراوریکننده گوشت و مرغ هستیم، ولی برای ما خطوط مونتاژ تعریف نموده اند و اغلب مایحتاج این صنایع از جوجه یک روزه گرفته تا غذا و ... وارداتی است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور توضیح داد: در حال حاضر بیشترین واردات ما کنجاله و سویا و ... است که ارزبری زیادی دارد؛ در شرایط فعلی ما فقط توسعه دهنده مرغداری و دامداری ها هستیم و بخش اصلی ماجرا که حوزه دانشی است و ارزش افزوده زیادی دارد، کاملا مغفول مانده است.

ستاری گفت: اخیراً تمامی شرکت هایی که در حوزه بیوتک انسانی فعالیت دارند، تشویق می شوند تا وارد حوزه دام و طیور و آبزیان شوند؛ چون حوزه ای است که ارزش افزوده زیادی دارد و هم احتیاج روز کشور است.

وی گفت: سال جاری تمرکزی جدی در بحث فراوری داروهای بیوتک صورت داده ایم که مجموع سه درصد داروهای وارداتی و کل مواد اولیه دارویی که حدود 700 میلیون دلار ارزبری دارند را پوشش می دهد.

بنیاد ملی نخبگان گفت: در حوزه بیوتک ما شرکت های توانمند و قوی داریم و باید از آنها حمایت کنیم تا راستا توسعه کشور در شرایط فعلی هموار گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 326

به "اگر نتوانیم غذای مردم را تامین کنیم، مهم نیست چه سلاحی می سازیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اگر نتوانیم غذای مردم را تامین کنیم، مهم نیست چه سلاحی می سازیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید