اردوغان: با برادران کُردمان هیچ مسئله ای نداریم

به گزارش صنایع 90، ایرنا نوشت: رئیس جمهوری ترکیه گفت: نه کشور و نه دولت ترکیه با برادران کُرد خود هیچ مسئله ای ندارد بلکه مشکل ما سازمان های تروریستی است.

اردوغان: با برادران کُردمان هیچ مسئله ای نداریم

به گزارش خبرگزاری آناتولی، رجب طیب اردوغان روز پنجشنبه در مراسمی برای فرماندهان جدید ترکیه در آنکارا پایتخت این کشور گفت: اگر شبه نظامیان یگان های مدافع خلق (ی.پ.گ) از مرزهای این کشور با ترکیه عقب نشینی ننمایند، ترکیه برنامه های خود را برای حمله عملی می نماید.

او همچنین با انتقاد از دیدار بعضی از مقام های کشورهای دیگر با فرماندهان شبه نظامی کرد سوری گفت: این گونه اقدامات مانع مبارزه با تروریسم می گردد.

اردوغان نسبت به خروج این نیروها پس از اتمام آتش بس 150ساعته هشدار داد و گفت: اگر این نیروها از مناطق امن اعلام شده در شمال سوریه خارج نشوند، ارتش ترکیه حملات هوایی خود را از سر خواهد گرفت و به شدت آنها را در هم خواهد کوبید.

رئیس جمهوری ترکیه گفت: ترکیه در صورت عدم پایبندی به توافق آتش بس در سوچی از حق خود برای از بین بردن مبارزان شبه نظامی کرد استفاده می نماید.

او نیروهای ی.پ.گ را به اندازه داعش خطرناک خواند و گفت: برای برقراری دمکراسی، حاکمیت قانون و حقوق بشر از تمام جهان دعوت می کنم تا ببینند و بپذیرند و اتخاذ موضع نمایند که ی.پ.گ و پ.ک.ک (حزب کارگران کردستان ترکیه) به همان اندازه داعش که سازمانی تروریستی است خطرناک هستند.

اردوغان گفت: یک منطقه امن در شمال سوریه به نزدیک به 2 میلیون آواره سوری اجازه می دهد تا به خانه های خود بازگردند و سرزمین های سوریه سرزمین های سوری باقی خواهد ماند.

او گفته عملیات نظامی ترکیه علیه هیچ ملتی نیست بلکه برای مقابله با تهدیدهایی بود که مرزهای این کشور و امنیت آن را تهدید می نماید. اردوغان تاکید نمود: مناطقی که این عملیات در آن ها انجام شد بسیار اهمیت دارد و ضروری است تا از حیث وجود تروریست ها پاکسازی گردد.

ترکیه در 25 مهرماه برای عقب راندن شبه نظامیان کُرد سوری از مناطق مرزی الرقه والحسکه سوریه، عملیات نظامی موسوم به چشمه صلح را در شمال سوریه آغاز کرد.

این حملات بیش از یک هفته ادامه داشت که با توافق آتش بس میان ترکیه و آمریکا به طور موقت متوقف شد و آنکارا به شبه نظامیان کُرد سوریه 5 روز مهلت داد که تا عمق 32 کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی نمایند.

به دنبال این آتش بس 5 روزه در شمال سوریه و امضای تفاهمنامه میان روسیه و ترکیه در سوچی برای توقف عملیات نظامی ترکیه، نیروهای قسد آغاز به عقب نشینی از محدوده اعلام شده کردند.

شبه نظامیان کرد سوری موسوم به نیروهای دموکراتیک سوری (قسد)، روز پنجشنبه آمادگی خود را برای ادغام شدن با ارتش سوریه اعلام کردند.

مصطفی بالی مدیر مرکز اطلاع رسانی نیروهای قسد در مصاحبه با خبرگزاری نووستی روسیه گفت: این نیروها پس از حل و فصل سیاسی آماده پیوستن به ارتش سوریه هستند.

وی اضافه کرد: ما اطمینان داریم که به یک راه چاره سیاسی احتیاج هست تا به وسیله آن مردم سوریه و همه عناصر آن به آشتی و دوستی با هم دست پیدا نمایند. پس از آن، همه نیروهای دموکراتیک سوریه آماده پذیرش همه تصمیم های موجود خواهند بود.

بالی تاکید نمود: شبه نظامیان کُرد تا عمق 32 کیلومتری(20مایلی) از مرز ترکیه عقب نشینی کردند.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 آذر 1398 بروزرسانی: 3 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 546

به "اردوغان: با برادران کُردمان هیچ مسئله ای نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان: با برادران کُردمان هیچ مسئله ای نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید