آیا بیمارستان ها برای مواجهه با پیک سوم کرونا آمادگی دارند؟

به گزارش صنایع 90، معاون برنامه ریزی و نظارت ستاد کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به سیمای متفاوت بیماری کووید 19 در پاییز و ابراز نگرانی نسبت به افزایش بار بیماری بر دوش کادر درمان و بیمارستان ها، تاکید نمود: باید هرچه سریعتر راهکاری برای جبران خستگی و فرسودگی کادر درمان و مکانیزمی برای جایگزینی نیرو های فعلی با نیرو های تازه نفس طراحی گردد.

آیا بیمارستان ها برای مواجهه با پیک سوم کرونا آمادگی دارند؟

به گزارش ایسنا، دکتر علی ماهر بیان کرد: طبق روال هر سال در نیمه دوم و فصول سرد سال با افزایش میزان شیوع بیماری های تنفسی روبرو هستیم که این مشکل به خصوص در تهران با توجه به افزایش سطح آلودگی هوا چندبرابر است.

وی با ابراز نگرانی نسبت به همزمانی شیوع کرونا و آنفلوآنزا در پاییز، بیان کرد: برای پیشگیری از تبعات این همزمانی باید تمهیدات ویژه ای در نظر گرفته گردد که اولین آن اقدام در جهت کاهش آمار ابتلا به کروناست.

وی با اشاره به کاهش نسبی آمار ابتلا و بستری کرونا در تهران طی هفته های اخیر به دنبال محدودیت ها و سخت گیری های اعمال شده، اظهار کرد: به همین دلیل با هدف پیشگیری از شیوع آنفلوآنزا پیش بینی شده که سال جاری واکسن آنفلوآنزا به میزان بالاتری وارد شده و در اختیار مردم و به خصوص گروه های پرخطر قرار گیرد.

میزان آمادگی بیمارستان ها و کادر درمان برای روبروه با شرایط پاییز

ماهر در ادامه با اشاره به میزان آمادگی بیمارستان ها و کادر درمان برای روبروه با شرایط پاییز، بیان کرد: اگرچه تهران با مشکل کمبود تخت بیمارستانی روبرو نیست، ولی از طرفی خستگی و فرسودگی پرسنل و کادر درمان به دلیل 7 ماه ارایه خدمت بدون وقفه، بسیار آزاردهنده شده و باید هرچه سریعتر راه چارهی برای جبران آن اندیشیده گردد.

وی با بیان اینکه احتیاج بیمارستان ها به جذب نیرو های جدید و جایگزینی با نیرو های فعلی بار ها به مسئولین و مقامات کشوری منعکس شده است، گفت: امیدواریم با حمایت های مختلف مادی و معنوی از کادر درمان بتوان بخشی از خستگی کادر درمان را جبران کرد.

عدم تحقق هزینه های برآورد شده برای حقوق کادر درمان

وی همچنین با انتقاد نسبت به عدم تحقق هزینه های برآورد شده برای حقوق و سایر احتیاج های مالی کادر درمان، بیان کرد: بخشی از این هزینه ها توسط سازمان برنامه و بودجه تخصیص داده شده و مابقی نیز در دست تخصیص است که با توجه به مسائل دولت هنوز محقق نشده است.

تامین نیرو؛ عمده ترین مشکل پیش روی بیمارستان ها

ماهر عمده ترین مشکل پیش روی بیمارستان ها را تامین نیرو بیان کرد و گفت: نیرو های فعلی کادر درمان از ابتدای اسفند بدون وقفه و در شرایط بد روحی و جسمی مشغول ارایه خدمت بوده و در حال حاضر دچار خستگی مفرط شده اند، بخش عمده این فرسودگی با پرداخت های مالی قابل جبران نبوده و باید راه چاره و مکانیزم های جدیدی برای جذب نیرو و جایگزینی نیرو ها طراحی گردد.

وی سیاستگذاری و برنامه ریزی برای کاهش آمار مبتلایان و ورودی بیمارستان ها را راه چاره دیگری برای کاهش بار بیماری از دوش کادر درمان و بیمارستان ها عنوان و ابراز امیدواری کرد که با تقویت بخش بهداشت و پیشگیری و با برنامه ریزی و سیاستگذاری صحیح بتوان از افزایش آمار مبتلایان و تشدید فشار کاری بر بدنه درمانی کشور جلوگیری کرد.

کاهش 40 درصدی درآمد های اختصاصی بیمارستان ها در دوران کرونا

ماهر همچنین با اشاره به کاهش درآمد های اختصاصی بیمارستان ها در دوران شیوع کرونا، اظهار کرد: بیماری های مسری مانند کووید 19 باعث می شوند که بیمارستان ها از کسب درآمد به وسیله درمان سایر بیماری های الکتیو و جراحی ها باز بمانند و همین مساله به کاهش درآمد اختصاصی و شرایط بد مالی در بیمارستان ها منجر شده است.

این دکترای تخصصی مدیریت خدمات بهداشتی درمانی با بیان اینکه کرونا به کاهش 40 درصد از درآمد های اختصاصی بیمارستان ها منجر شده، اضافه نمود: از سوی دیگر بیمارستان ها مجبور شده اند، بخش عمده ای از تخت های خود را به بیماران کرونایی اختصاص دهند که هزینه آن بر عهده دولت بوده و درآمدی برای بیمارستان ندارد.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه این مسئله خاص کشور ما نبوده و در همه کشور ها اتفاق افتاده، اظهار کرد: اغلب دولت ها این کمبود ها را از درآمد های ملی و بودجه ای تامین نموده اند که در کشور ما نیز باید به همین منوال باشد؛ به عبارت دیگر کمبود ها و کسری ها باید از محل درآمد های عمومی کشور جبران گردد تا بیمارستان ها در هزینه های جاری خود دچار مشکل نشوند. البته بخشی از کسری های بیمارستانی با اختصاص بودجه از صندوق توسعه ملی جبران شده، ولی هنوز کافی نیست و این یاری ها باید تا سرانجام پاندمی و تا زمان کنترل قطعی بیماری تداوم داشته باشد.

ماهر در رابطه با کمبود های احتمالی امکانات، تجهیزات و تخت های بیمارستانی درصورت روبروه با پیک سوم بیماری در پاییز گفت: برای روبروه با این شرایط، ایجاد بیمارستان های صحرایی پیش بینی شده، ولی بعید می دانیم که حداقل در تهران با کمبود تخت بیمارستانی و الزام استفاده از بیمارستان های صحرایی روبرو شویم. ولی اگر احتیاجی وجود داشته باشد این تمهیدات و پتانسیل ها وجود دارد.

مسئولیتی دو سویه برای کنترل پاندمی کرونا

ماهر در انتها کاهش بار بیماری و قطع زنجیره انتقال را مسئولیتی دو جانبه بر دوش مردم و مسئولین دانست و گفت: طبیعتاً فقط مردم عامل شیوع و گسترش بیماری نیستند، بلکه سیاستگذاری و برنامه ریزی صحیح مسئولین و تامین احتیاج های مالی مردم در این شرایط جزو وظایف دولت هاست. البته از سوی دیگر مردم نیز باید بیش از پیش رعایت نموده و ضمن رعایت پروتکل ها، از تردد ها و مسافرت های غیرضروری پرهیز نمایند، چراکه کنترل پاندمی مسئولیت دو سویه بر دوش مردم و دولتهاست و وظایف این دو از هم جدا نیست.

منبع: فرارو
انتشار: 29 مهر 1399 بروزرسانی: 29 مهر 1399 گردآورنده: sanaye-90.ir شناسه مطلب: 1225

به "آیا بیمارستان ها برای مواجهه با پیک سوم کرونا آمادگی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا بیمارستان ها برای مواجهه با پیک سوم کرونا آمادگی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید